Pôvodný text agentúry TASR sme o 20:17 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Bývalý šéf tajnej služby z Mečiarovej éry Ivan Lexa sa opäť dočkal víťazstva v Štrasburgu. Európsky súd pre ľudské práva mu v utorok dal za pravdu a odškodnil ho dvetisíc eurami. Zároveň mu prisúdil aj päťtisíc eur ako náklady na konanie.
Lexa namietal svoje väznenie v období od decembra 2002 do júna 2003. Väzba, do ktorej sa dostal pre obvinenie z návodu na vraždu Róberta Remiáša, bola podľa neho nezákonná. Okrem samotného väznenia spochybňoval bývalý šéf SIS aj rozhodovanie sudcov o jeho sťažnostiach proti väzbe. To, že si nemohol riadne naštudovať spis a aj to, že odvolací krajský súd rozhodol bez jeho vypočutia.
V prvej časti sťažnosti pri zákonnosti samotnej väzby Lexa neuspel. Podľa Európskeho súdu pre ľudské práva „sa v tom čase mohlo aj nezaujatému pozorovateľovi zdať, že sťažovateľ mohol byť do zločinu zapletený“.
Štrasburgu sa však nepozdával postup našich súdov pri rozhodovaní o Lexových sťažnostiach proti väzbe. On ani jeho obhajcovia nedostali dostatok času na preštudovanie spisu. Tri hodiny boli podľa európskeho súdu málo. „Konanie pred bratislavským krajským súdom, ktorý prehodnocoval zákonnosť väzby, nezabezpečilo rovnosť šancí, keďže sťažovateľ nemohol primerane napadnúť dôvody, pre ktoré bol stíhaný a väznený,“ rozhodol súd.
Lexovi teda vyhovel v jednej časti. Ďalšou otázkou, či malo byť rozhodovanie o väzbe na krajskom, teda odvolacom súde verejné a za účasti Lexu, jeho obhajcov aj prokurátora, sa už európsky súd nezaoberal. Neverejne pritom odvolacie súdy rozhodujú o podobných sťažnostiach bežne.
Po vyše roku Lexovi pribudol ďalší úspech v Štrasburgu. Európsky súd mu totiž dal za pravdu aj v septembri 2008, keď rozhodoval o jeho väzbe
v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Vtedy však súd Lexu neodškodnil. Priznal mu len osemtisíc eur ako náklady na konanie. Dôležitejšie však ako peniaze pre Lexu bolo vyhlásenie európskeho súdu, že už raz prezidentom udelenú amnestiu nemožno zrušiť.
V minulosti sa Ivan Lexa chcel o odškodnenie súdiť s tými, ktoré porušenie jeho práv spôsobili. Po vstupe do vlády v roku 2006 jeho očistenie žiadal aj šéf HZDS Vladimír Mečiar.

Beata
Balogová
