Fico: Obvinili ma, že mám vinicu. Iné na mňa nenašli

Premiér si myslí, že opozícia útočí na vládu len preto, že nedokáže ponúknuť inú alternatívu.

BRATISLAVA. Opozícia vládu podľa premiéra Roberta Fica obviňuje z korupcie, klientelizmu a škandálov, pretože nemá žiadnu alternatívu.

"Aká je alternatíva pravice k filozofii, ktorú my presadzujeme? My sme si uvedomili, že bez silného štátu sa nedá bojovať proti kríze. Uvedomili sme si, že nie je možné bez tvrdého tlaku na monopoly držať ceny energií. Uvedomili sme si, že bez štátu sa nedá budovať sociálny štandard ľudí. Toto je naša filozofia, s ktorou chceme ísť aj ďalej," uviedol predseda vlády v rozhovore pre agentúru SITA.

"Aká je tá alternatíva pravice? Chce nám teraz povedať, že treba minimalizovať vplyv štátu? Chce nám teraz pravica povedať, že treba pokračovať v privatizácii strategických podnikov? Chce nám povedať pravica, že treba znižovať sociálny štandard ľudí, aby sa ušetrilo na škody, ktoré spôsobila finančná kríza? Takúto alternatívu dnes pravica nemá, tak sa pustila cestou škandalizovania a osočovania," vyhlásil Fico.

Predseda vlády je pripravený o korupcii a klientelizme v tomto štáte otvorene hovoriť. "Viem, že to je problém. Je to problém od roku 1989. Je to problém, ktorý sme si priniesli z minulosti a nech sa nikto netvári, že je svätý za dedinou a už vôbec nie ľudia, ktorí dnes sedia v opozícii. Osem rokov boli súčasťou vládnej koalície. Ani zďaleka neurobili proti korupcii toľko, čo robíme teraz my," uviedol.

Fico zopakoval, že máme kontrolné orgány, ktoré kontrolujú, či je alebo nie je v niečom problém. "Ak raz Úrad pre verejné obstarávanie povie, že toto je v poriadku, potom ako je možné, že opozičný politik alebo novinár povedia, že nie je? Načo potom máme ten úrad pre verejné obstarávanie. Nehovoriac o tom, že predsedom úradu je predstaviteľ opozície. Podpredseda úradu je predstaviteľ opozície. Jeden je za SMK, druhý za SDKÚ-DS. Tak tento povie, že všetko je v poriadku a novinár povie, že to nie je v poriadku a je z toho opozičný škandál," zdôraznil.

Vláda skúma aj etiku

Podľa Fica by bývalá vláda Smeru-SD ako opozičnej strane nepovolila mať predstaviteľa na čele ÚVO. "Tak teda by nás hnali. Dovolila by nám, aby v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) sedeli predstavitelia opozície? By nás hnali. By nás Maďari z SMK nepustili v živote do SPF. Takže dávajme na jednu stranu reálne opatrenia a na druhú reči, ktoré prichádzajú," uviedol.

Predchádzajúca vláda škandály odbíjala tým, že je to v súlade so zákonom a bodka. "Takto odpovedal Dzurinda a jeho spolupracovníci na všetky kauzy. My sme tomu dali ale iný rozmer. My nehovoríme, či je to v súlade so zákonom. Ak by sme sa pozerali iba na zákon, všetky veci sú zväčša perfektne právne upravené. My skúmame aj inú stránku prípadu, či tam bola dodržaná etika, morálka. Pri všetkých veciach, keď boli odvolaní ministri, išlo všetko o zákonné postupy. Tak isto aj naposledy pri SPF, všetko v súlade so zákonom, nikto nemohol nič povedať, ale my tvrdíme, že to nebolo etické. Takže obrovský rozdiel v chápaní škandálov v minulosti a teraz," vyhlásil premiér.

Servus Jano

"Som veľmi rád, že jedinú kauzu, ktorú som mal za moje štvorročné pôsobenie, je to, že ma opozícia obvinila, že vlastním osemárovú vinicu v Bratislave. Som hrdý na to, že iba takúto kauzu mi našli, pretože naozaj nič iné nebolo v spojitosti s mojou osobou. Budem v tomto duchu pokračovať až do samotného konca aj za cenu, že to môže spôsobiť určité trenie vo vládnej koalícii," vyhlásil premiér.

Fico sa nebráni priznať chyby. "Veď sa robia chyby, to je nemysliteľné, že sa dá vládnuť bez toho, aby ste sem-tam neurobili nejakú chybu," zdôraznil.

Podľa neho nemôže byť alternatíva pre Slovensko opľúvanie a osočovanie, ale do určitej miery chápe, čo robí opozícia. "Ale potom nech sa nečudujú, že aj my na nich nazeráme s takými zvláštnymi pohľadmi, pretože akoby spadli z Marsu. Nepamätáme si, čo títo ľudia urobili zo Slovenskom, ako rozpredali všetko? Rozprávajme sa teda o účtoch vo Švajčiarsku, porozprávajme sa o všetkom možnom. O tomto má byť teraz politika? My ideme dopredu stále, pokúšame sa Slovensku pomôcť, nie je to ľahké. Zaželal by som každému, kto teraz chce byť premiérom, nech je premiérom v takom roku, ako bol rok 2009," vyhlásil.

Podľa neho opozičný aj vládny politik by mali mať vždy možnosť prísť a povedať si: "Servus Jano alebo servus Jožo" alebo "Dobrý deň, pán poslanec, ako sa máte? Čo vaša rodina? Všetko dobré do nového roka, na zdravie. Ale viete čo, nesúhlasím s vami, tam ste urobili chybu, za toto vás budem kritizovať." Takto by politika mala podľa premiéra vyzerať. "Ale choďte niekedy do parlamentu, nahrajte si, čo Dzurinda vykrikuje po našich ministroch, keď rečnia alebo keď si robia svoju prácu. To je už naozaj ponižujúce," dodal.

Ako SMER-SD plní sľub upraviť, resp. zrušiť „zlé" reformy pravicovej vlády

Čo sľúbili: Zásadne opraviť a ak je nevyhnutné aj zrušiť tzv. reformné kroky pravicovej vlády, ktoré deštruovali model sociálne a ekologicky orientovaného trhového hospodárstva zakotveného v ústave Slovenskej republiky (smerom k sociálnemu štátu).

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Reformy boli podľa viacerých názorov dobré, keďže prispeli k hospodárskemu rastu a poklesu nezamestnanosti. Štatistiky o chudobe za rok 2005 sa zlepšili, reformy preto podľa niektorých odborníkov ani nemožno označiť za "pravicové".

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. K výraznej úprave hlavných reforiem nedošlo. Vláda nezrušila rovnú daň, nezaviedla nižšiu DPH na potraviny či energie, nepresadila daň z dividend či vyššie dane pre banky a monopoly, nezmenila ani pomer odvodov do prvého a druhého piliera. Vláda však čiastočne zvrátila reformu zdravotníctva (zrušila poplatky, zastavila transformáciu a privatizáciu poisťovní a nemocníc, obmedzila použitie zisku v zdravotnom poistení) a reformu trhu práce (zaviedla súbeh odstupného a výpovednej lehoty, mierne posilnila odbory, obmedzila prácu na dobu určitú a rozšírila platnosť kolektívnych zmlúv).

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát

Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 781
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 639
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 860
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 084
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 838
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 404
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 885
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 838
 9. Jarné prázdniny pri mori? 3 721
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 417

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

Neprehliadnite tiež

Hrnko si vie predstaviť sprísnenie podmienok na odvolávanie premiéra

Poslanec z SNS hovoril o analógii z Weimarskou republikou.

Švédi chytili muža, ktorý na Slovensku kupoval zbrane pre gangy

V rokoch 2009 až 2014 sa zo Slovenska dostalo von až 10-tisíc zbraní, tvrdí Europol.

Mihál má neospravedlnenú absenciu z rokovania, nepredložil vysvetľujúci doklad

Predseda parlamentu uložil neospravedlnenú absenciu poslancom ĽSNS.

Ruské noviny píšu, že SaS je za odchod z Únie. Strana sa ohradila

Noviny sa odvolávajú na petíciu Kotlebovej strany.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop