Bratislava 18. apríla (TASR) - Zodpovednosť za budúce smerovanie Slovenska považuje exminister školstva Milan Ftáčnik za dôležitejšiu, ako dokončenie realizácie reforiem v oblasti školstva.
Uvedomujem si zodpovednosť za to, čo sa v školstve začalo, ale bola tu aj otázka zodpovednosti za ešte vyšší cieľ, uviedol na margo odstúpenia z funkcie na dnešnom stretnutí s novinármi Ftáčnik. Rozhodujúca bola najmä otázka, aké politické subjekty budú zastúpené v parlamente pri rozhodovaní o zásadných otázkach smerovania SR. Podľa neho bolo i na Strane demokratickej ľavice, aby sa rozhodla, či je dôležitejšie obsadenie kresla na politickom princípe, alebo dokončenie reforiem tými, ktorí ich začali.
Vzhľadom na nevyhnutnosť dokončenia reforiem Ftáčnik navrhol budúcemu ministrovi školstva Petrovi Ponickému spoluprácu, ktorý ju prijal. Za najdôležitejšiu považuje implementáciu novoprijatých zákonov a ich realizáciu. Príprava presunu kompetencií v oblasti základného a stredného školstva k 1. júlu tohto roku, implementácia zákona o vysokých školách, ako aj definitívny rozpis objemu finančných prostriedkov do 31. mája v zákone o financovaní školstva sú podľa neho prioritnými úlohami nového šéfa rezortu. Neodmietam však zodpovednosť za to, čo bolo vykonané a prijaté počas môjho pôsobenia, zdôraznil Ftáčnik.
V oblasti nepriamej podpory športu sa nepodarilo podľa Ftáčnika postúpiť dopredu, k čomu neprispieva ani v súčasnosti ohrozená realizácia projektu na materiálno-technické zabezpečenie športu Vráťme šport do škôl s dotáciou 300 miliónov Sk.
Obdobná situácia je aj v oblasti informatiky. Výnimkou je však realizácia projektu Infovek, zameraného na rozvoj informatizácie na základných a stredných školách, zapojenie sa Slovenska do programu Európskej únie Elektronická Európa plus, ako aj realizácia projektu Sanet II a s tým súvisiaca účasť SR v programe Transeurópskej vysokorýchlostnej siete Európskej únie pre vedu, výskum a vzdelávanie TEN 155.
Objem finančných prostriedkov rezortu sa z 32 miliárd Sk v roku 1998 zvýšil na súčasných 40 miliárd. Systematické zvyšovanie prostriedkov pre vysoké školy je trend, ktorý by sa podľa Ftáčnika mal stať národnou stratégiou pre dlhodobejší rozvoj školstva ako celku. Vysoké školstvo by v budúcnosti mohlo byť ťahúňom vzdelávacej politiky Slovenska, spresnil.
Prijatie zákona o verejnej službe a s ním súvisiacej samostatnej pedagogickej tabuľky považuje Ftáčnik za jeden z ďalších úspechov rezortu. I napriek tomu, že v priebehu troch rokov došlo k zvyšovaniu platov učiteľov, nepodarilo sa dosiahnuť, aby mzda predstavovala 1,2 až 1,5-násobok priemerného platu, požadovaný odborármi.