Bratislava 18. mája (TASR) - Reforma verejnej správy je najslabším článkom Slovenska v procese integrácie do Európskej únie (EÚ). Ako ďalej uviedol predseda styčnej komisie Výboru regiónov EÚ pre kandidátske krajiny lord Hanningfield na dnešnom stretnutí s novinármi, ide o namáhavý proces, ktorého nezrealizovanie by však viedlo k niekoľkoročnému zaostávaniu SR za Poľskom, Maďarskom a Českou republikou.
Reformy sú podľa neho základom pre pristúpenie kandidátskych krajín do EÚ, avšak Európska komisia ani Výbor pre regióny EÚ nebude Slovensku diktovať, čo má urobiť. "Je to úplne na vás, aby ste sa rozhodli, aký typ reformy chcete zrealizovať. Rozhodnúť musí vaša vláda, parlament a občania. Sme tu len na to, aby sme podporili rýchle zrealizovanie reformy," konštatoval.
Podľa Hanningfielda je pre vstup Slovenska do EÚ dôležité predovšetkým rýchle uskutočnenie reformy. Slovensko musí podľa neho v najbližších mesiacoch pridať na tempe, inak začne zaostávať za ostatnými kandidátskymi krajinami.
Rozhodnutie o reforme pre takú širokú vládnu koalíciu, ako má Slovensko, je náročné, povedal Hanningfield. Predpokladá, že pre EÚ nezvyklo veľký počet slovenských koaličných politických strán sa v budúcnosti bude musieť spojiť. Podľa neho je tiež prirodzené, že existujú ľudia, ktorí reformu odmietajú. "Nikdy sa nepodarí presvedčiť všetkých, avšak vysvetľovaním o potrebe reforiem pre vstup do EÚ môžete získať podporu až 60 percent obyvateľov." Hanningfield tiež upozornil, že súčasná alokácia 90 percent slovenských verejných financií cez centrálnu vládu je pre EÚ neprijateľná.
Hlavný vyjednávač pre vstup Slovenska do EÚ a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ sa domnieva, že je dôležité, aby si Slovensko vytvorilo fungujúci systém regiónov, ktorý je nevyhnutný pre ich ďalší rozvoj. "Ak by sme to nedokázali, nedokážeme prijímať ani finančnú pomoc EÚ, čo by nás pripravilo o veľké možnosti," povedal. Konferencia je podľa Figeľa dôležitá ako fórum pre výmenu názorov a hľadanie odpovedí, ako má Slovensko postupovať v integračnom procese z hľadiska samosprávy. Zásadné stanovisko však Figeľ očakáva od poslancov Národnej rady SR.