SME

HPI: Najhorším opatrením bolo navýšenie imania VšZP

Za najprospešnejšie opatrenie v zdravotníctve SR počas uplynulého roka považuje Health Policy Institute (HPI) referencovanie cien liekov.

BRATISLAVA. Naopak, za najmenej systémové označil vo svojom novom čísle časopisu o zdravotnej politike navýšenie imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a oddlžovanie zdravotníckych zariadení. Ako najmenej transparentné opatrenia vníma inštitút tender na licencie na záchranky, ako aj tender na sanitky pre bratislavskú záchrannú službu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Rok 2009 bol aj v zdravotníctve výrazne ovplyvnený dopadmi hospodárskej krízy. Tá výrazne okresala príjmy zdravotných poisťovní," uvádza HPI. Upozorňuje, že výpadok skutočných príjmov v uplynulom roku bude oproti plánovaným príjmom výrazný, pričom možno počítať až s výpadkom 350 miliónov eur. Ako konštatuje inštitút, zníženie príjmov sa odzrkadlilo na nákupnej politike poisťovní, pričom v 1. polroku 2009 okresali najmä platby ambulantným špecialistom, prilepšili si napríklad nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

"Kľúčovou položkou, ktorú však poisťovne dokázali zatiaľ ukontrolovať, sú výdavky na lieky, ktoré v 1. polroku 2009 medziročne klesli o 1,2 percenta. Ku koncu roka môžeme očakávať, že výdavky na lieky skončia približne na rovnakej úrovni ako v roku 2008, čo hodnotíme jednoznačne ako úspech," vyzdvihlo HPI. Objasnilo, že to je najmä dôsledok referencovania cien liekov. Preto tento krok inštitút hodnotí ako najprospešnejšie opatrenie roka 2009 eliminujúce dopady krízy na slovenské zdravotníctvo. "Aj vďaka týmto úsporám mohli výdavky na nemocnice v čase krízy rásť o 6,6 percenta v 1. polroku 2009."

Okrem navyšovania imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne a oddlžovania nemocníc kritizuje HPI aj zrušenie degresívnej obchodnej prirážky v nemocniciach. To znamenalo pre nemocnice dodatočné náklady vo výške 6 až 9 miliónov eur ročne a zhoršilo ich "beztak neutešenú hospodársku situáciu", tvrdí inštitút. Za najmenej kompetentné opatrenie tituloval nový postup určenia úhrady pri kategorizácii liekov od novembra 2009, ktorý by podľa HPI v prípade jeho plnohodnotnej implementácie znamenal zvýšenie podielu spoluúčasti pacientov na liekoch viac ako trojnásobne.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Richard Raši za úspechy minulého roka v oblasti zdravotníctva považuje najmä novelu zákona o ochrane nefajčiarov, zavedenie referencovania cien liekov, ako aj rozbehnutie Operačného programu Zdravotníctvo i začatie prác na elektronizácii zdravotníctva, tzv. e-health. Ako negatívum vníma problematiku Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), ktorú chce riešiť s komorami aj poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Poznamenal, že pohotovosti môžu byť v každom meste, ale otázne by tak bolo, kto na nich bude slúžiť.

Zdravotníctvo

V ideálnom zdravotníctve by ženy dostávali správne informácie a diagnózy.


3
Vstup do Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach.

Bolo by nezodpovedné nechať také platby, ktoré nestačia, tvrdí riaditeľ.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  3. Vyskúšali sme Asus ProArt P16, notebook pre kreatívcov
  4. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  8. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 10 185
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 7 144
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 6 588
  4. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 871
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 667
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 3 528
  7. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 532
  8. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi 2 132
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Uplatnil rovnaký princíp, ako sudca Cisarik, keď odsúdil Petra Kažimíra.


3
Peter Tkačenko.

„Zvrchovanosť národnej identity“ nechráni Slovenskú republiku, ale jej vládu.


11
Ilustračné foto

NBS tvrdí, že do desať rokov podiel nových hypoték klesne o štvrtinu.


3
Ruský vojak sa pripravuje na vojenskú prehliadku v Moskve.

Ide o takzvanú literatúru Z.


4

Sportnet

Lois Boissonová

Hráčka štvrtej stovky rebríčka zabojuje na antukovom grandslame o semifinále.


Reuters
Futbalisti FC Baník Prievidza U13.

Futbalisti Baníka Prievidza sa tešili z víťazstva 3:1.


Novak Djokovič

Srb dosiahol jubilejné 100. víťazstvo na Roland Garros.


TASR
Samuel Hain

V slovenskej extralige získal dve strieborné a jednu bronzovú medailu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu