Agentúrny text sme o 20:04 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Na nečinnosť ústavných sudcov doplácajú aj sudcovia z Najvyššieho súdu. Štyria z nich ešte v auguste napadli zvolenie a vymenovanie Štefana Harabina za svojho šéfa. Elena Berthotyová, Zuzana Ďurišová, Miroslav Gavalec a Peter Paluda žiadali Ústavný súd, aby predbežne rozhodol aj o tom, že Harabin nemôže vykonávať svoju funkciu. Hoci by ústavní sudcovia mali promptne rozhodnúť a zamedziť tak prípadným krivdám, doposiaľ sa tak nestalo.
Štvorica sudcov sa preto koncom minulého roka obrátila na Európsky súd pre ľudské práva. Informovali o tom na portáli sudcovia.sk, kde napísali, že sťažnosť má povzbudiť všetkých, ktorí aj bez záruky úspechu veria, že poctivo hľadať pravdu a spravodlivosť má význam. Sudcovia tvrdia, že Ústavný súd porušuje ich základné práva, lebo nezabránil krivdám, ktoré Harabin stihol od vymenovania koncom júna napáchať.
Pocítili ho na vlastnej koži
Paluda má od septembra pozastavený výkon funkcie. Berthotyová aj Gavalec prišli o doterajšiu agendu, zastavili im vzdelávacie akcie v zahraničí, hoci sú v medzinárodných sudcovských asociáciách. Ďurišovú nechal Harabin odvolať z dovolacieho senátu a po dlhých rokoch musí obchodné kolégium vymeniť za správne. Všetci čelia ustavičnej kritike predsedu.
Ako blízko je súdnictvo k pádu do totálneho chaosu? Odpovie Lukáš Fila.
„Zotrvaním Harabina vo funkcii predsedu Najvyššieho súdu dochádza k spochybneniu Slovenska ako demokratického a právneho štátu,“ tvrdia v sťažnosti Štrasburgu, ktorý žiadajú o rýchle rozhodnutie. Tým, že ústavní sudcovia nekonajú, podľa nich vzniká väčšia ujma, ako keby rozhodli o tom, že Harabin sa musí zdržať výkonu funkcie.
Peniaze nežiadajú
O finančné odškodnenie v prípade úspechu nežiadajú, pretože by išlo z vreciek daňových poplatníkov. Bude pre nich „morálnym víťazstvom“, ak súd uzná ich námietky voči Ústavnému súdu. Ten sa k sťažnosti vyjadrí dnes.
Keď sa sudcovia sťažovali na Ústavnom súde, Harabin hovoril, že sa snažia získať moc na Najvyššom súde. „Namiesto podávania politických sťažností a mocenských hier by ich malo trápiť, prečo sa na Najvyššom súde v niektorých závažných korupčných a mafiánskych kauzách nepojednáva,“ odkázal v auguste.
Najvyšší súd nebude reagovať
Najvyšší súd zatiaľ nechce komentovať sťažnosť štyroch sudcov, ktorú podali na šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Agentúre SITA to dnes povedal hovorca súdu Peter Préti. Pridal sa k ministerstvu spravodlivosti, ktoré popoludní uviedlo, že to komentovať nemôže.
"Každý občan má právo po splnení všetkých podmienok určených Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd podať sťažnosť na ESĽP. Najvyšší súd si počká na meritórne rozhodnutie najprv na vnútroštátnej úrovni," uviedol pre SITA Préti.

Beata
Balogová
