BRATISLAV. Hodnotenie bolo zverejnili 7. januára na internetovej stránke bruxinfo.hu. Podľa SMK právna analýza vyjadruje výhrady v dvanástich oblastiach. "Navrhuje výraznejšie uviesť, že zákon o štátnom jazyku sa netýka používania menšinových jazykov, ani unijných dokumentov," uvádza SMK.
Európska komisia má podľa strany pripomienky aj k potrebe ovládania štátneho jazyka v prípade niektorých profesií, na druhej strane kritizuje, že štát nepodporuje ovládanie menšinových jazykov na územiach, kde žijú tradičné menšiny. Ovládanie menšinových jazykov považuje za potrebné predovšetkým v oblasti zdravotníctva, sociálnej sféry a verejnej správy. "Navrhuje liberalizovať jazykovú kontrolu v tlači, vzhľadom aj na medzinárodné súvislosti distribuovania tlačovín. Považuje za problém aj kontrolu používania štátneho jazyka v elektronických médiách a navrhuje určité spresnenia aj v tejto oblasti," uvádza sa ďalej vo vyhlásení SMK. Komisia navrhuje uviesť, že v prípade nepravidelných výtlačkov sa má kontrola vzťahovať len na slovenský jazyk a nie na jazyky menšín.
Analýza podľa SMK kritizuje aj udeľovanie pokút, predovšetkým z hľadiska nedostatočného režimu a nejasných pravidiel možnosti odvolať sa. Celú procedúru považuje za nevhodnú i z hľadiska nedostatočnej ochrany osobných údajov. Materiál tiež obsahuje pripomienky ohľadom kodifikácie jazyka a nedostatočne zakotveného práva občanov na súdnu ochranu. Podľa názoru z kontextu hodnotenia vyplýva potreba rozsiahlej zmeny zákona o štátnom jazyku, tvrdí strana. "SMK napriek detinským snahám ministrov Maďariča a Lajčáka je toho názoru, že v civilizovanej časti Európy každému je jasné, že prijatie diletantsky pripraveného jazykového zákona bola zbytočná chyba zo strany súčasnej vlády, krok ktorý nič nerieši, len vytvára nové a nové problémy," uvádza strana vo vyhlásení. SMK upozorňuje aj na to, že sa európska diskusia o zákone o štátnom jazyku zďaleka neskončila.