Bratislava 18. apríla (TASR) - HZDS sa do volieb nebude vyjadrovať, s kým bude po nich ochotné zostavovať vládu. Smer nevylučuje žiadnu stranu z možných povolebných rokovaní, SDKÚ vylučuje HZDS. KDH vylučuje HZDS a trvá na svojom návrhu tolerančnej zmluvy, SMK požaduje od budúcich partnerov ich akceptáciu zahraničím i rešpekt doma. Také sú stanoviská politických strán k zostavovaniu budúcej vlády, ktoré si dnes vymenili ich lídri na diskusii pripravenej denníkom Pravda.
HZDS ide podľa jeho podpredsedu Sergeja Kozlíka do volieb s jediným cieľom - vyhrať voľby a vytvoriť si účasť na správe štátu. Odmieta však vstúpiť do vlády so subjektmi, ktoré dajú pred voľbami voličom populistické sľuby. Kozlík vidí pri zostavovaní vlády dve možnosti - alebo bude nový kabinet zložený z malého počtu strán a bude akcieschopný, alebo opäť pôjde o pravoľavý "zlepenec". Podpredseda HZDS konštatoval, že v prípade poverenia na zostavenie vlády bude na čele vyjednávačov predseda strany Vladimír Mečiar.
Aj šéf Smeru Robert Fico presadzuje úzku vládu bez dosiahnutia ústavnej väčšiny, aby zásadné rozhodnutia prijímal kabinet v konsenze s opozíciou. Predseda SMK Béla Bugár na to poznamenal, že alebo bude úzka vláda s HZDS, alebo vláda iných štyroch až piatich strán s jednoduchou väčšinou v parlamente. "Pracujte na lepšom výsledku," replikoval Fico. Za dôležité pritom považuje poraziť HZDS legálne vo voľbách a nespoliehať sa na špekulácie, kto bude na čele delegácie víťaznej strany po voľbách. Z prípadnej spolupráce nevylučuje Smer žiadny subjekt, chce však vyvodiť osobnú zodpovednosť u politikov, zodpovedných za vývoj krajiny v rokoch 1994 až 2002. "Smer určite nevznikol preto, aby išiel do opozície," vyhlásil Fico, ktorý však nemieni klásť ako podmienku spolupráce obsadenie postu predsedu vlády.
"HZDS sa neoplatí voliť, lebo s ním nikto do vlády nepôjde," konštatoval predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Reagoval aj na vyhlásenia niektorých strán o odmietaní účasti jeho osoby v novom kabinete: "Toto nie je súčasťou ani rozumu, ani politickej kultúry."
KDH odmieta spoluprácu s HZDS a ústretový postoj ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského k tejto možnosti je podľa predsedu hnutia Pavla Hrušovského "osamelý". KDH odmieta do volieb spojenie s akýmkoľvek subjektom, po voľbách však chce spolupracovať s programovo blízkymi stranami a za najlepšiu možnosť pre Slovensko považuje vytvorenie pravicovej vlády. "Chceme sa stať lídrami pravice na Slovensku," pomenoval Hrušovský ciele KDH.
Na diskusii sa okrem Dzurindu, Fica, Hrušovského, Bugára a Kozlíka zúčastnil aj prezident SR Rudolf Schuster. Predseda ANO Pavol Rusko sa nezúčastnil pre pracovnú zaneprázdnenosť, Mečiar odmietol účasť na poslednú chvíľu.
*mh pa