BRATISLAVA. BRATISLAVA. Medzinárodný škandál s výbušninou, ktorá odletela z popradského letiska, začal včera na pokyn ministra dopravy prešetrovať už aj letecký úrad.
Minister vnútra Robert Kaliňák bude musieť problém vysvetľovať poslancom z výboru pre obranu a bezpečnosť. Výbor sa musí zísť, ak o to požiada päť jeho poslancov.
Okrem štyroch opozičných pripojil svoj hlas aj Ján Kovarčík z HZDS. „Myslím si, že sa už nakopilo dosť problémov v rezorte, a preto by sa výbor mal nimi zaoberať a nechať si niektoré veci vysvetliť,“ povedal.
Takú hanbu podľa neho netreba nechať nepovšimnutú. Nepáči sa mu, že minister aj premiér (obaja Smer) problém polície ospravedlňovali.
Zlyhanie s výbušninou už vyšetruje letecký úrad
Riaditeľ štátneho podniku Letové prevádzkové služby Roman Bíro včera odmietol komentovať, prečo riadiaca veža na letisku v Poprade poskytla pilotom o výbušnine v lietadle iné informácie, ako poskytol veži policajt.
Podľa hovorkyne sa ku všetkému vyjadrí ministerstvo dopravy. Hovorca ministra dopravy Stanislav Jurikovič povedal, že požiadali letecký úrad, aby vykonal kontrolu „zameranú na dodržiavanie platnej legislatívy v leteckej doprave, ako aj komunikáciu, ktorá súvisí s prípadom“. Keď sa vyšetrovanie skončí, vyjadria sa.
Informoval „zreteľne“
Denník SME včera zverejnil prepis rozhovorov medzi policajtom, vežou a pilotom, z ktorého vyplýva, že policajt oznámil riadiacej veži, že na palube je reálna výbušnina, veža už však pilotom povedala, že je to „atrapa“. S reálnou výbušninou pritom lietadlo podľa pravidiel nemalo odletieť.
Policajt, ktorý výbušninu zabudol v batožine cestujúceho po cvičení psa, zároveň veži povedal, že výbušnina nie je nebezpečná. V mimoriadnych situáciách pritom mohla ohroziť cestujúcich. Rovnako aj Štefana Gondu, v ktorého batožine bola. Toho preto zatkla aj írska polícia.
„Zo zverejnených prepisov vyplýva, že policajt zreteľne veži oznámil, že ide o skutočnú vzorku. Celý jeho služobný postup preveruje Sekcia kontroly a inšpekčnej služby,“ komentoval konanie policajta hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Policajt neinformoval o incidente svojho nadriadeného. Priznal sa až v pondelok, keď vzorka výbušniny chýbala v sklade a jeho nadriadení ju hľadali.
Z výsledkov kontroly podľa Tomáša „vyplynie aj vyhodnotenie miery zodpovednosti a s tým súvisiaca sankcia“.
Opoziční poslanci na čele s bývalým ministrom vnútra Martinom Padom z SDKÚ včera odovzdali päť podpisov poslancov pod žiadosť o zvolanie mimoriadneho bezpečnostného výboru.
Okrem Pada sa podpísali ešte Béla Bugár, Vladimír Palko a Martin Fedor. Piaty podpis dal poslanec HZDS Ján Kovarčík. Podľa neho problémov v rezorte ministra Kaliňáka už bolo dosť a mal by ich vysvetliť. „Takú hanbu, ktorú zažilo Slovensko týmto prípadom, by sme nemali nechať nepovšimnutú, preto treba na túto tému diskutovať,“ tvrdí Kovarčík.
Neprípustné ospravedlnenia
Ospravedlnenia incidentu zo strany Kaliňáka aj premiéra Fica, ktoré počul Kovarčík v nedeľu, označil za „neprípustné“. Premiér sa spýtal, prečo každý útočí na Kaliňáka, keď zlyhali aj pilot a veža.
Zlyhanie pilota sa pritom zatiaľ nepotvrdilo. Podľa ČSA prepis potvrdzuje, že pilot pri odlete konal v súlade s bezpečnostnými predpismi. Aerolinky oficiálne o prepis požiadali, zatiaľ ho nemajú. Potom odpovedia aj na otázku, či pilot postupoval správne aj po pristátí.
Ako Robert Fico plní sľub odvolať ministra do 24 hodín v prípade pochybenia
Čo sľúbili: Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".
Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odvolávanie ministrov do 24 hodín v prípade pochybenia či iba podozrenia z pochybenia by ohrozovalo stabilitu a akcieschopnosť vlády. Sporné je, či je možné odvolaného ministra dostatočne „rehabilitovať" v prípade, že sa podozrenie z pochybenia nepotvrdí.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát . Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet a Turský, s výnimkou ministra Izáka premiér konal až týždne či v prípade Janušeka dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
