BRATISLAVA. Pre TASR to potvrdil predseda Mostu-Híd Béla Bugár.
"Sú tri možnosti. Otázka je, či bude vôľa ísť na kandidátke druhej strany. Je možnosť vytvoriť volebnú stranu, ale možno je na to už neskoro, otázka je, či by si voliči na ňu zvykli," naznačil Bugár. Treťou možnosťou je vytvorenie koalície, tá je však vďaka zmenám volebného zákona z čias vlády Vladimíra Mečiara neatraktívna, keďže pre spoločne kandidujúce subjekty zvyšuje prah pre vstup do parlamentu z piatich na sedem percent. "Koalíciu robiť, cez sedem percent, to by som neriskoval," poznamenal Bugár. Most-Híd sa podľa neho môže dostať do parlamentu aj samostatne, rokovania so SaS však berú vážne.
Rokovania začínajú
"Dnes na predsedníctve určíme rokovací tím. Teda, minimálne troch ľudí, ktorí začnú oficiálne rokovať s tímom SaS," povedal Bugár, ktorý sa so Sulíkom stretol zatiaľ dvakrát. Rokovania na úrovni predsedov by však mali podľa neho nahradiť podrobnejšie rozhovory na úrovni strán. "Počkáme si na konkrétne návrhy," povedal pre TASR Sulík. Podľa neho skutočné rokovania medzi obidvoma stranami začnú až teraz, keď Most-Híd určí svoj rokovací tím.
Most-Híd ako občianska strana je terčom kritiky tak SMK, podľa ktorej nezastupuje dostatočne záujmy voličov maďarskej národnosti, ako aj SNS. "Skutočne ľutujem Slovákov, ktorí vstúpili do tejto strany. Jediný rozdiel medzi Csákym a Bugárom je ten, že Bugár to robí s úsmevom na tvári a sofistikovane. To sú mosty do pekla, nie mosty spájania sa," vyhlásil predseda SNS Ján Slota, ktorý stranu nazýva len maďarskou časťou jej názvu "Híd" a slovenskú polovicu názvu vynecháva.
"Aj jednému, aj druhému odporúčam si pozrieť prieskumy, z ktorých vyplýva, že dve tretiny našich voličov sú občania maďarskej národnosti a jedna tretina slovenskej národnosti. To znamená, že sme občianska strana," odkázal Slotovi a predsedovi SMK Pálovi Csákymu Bugár.