Bratislava 18. apríla (TASR) - Proces reformy EÚ bude podľa predsedu SOP Pavla Hamžíka pokračovať aj po roku 2004. Uviedol to dnes pred novinármi v Bratislave po návrate z Konventu o budúcnosti EÚ konaného v Bruseli, kde vystúpil s prejavom.
"To, čo pripraví konvent a o čom rozhodne medzivládna konferencia EÚ, nebude poslednou reformou EÚ," uviedol šéf SOP. Z jeho pohľadu EÚ musí byť spoločenstvom národných štátov, ktoré sa dynamicky rozvíjajú, a úlohou konventu je pripraviť na to ekonomické a sociálne podmienky.
Hamžík spomenul, že zástupcovia kandidátskych krajín vystupujú rovnocenne ako zástupcovia členských krajín. Postoj Slovenska je podľa Hamžíka taký, že treba nechať na miestnej, regionálnej a národnej úrovni všetky kompetencie, o ktorých nie je potrebné rozhodovať v centre.
V prejave na Konvente o budúcnosti EÚ v Bruseli Hamžík rozdelil úlohy, ktoré by mali zostať na európskej úrovni, do troch oblastí. Prvou sú otázky, ktoré presahujú národné hranice, napríklad boj proti kriminalite alebo ochrana životného prostredia. Druhou sú úlohy, kde je koordinácia vhodnejšia ako nezávislý postup jednotlivých štátov, napríklad bezpečnosť potravín či ochrana spotrebiteľa.
Ďalej sú to podľa Hamžíka oblasti, kde odstraňovanie bariér slúži všeobecnému záujmu, ide najmä o ekonomiku, ale tiež spoločnú obranu, zahraničnú politiku a ochranu vonkajších hraníc, kde môže viacero štátov dosiahnuť spoločne viac ako samostatne.
Konvent o budúcnosti EÚ vznikol na základe rozhodnutia summitu v Laekene v decembri 2001. Pracovať začal 28. februára. Jeho úlohou je pripraviť podklady na medzivládnu konferenciu, ktorá má v roku 2004 rozhodnúť o nových reformách únie. Členmi Konventu sú aj zástupcovia kandidátskych krajín, za Slovensko štátny tajomník MZV Ján Figeľ a poslanci Irena Belohorská a Pavol Hamžík. Kandidátske krajiny bude v predsedníctve Konventu o budúcnosti EÚ zastupovať slovinský poslanec Alojz Peterle. Neúspešne do predsedníctva kandidovala poslankyňa NR SR Irena Belohorská, ktorá získala v tajnom hlasovaní len dva hlasy.