Bratislava 18. apríla (TASR) - Sociálno-ekonomické otázky a znepokojujúco vysoká miera nezamestnanosti patria k hlavnej téme návrhu správy o Slovensku, o ktorej bude Európsky parlament (EP) rokovať v máji, respektíve júni.
"Myslíme si, že nielen vláda, ale aj odbory a zamestnávatelia by sa mali zamyslieť nad veľkými rozdielmi medzi jednotlivými regiónmi," uviedol dnes pred novinármi v Bratislave spravodajca EP pre SR Jan Marinus Wiersma, ktorý návrh správy vypracoval. Za dôležitú pritom označil prípravu Slovenska na využívanie štrukturálnych fondov, ktoré sú v EÚ zamerané práve na pomoc slabším regiónom.
Wiersma zdôraznil, že sa v správe nezaoberá Benešovými dekrétmi. "Myslím si, že medzi prístupovým procesom a Benešovými dekrétmi nie je súvislosť," konštatoval.
Návrh správy má podľa Wiersmu pozitívny rozmer, keďže je podľa neho nepochybné, že Slovensko urobilo v prístupových rokovaniach veľký pokrok. Uviedol ďalej, že vzhľadom na záverečný proces prístupových rokovaní bude EP hodnotiť pripravenosť Slovenska na členstvo v únii, pričom sa sústredí na tri oblasti. Patria k nim administratívne kapacity pre uplatňovanie prevzatého európskeho práva, transparentnosť správy na všetkých úrovniach a realizácia programov na zlepšenie situácie Rómov.
Tento rok označil Wiersma ako jeden z najvýznamnejších v dejinách Slovenska, keďže sa bude rozhodovať o prijatí krajiny do EÚ a NATO. "Myslím si preto, že voľby v tejto krajine, ktoré sa majú konať tesne pred prijatím rozhodnutí, budú veľmi, veľmi dôležité," uviedol. V správe pre EP Wiersma zdôraznil dôležitosť vytvorenia krátko po voľbách takej vlády, ktorá bude schopná spolupracovať s EÚ tak ako doterajšia. Rýchle vytvorenie vládneho kabinetu by malo byť podľa neho nielen s ohľadom na novembrový summit NATO, ale aj na októbrovú hodnotiacu správu Európskej komisie.
Poslanec EP zároveň vyjadril určitú obavu z polarizácie súčasných politických strán v predvolebnom boji, pretože z nich musí po voľbách vzísť nová vláda. Vyslovil však aj nádej, že vo voľbách bude hlasovať aspoň toľko slovenských voličov ako pred štyrmi rokmi.