BRATISLAVA. Najviac schválených noriem - 393, pochádzalo z dielne vlády. Ďalších 75 podporených návrhov predložili poslanci a dva výbory Národnej rady SR. V skrátenom legislatívnom konaní prijali zákonodarcovia 38 návrhov. Prezident plénu na prerokovanie vrátil 21 noriem a poslanci neposunuli na ďalšie rokovanie 258 predložených návrhov. Národná rada SR má v tomto volebnom období za sebou 44. schôdzí a na pláne sú ešte tri rokovania.
V treťom volebnom období od roku 2002 do roku 2006 sa poslanci zišli na 62 schôdzach, počas ktorých schválili 550 zákonov, ústavných bolo 35. Hlava štátu vrátila zákonodarcom na prerokovanie 60 noriem a plénom neprešlo 216 návrhov. V druhom volebnom období, ktoré trvalo od roku 1998 do roku 2002 bolo 63 rokovaní a poslanci schválili 532 noriem. Ústavných zákonov bolo 24 a prezidentovi sa nepozdávalo 72 z odhlasovaných noriem, tak ich parlamentu vrátil. Vyše 250 predložených návrhov parlament neschválil. V prvom volebnom období trvajúcom od roku 1994 do roku 1998 Národná rada SR rokovala na 52 schôdzach a schválila 313 zákonov. Až 258 podporených návrhov bolo vládnych, z poslaneckých prešlo 55 noriem. Hlava štátu vrátila 32 zákonov na opätovné prerokovanie a schválených nebolo 142 predložených návrhov.
Ako vláda plní sľub obmedziť využívanie skráteného legislatívneho konania
Čo sľúbili: (Vláda) Predloží návrhy najdôležitejších zákonov na verejnú diskusiu a podporí prijímanie zákonov v skrátenom legislatívnom procese výlučne v prípadoch splnenia zákonných podmienok na takýto postup.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skrátené legislatívne konanie môže skrátiť lehotu schvaľovania zákona z niekoľkých mesiacov na nie viac ako 4 dni. Tento čas nie je dostatočný na dôsledné zváženie navrhovaného zákona. Preto by mal byť tento postup využívaný iba v prípadoch, pre ktoré je určený, t.j. ohrozenie základných ľudských práv a slobôd, bezpečnosti štátu či hrozba vážnych hospodárskych škôd.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Počas doterajších 43 schôdz súčasného volebného obdobia Národná Rada (do 7. 12. 2009) schválila 38 vládnych návrhov zákona v skrátenom legislatívnom konaní. 34 (89%) z nich pochádzalo z ministerstiev vedených nominantmi strany SMER. Zhruba tretina návrhov sa týkala riešenia hospodárskej a finančnej krízy. Predchádzajúca vláda v skrátenom legislatívnom konaní schválila 6,5% zákonov, súčasná 8,4%.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub obmedziť tzv. nepriame novely zákonov
Čo sľúbili: Chaos v legislatíve a tzv. nepriame novely zákonov (keď novela niektorého zákona sa dotýka iného zákona, ktorý priamo novelizovaný nie je), spôsobujú nepriehľadnosť prijímaných a menených zákonov (...) SNS je za riadny legislatívny proces, tzv. nepriame novely v legislatíve je možné použiť len výnimočne a pokiaľ ide o zmenu kódexov alebo aj iných dôležitých zákonov, ich zmenu nepriamymi novelami je nutné vylúčiť.
Zdroj: Volebný program SNS
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Nepriame novely zákonov spôsobujú, že sa v legislatíve ťažko orientuje. Tiež môžu znížiť kvalitu zákonov, keďže sú do Národnej rady predkladané až v druhom čítaní, čím výrazne skracujú čas na pripomienkové konanie, ktorého cieľom je práve odstránenie nedostakov predkladaných zákonov.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) sa v decembri 2009 pokúsil presadiť novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorá by znemožnila používanie nepriamych noviel. Novelu podporil jediný koaličný poslanec Michal Lukša (SMER-SD). Poslanci vládnej koalície, vrátane poslancov SNS, opakovane nepriamo novelizovali, aj zákony v kompetencii ministrov za SNS.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.