Fico: Obvinili ma, že mám vinicu. Iné na mňa nenašli

Premiér si myslí, že opozícia útočí na vládu len preto, že nedokáže ponúknuť inú alternatívu.

BRATISLAVA. Opozícia vládu podľa premiéra Roberta Fica obviňuje z korupcie, klientelizmu a škandálov, pretože nemá žiadnu alternatívu.

"Aká je alternatíva pravice k filozofii, ktorú my presadzujeme? My sme si uvedomili, že bez silného štátu sa nedá bojovať proti kríze. Uvedomili sme si, že nie je možné bez tvrdého tlaku na monopoly držať ceny energií. Uvedomili sme si, že bez štátu sa nedá budovať sociálny štandard ľudí. Toto je naša filozofia, s ktorou chceme ísť aj ďalej," uviedol predseda vlády v rozhovore pre agentúru SITA.

"Aká je tá alternatíva pravice? Chce nám teraz povedať, že treba minimalizovať vplyv štátu? Chce nám teraz pravica povedať, že treba pokračovať v privatizácii strategických podnikov? Chce nám povedať pravica, že treba znižovať sociálny štandard ľudí, aby sa ušetrilo na škody, ktoré spôsobila finančná kríza? Takúto alternatívu dnes pravica nemá, tak sa pustila cestou škandalizovania a osočovania," vyhlásil Fico.

Predseda vlády je pripravený o korupcii a klientelizme v tomto štáte otvorene hovoriť. "Viem, že to je problém. Je to problém od roku 1989. Je to problém, ktorý sme si priniesli z minulosti a nech sa nikto netvári, že je svätý za dedinou a už vôbec nie ľudia, ktorí dnes sedia v opozícii. Osem rokov boli súčasťou vládnej koalície. Ani zďaleka neurobili proti korupcii toľko, čo robíme teraz my," uviedol.

Fico zopakoval, že máme kontrolné orgány, ktoré kontrolujú, či je alebo nie je v niečom problém. "Ak raz Úrad pre verejné obstarávanie povie, že toto je v poriadku, potom ako je možné, že opozičný politik alebo novinár povedia, že nie je? Načo potom máme ten úrad pre verejné obstarávanie. Nehovoriac o tom, že predsedom úradu je predstaviteľ opozície. Podpredseda úradu je predstaviteľ opozície. Jeden je za SMK, druhý za SDKÚ-DS. Tak tento povie, že všetko je v poriadku a novinár povie, že to nie je v poriadku a je z toho opozičný škandál," zdôraznil.

Vláda skúma aj etiku

Podľa Fica by bývalá vláda Smeru-SD ako opozičnej strane nepovolila mať predstaviteľa na čele ÚVO. "Tak teda by nás hnali. Dovolila by nám, aby v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) sedeli predstavitelia opozície? By nás hnali. By nás Maďari z SMK nepustili v živote do SPF. Takže dávajme na jednu stranu reálne opatrenia a na druhú reči, ktoré prichádzajú," uviedol.

Predchádzajúca vláda škandály odbíjala tým, že je to v súlade so zákonom a bodka. "Takto odpovedal Dzurinda a jeho spolupracovníci na všetky kauzy. My sme tomu dali ale iný rozmer. My nehovoríme, či je to v súlade so zákonom. Ak by sme sa pozerali iba na zákon, všetky veci sú zväčša perfektne právne upravené. My skúmame aj inú stránku prípadu, či tam bola dodržaná etika, morálka. Pri všetkých veciach, keď boli odvolaní ministri, išlo všetko o zákonné postupy. Tak isto aj naposledy pri SPF, všetko v súlade so zákonom, nikto nemohol nič povedať, ale my tvrdíme, že to nebolo etické. Takže obrovský rozdiel v chápaní škandálov v minulosti a teraz," vyhlásil premiér.

Servus Jano

"Som veľmi rád, že jedinú kauzu, ktorú som mal za moje štvorročné pôsobenie, je to, že ma opozícia obvinila, že vlastním osemárovú vinicu v Bratislave. Som hrdý na to, že iba takúto kauzu mi našli, pretože naozaj nič iné nebolo v spojitosti s mojou osobou. Budem v tomto duchu pokračovať až do samotného konca aj za cenu, že to môže spôsobiť určité trenie vo vládnej koalícii," vyhlásil premiér.

Fico sa nebráni priznať chyby. "Veď sa robia chyby, to je nemysliteľné, že sa dá vládnuť bez toho, aby ste sem-tam neurobili nejakú chybu," zdôraznil.

Podľa neho nemôže byť alternatíva pre Slovensko opľúvanie a osočovanie, ale do určitej miery chápe, čo robí opozícia. "Ale potom nech sa nečudujú, že aj my na nich nazeráme s takými zvláštnymi pohľadmi, pretože akoby spadli z Marsu. Nepamätáme si, čo títo ľudia urobili zo Slovenskom, ako rozpredali všetko? Rozprávajme sa teda o účtoch vo Švajčiarsku, porozprávajme sa o všetkom možnom. O tomto má byť teraz politika? My ideme dopredu stále, pokúšame sa Slovensku pomôcť, nie je to ľahké. Zaželal by som každému, kto teraz chce byť premiérom, nech je premiérom v takom roku, ako bol rok 2009," vyhlásil.

Podľa neho opozičný aj vládny politik by mali mať vždy možnosť prísť a povedať si: "Servus Jano alebo servus Jožo" alebo "Dobrý deň, pán poslanec, ako sa máte? Čo vaša rodina? Všetko dobré do nového roka, na zdravie. Ale viete čo, nesúhlasím s vami, tam ste urobili chybu, za toto vás budem kritizovať." Takto by politika mala podľa premiéra vyzerať. "Ale choďte niekedy do parlamentu, nahrajte si, čo Dzurinda vykrikuje po našich ministroch, keď rečnia alebo keď si robia svoju prácu. To je už naozaj ponižujúce," dodal.

Ako SMER-SD plní sľub upraviť, resp. zrušiť „zlé" reformy pravicovej vlády

Čo sľúbili: Zásadne opraviť a ak je nevyhnutné aj zrušiť tzv. reformné kroky pravicovej vlády, ktoré deštruovali model sociálne a ekologicky orientovaného trhového hospodárstva zakotveného v ústave Slovenskej republiky (smerom k sociálnemu štátu).

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Reformy boli podľa viacerých názorov dobré, keďže prispeli k hospodárskemu rastu a poklesu nezamestnanosti. Štatistiky o chudobe za rok 2005 sa zlepšili, reformy preto podľa niektorých odborníkov ani nemožno označiť za "pravicové".

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. K výraznej úprave hlavných reforiem nedošlo. Vláda nezrušila rovnú daň, nezaviedla nižšiu DPH na potraviny či energie, nepresadila daň z dividend či vyššie dane pre banky a monopoly, nezmenila ani pomer odvodov do prvého a druhého piliera. Vláda však čiastočne zvrátila reformu zdravotníctva (zrušila poplatky, zastavila transformáciu a privatizáciu poisťovní a nemocníc, obmedzila použitie zisku v zdravotnom poistení) a reformu trhu práce (zaviedla súbeh odstupného a výpovednej lehoty, mierne posilnila odbory, obmedzila prácu na dobu určitú a rozšírila platnosť kolektívnych zmlúv).

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát

Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 616
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 438
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 225
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 871
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 997
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 450
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 403
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 266
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 565
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 022

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KULTÚRA

Nie je to dosť dobré. Slovenským filmárom chýba niekto, kto by im to povedal

Režisér György Kristóf oslávil úspech v Cannes v policajnej cele.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.

Neprehliadnite tiež

Deti budú po boku policajtov kontrolovať vodičov na cestách

Akciou chce polícia upozorniť na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti.

Manželka šéfa NAKA pôsobí vo firme s Kollárom z mafiánskych zoznamov

Firmu ovládajú podnikatelia Zoroslav Kollár a Norbert Bödör.

Progresívne Slovensko začína zbierať podpisy na registráciu hnutia

Víziou politického hnutia je zmeniť krajinu k lepšiemu.

Žarnay: Za časté absencie by mali byť žiaci komisionálne preskúšavaní

Dochádzka žiakov na vyučovanie na stredných školách podľa Žarnaya úzko súvisí s prospechom žiakov.