SME

Fico ustúpil kamiónom, zníži spotrebnú daň

Premiér Robert Fico urobil rad ústupkov v súvislosti s elektronickým mýtom. Chystá znižovanie spotrebnej dane a spájanie ministerstiev.

Premiér Robert Fico urobil rad ústupkov v súvislosti s elektronickým mýtom.Premiér Robert Fico urobil rad ústupkov v súvislosti s elektronickým mýtom. (Zdroj: ČTK)

Navrhnuté zmeny klesne spotrebná daň na naftu do konca januára nebudú spoplatnené cesty I.triedy, kým sa úseky spravodlivo nerozdelia klesnú pokuty za zlé nastavenie palubných jednotiek do konca júna sa spoplatnené úseky ciest I.triedy označia.

Agentúrny text sme o 21:10 doplnili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Slovensko už dávno nezažilo taký masový odpor proti vláde, aký zorganizovali autodopravcovia.

Na mnohých cestných uzloch sa v pondelok zhromažďovali nákladiaky prepravcov nespokojných s mýtom.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Robert Fico síce predpoludním odmietol rokovať s úniou autodopravcov pre jej neoblomnosť stiahnuť vozidlá z ulíc, ale večer po rokovaní so „sociálnymi partnermi“ už oznámil viaceré ústupky.

Predtým musel strpieť kopu hnoja pred Úradom vlády, ktorú tam vysypal jeden z nespokojných vodičov. Únia po Ficovom ústupe vyzvala dopravcov, aby protesty ukončili.

Platby za jazdu po cestách I. triedy sa podľa Fica do konca mesiaca zastavia. Dovtedy sa má vyriešiť problém, že systém nespravodlivo započítava platiacim celé úseky, hoci kamión prešiel len časť z nich. Po tri a pol roku vo vláde sa Fico tiež rozhodol čiastočne splniť sľub a znížiť spotrebnú daň na naftu. Jej cena má klesnúť z 1,14 na 1,01 eura za liter.

Ústupok podmienil znížením počtu ministerstiev o dve, aby štát ušetril, čo môže byť problém. Napríklad agentúra SITA zistila, že agenda ministerstva životného prostredia má prejsť na ministerstvo hospodárstva. To je neštandardné, lebo záujmy rezortov často stoja proti sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé kolo o mýto vyhrala ulica „Na základe týchto aktivít dopravcov môžeme konštatovať, že sme dosiahli to, čo sa v dlhej histórii Slovákov naozaj nepodarilo, Slováci sú súdržní a nikto nemôže povedať, že nevedia bojovať za svoje práva.“ Týmito slovami privítal premiérom ohlásené ústupky šéf Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček.

Premiér Robert Fico v pondelok sľúbil znížiť daň z nafty, a to z 0,481 na 0,391 eura na liter. V praxi tak má liter nafty zlacnieť z 1,14 na 1,01 eura. Ľuďom sa tak podľa neho oplatí tankovať na Slovensku, než aby merali cestu za hranice. Do deficitu to vraj nepôjde.

Do akej miery sa tento sľub splní, bude závisieť od ochoty politických strán v parlamente presadiť reformu vlády. „Trval som na tom, že znížime počet rezortov zo 16 na 14,“ oznámil Fico bez bližšieho spresnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér nepovedal termín, dokedy chce spotrebnú daň znížiť. HZDS už signalizuje, že to nemusí byť také, ako si želajú dopravcovia: „A vieme si to predstaviť aj formou úspor v jednotlivých rezortoch, ale je to téma až po voľbách,“ povedal pre TASR podpredseda hnutia Jozef Habánik. Aj zníženie počtu ministerstiev do toho obdobia je podľa neho nereálne, pretože sú už nastavené rozpočtové pravidlá.

Ústupok za ústupkom

Ďalším oznámeným ústupkom je, že do konca júna majú byť všetky spoplatnené úseky označené. No nielen to: aby dopravcovia neplatili aj za to, čo neprejazdili, úseky sa rozdelia na menšie. Malo by sa tak stať do konca mesiaca. Dovtedy sa cesty I. triedy nebudú spoplatňovať.

Znížiť sa majú aj pokuty za to, že niekto si zle nastaví prístroj na meranie prejdenej vzdialenosti. Dopravcovia majú tiež dostávať zrozumiteľné faktúry, na ktorých budú presne označené úseky, ktoré prešli.

SkryťVypnúť reklamu

- Ponížený Fico, komentuje Konštantín Čikovský.

- Polopravdami sa dá klamať účinnejšie, komentuje Marián Leško.

Z požiadaviek dopravcov zostalo otvorené len zníženie cestnej dane. Aj tak sú spokojní: „Tri ústupky zo štyroch máme, končíme, rozpúšťame,“ povedal člen vedenia únie Rudolf Páleš.

Premiér včera nepripúšťal, že by ústupky robil preto, že celé Slovensko pomaly zaplavovali kamióny. Naopak, dohodu podľa svojich slov dosiahol rokovaním so sociálnymi partnermi, vylúčiac úniu.

Protestujúcich označoval Fico ako „individuálnych dopravcov“, ktorí svojím protestom na uliciach „hrubo porušujú zákon“. Včera pred obedom im to dal najavo aj tým, že ich na Úrade vlády prijal len šéf tlačového odboru Braňo Ondruš. Ten zopakoval, že premiér s dopravcami rokovať nebude, keďže nesplnili podmienku, aby stiahli kamióny z Rožňavskej ulice v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Viac z dnešných protestov čítajte TU.

Lacnejšie iba v Poľsku

Fico opätovne zaútočil na predchádzajúcu vládu pod vedením Mikuláša Dzurindu. "Tá šesťkrát zvýšila spotrebnú daň a dostala ju prakticky na najvyššiu úroveň v Európskej únii," upozornil. Zároveň vyzval všetkých dopravcov, ktorí dnes "úmyselne" tankujú v zahraničí, aby začali tankovať na Slovensku.

Nová cena nafty, ktorá by mala byť realitou od začiatku februára, dostane jej úroveň na jednu z najnižších v porovnaní s okolitými krajinami. Nižšiu cenu bude mať iba Poľsko.

S výsledkom rokovania prejavilo spokojnosť aj združenie dopravcov ČESMAD Slovensko. "Žiadali sme o väčší škrt, tak aby to bolo pre dopravcov, ktorí jazdia v medzinárodnej doprave, motivujúce. Toto zníženie je prijateľné," konštatoval prezident združenia Peter Halabrín.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia bude žiadať hlavu ministra dopravy Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes nazval premiéra Roberta Fica zbabelcom. Ako uviedol Dzurinda dnes na tlačovej besede po stretnutí predsedov opozičných strán, je mu nesmierne ľúto, že Slovensko má premiéra zbabelca. Fica tak pomenoval preto, lebo ten dnes pripomenul, že za Dzurindovej vlády sa spotrebná daň z nafty zvyšovala šesťkrát.

Podľa Dzurindu to však malo svoje dôvody, ktoré boli v minimálnych sadzbách spotrebnej dane určených Európskou úniou. Za Dzurindovej vlády podľa šéfa SDKÚ-DS spotrebná daň bola 15,1 percenta nad hranicou sadzby. V súčasnosti je to však 49 percent.

Podľa Dzurindu odvaha statočných ľudí dnes zvíťazila nad brutalitou arogancie moci. Zdôraznil, že statoční ľudia dnes aroganciu moci položili na lopatky. Reagoval tak na ústupky Roberta Fica autodopravcom. Zároveň zdôraznil, že nafta sa za súčasnej vlády na Slovensku stala najdrahšou v celej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa Fico zmenou postoja k požiadavkám autodopravcov uznal oprávnenosť ich požiadaviek a výhrad. Zároveň dodal, že minister dopravy pri zavádzaní mýtneho systému, ktorý je predražený a vôbec nie je excelentný, nezvládol svoju zodpovednosť. Opozícia preto iniciuje zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorej cieľom je vyslovenie nedôvery ministrovi Vážnemu. Opoziční poslanci podajú návrh na jej zvolanie najneskôr v stredu.

Opozícia tiež kritizovala zastrašovanie autodopravcov políciou. Podľa Dzurindu prekročila rubikon a jej zásah pripomínal obdobie pred rokom 1989. Dzurindu zaujíma, aký povel dal polícii minister vnútra Robert Kaliňák.

Dzurinda za populizmus označil Ficov návrh na spájanie viacerých ministerstiev. "Fico sa aj v citlivých chvíľach uchyľuje k populizmu," vyhlásil šéf SDKÚ-DS. Predseda SMK Pál Csáky upozornil, že rušenie ministerstiev neprináša v prvom kroku úspory, ale zvyšuje výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

Od utorka sa spustí ticketing Náhradný spôsob výpočtu mýta pre tranzitné úseky ciest, tzv. ticketing spúšťa prevádzkovateľ nového mýtneho systému spoločnosť SkyToll od utorka 12. januára. Tento spôsob úhrady mýta bude pritom dostupný na vybraných tranzitných hraničných priechodoch do 31. marca tohto roka. Paralelne s ticketingom naďalej funguje aj výber mýta prostredníctvom palubných jednotiek.

"Požiadavku na zavedenie ticketingu sme po splnení všetkých potrebných náležitostí promptne uviedli do praxe," uviedol generálny riaditeľ SkyToll Matej Okáli. Tento krok pritom podľa neho umožňuje novela Mýtneho poriadku, ktorá nadobúda účinnosť práve 12. januára.

Ticketing môžu využívať len tranzitní dopravcovia. Tí pri vstupe na územie SR na tranzitnom hraničnom priechode zadajú základné informácie o vozidle, uvedú vybranú tranzitnú trasu a na základe týchto údajov im bude vypočítaná výška mýta, ktorú budú musieť vopred uhradiť. Na výber majú pritom zahraniční dopravcovia 18 tranzitných trás v rámci celého Slovenska. Po prejdení vybraného úseku môže dopravca bez akéhokoľvek zdržania opustiť SR.

SkryťVypnúť reklamu

Počas dnešnej noci dôjde k technickej aktualizácii registračnej časti elektronického mýtneho systému. Výber mýta pre štát bude pokračovať bez obmedzenia. Počas technickej aktualizácie nebude možná samotná registrácia nových vozidiel v systéme, a to približne v časovom úseku 70 minút.

Tlak ľudí z ulice na premiéra zaberá

Premiér napriek zásade „vydieračom sa neustupuje“ ukázal, že na neho protesty obyčajných ľudí platia. Konal rýchlejšie ako v kauzách, pri ktorých jeho ministri kryli kšefty, kde štát prišiel o miliardy korún.

BRATISLAVA. Zatiaľ čo v prípade nástenkového tendra či emisnej kauzy trvalo mesiace, kým Robert Fico zareagoval na tlak verejnej mienky, zavedenie mýta prehádzalo jeho plány za niekoľko dní. Premiér ukázal, že na neho funguje tlak obyčajných ľudí i rozhorčenie z nespravodlivosti voči nim, ktorú jeho voliči vnímajú.

SkryťVypnúť reklamu

„Dostal sa pod silný tlak, ktorý by ho mohol vystaviť imidžu slabého premiéra. Ak by to trvalo dlhšie, bol by ešte v horšej situácii,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.

S kamionistami z Rožňavskej ulice aj z celého Slovenska ľudia otvorene sympatizujú a zrejme chápu aj ich argumenty, že niečo, čo stálo 25 miliárd korún a štát si vybral najdrahšiu ponuku, má fungovať. Nehovoriac o tom, že mýto ľudia zaplatia v cenách koncových výrobkov.

V piatok premiér na kamionistov reagoval trojvetovým vyhlásením svojej hovorkyne, že sa s nimi stretne len „za predpokladu, že ukončia všetky aktivity, ktoré znepríjemňujú život verejnosti“. Cez víkend, keď protest neustával, pripustil rokovania o znížení spotrebnej dane.

V pondelok, keď akcia pokračovala aj v ďalších mestách, dopravcov z ulice neprijal, ale z náznakov bolo zrejmé, že väčšine požiadaviek mieni vyhovieť. Štrajk či podobné protesty, ktoré by pocítili bežní ľudia, Fico v úlohe premiéra ešte nezažil. Výnimkou boli protesty proti pezinskej skládke, ktoré však boli lokálnou záležitosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdo reagoval na „zlodejinu“ v Tatrách - na prípad, ktorý cez médiá pochopili aj ľudia, čo politiku príliš nesledujú, dlhšie mu trvalo odvolávanie ministrov životného prostredia a výstavby v miliardových kauzách.

Premiér, ktorý sa za svoje výroky ospravedlňuje len sporadicky, „oby #269;ajným ľuďom“ občas ustupuje.

Najznámejším príkladom bol dôchodca z Opatoviec nad Nitrou Jozef Ťažiar, ktorého Fico neprávom obvinil, že je provokatérom Ivety Radičovej. Keď táto krivda voči obyčajnému človeku obletela médiá, Ťažiarovi sa osobne ospravedlnil.

Miroslav Kern

HZDS: Škrt na ministerstvách sa do volieb nepodarí

Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) si vie predstaviť podporu pre zníženie sadzby z palív. "A vieme si to predstaviť aj formou úspor v jednotlivých rezortoch, ale je to téma až po voľbách," uviedol pre TASR podpredseda ĽS-HZDS Jozef Habánik s tým, že zníženie počtu ministerstiev do toho obdobia je nereálne, pretože sú už nastavené rozpočtové pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu

Habánik predpokladá, že sa ešte do začiatku mimoriadnej vlády, ktorú premiér avizoval na piatok 15. januára, stretnú vládni partneri. "Bolo by vhodné, keby takéto rokovanie vzišlo, kde by sa všetky uvedené problémy vecne vydiskutovali. Sme na neho pripravení, keď nás o to koaličný partner požiada," poznamenal.

Nevylúčil ani to, že koaličné stretnutie bude iniciovať samotná ĽS-HZDS. "Treba situáciu vyriešiť a zníženie spotrebnej dane z palív môže byť jednou z ciest," upozornil.

Politológ: Fica donútili konať problémy okolo mýta

Zámer znížiť spotrebnú daň na naftu o deväť centov na liter ešte do konca januára je podľa politológa Juraja Marušiaka ústupok predsedu vlády SR Roberta Fica protestujúcim autodopravcom, ku ktorému by za normálnych okolností asi nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa môjho názoru nie je štandardné znižovanie dane v období krízy," vysvetli pre TASR Marušiak, podľa ktorého však premiérove ústretové kroky nezmenia "negatívny pocit veľkej časti obyvateľstva, ktorý zanechalo toto nezvládnuté zavedenie elektronického mýta".

Podobný názor má aj politológ Grigorij Mesežnikov. "Ten tlak na zníženie dane je evidentne výsledkom toho, čo sa deje okolo mýta. Sociálne protesty už nadobudli konkrétnu podobu a očakávajú sa dopady na veľké skupiny ľudí, a preto predseda vlády prichádza s takýmto riešením," myslí si Mesežnikov, podľa ktorého by inak Fico so znížením spotrebnej dane na naftu neprišiel.

Premiérove vyjadrenia na túto tému sú podľa neho zároveň myslené predvolebne. Tvrdí, že Fico sa nimi snaží "vykorčuľovať zo situácie, ktorá sa vytvorila v posledných dňoch, a tiež odviesť pozornosť od podstaty problému, ktorou je to, že sa ukázalo, že zavedenie mýta má aj chybné sociálne následky, ktoré sú v rozpore s princípmi budovaného silného sociálneho štátu".

SkryťVypnúť reklamu

Ako dnes informoval predseda vlády, zníženie spotrebnej dane bude stáť štát 100 miliónov eur. Časť z týchto peňazí sa podľa Fica získa znížením počtu ministerstiev o dve, z doterajších 16 na 14, zvyšok usporí vláda na svojej spotrebe tak, aby sa to nedotklo plánovaného deficitu verejných financií.

"Znižovanie ministerstiev je vždy populárne gesto," reagoval Marušiak, ktorý neočakáva, že by k tomuto kroku prišlo ešte v tomto volebnom období. "Len sa pripravia nejaké kroky na zníženie počtu ministerstiev, nezníži sa počet kresiel vo vláde," doplnil.

Mesežnikov je presvedčený, že okolo znižovania počtu rezortov vzniknú ešte veľké debaty a v prípade, že by sa dotklo ešte súčasnej koalície, mohla by sa situácia v nej destabilizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ako SMER-SD plní sľub o znížení spotrebnej dane na benzín a naftu

Čo sľúbili: „Vážená redakcia Nového Času! Smer-Sociálna demokracia predložil v tomto volebnom období do NR SR päťkrát návrh zákona o znížení spotrebnej dane z minerálneho oleja, na základe ktorého by došlo k zníženiu cien pohonných hmôt. Táto snaha však bola stranami vládnej koalície vždy zmarená. Treba pripomenúť aj to, že za vysoké ceny pohonných hmôt, ktoré sú vzhľadom na príjmy občanov SR suverénne najvyššie v Európe, zodpovedá aj minister financií I. Mikloš... Nová vládna koalícia, ktorá vznikne po voľbách, musí zníženie spotrebnej dane dostať čo najrýchlejšie do NR SR."

Zdroj: List predsedu strany Smer Roberta Fica pre Nový Čas, publikovaný 12.5.2006

Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Je pravdepodobné, že zníženie spotrebných daní by viedlo k nižším cenám benzínu a nafty. Určite by však znížilo objem prostriedkov v štátnom rozpočte, ktoré by vláda musela získať inde.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neznížila spotrebné dane na benzín a naftu. Podľa celosvetového rebríčka cien pohonných hmôt spoločnosti Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit boli ceny benzínu na Slovensku v roku 2006 25. najvyššie a ceny nafty 8. najvyššie zo 171 krajín. Do roku 2008 sme si pohoršili, ceny benzínu boli 15. najvyššie a ceny nafty 2. najvyššie zo 174 krajín.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Ako vláda plní sľub prepustiť pätinu úradníkov

Čo sľúbili: (Vláda ukladá ministrom) Zabezpečiť 20 % zníženie plánovaného počtu zamestnancov v štátnych rozpočtových organizáciách a v príspevkových organizáciách s cieľom dosiahnuť úsporu finančných prostriedkov kapitol štátneho rozpočtu... (do 31.12.2007).

Zdroj: Uznesenie Vlády SR, 11.10.2006

Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Nadmerný počet úradníkov štátnej správy zaťažuje štátny rozpočet. Namiesto paušálneho prepúšťania by však vláda mala identifikovať prebytočných úradníkov a prepustiť tých. Pri plošnom prepúšťaní totiž odídu aj tí najschopnejší, čo by narušilo chod verejného sektora.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Počet zamestnancov rozpočtových a príspevkových organizácií sa do roku 2008 oproti roku 2005 znížil len o 5,1%. Verejný rozpočet na rok 2009 ráta s miernym zvýšením počtu zamestnancov, v roku 2010 by mal ich počet opäť mierne klesnúť.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Ako vláda plní sľub zrušiť krajské a iné špecializované úrady

Čo sľúbili: V čo najkratšom termíne vláda SR zruší krajské úrady, ktorých kompetencie prejdú na územnú samosprávu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

Vláda zruší krajské úrady a krajské školské úrady od 1. januára 2007. Ich kompetencie prevezmú vyššie územné celky (VÚC). Uviedol to premiér Robert Fico po stretnutí s predsedami VÚC. „Toto rozhodnutie môže významnou mierou prispieť k úsporám na úrovni vládnej spotreby," konštatoval.

Zdroj: SITA, 17.7.2006

Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Zrušenie krajských úradov nepovedie k výraznejším úsporám.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda síce zrušila krajské úrady, ich právomoci však neprešli na samosprávy ale na iné štátne orgány. S úradmi zaniklo približne 14% z 1072 pracovných miest. Premiér Fico neskôr vyhlásil, že krajské školské úrady vláda nezruší, keďže to nie je úlohou programového vyhlásenia vlády.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu