Bratislava 18. apríla (TASR) - Ponuku Európskej únie (EÚ) na kompenzovanie rozdielu medzi príspevkom SR do európskeho rozpočtu a pomocou únie dnes privítal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ. Navrhovaný mechanizmus zabezpečí, že Slovensko nebude v prvých rokoch po vstupe do EÚ platiť do spoločného rozpočtu viac peňazí, ako z neho dostane.
"Ponúkaný kompenzačný finančný mechanizmus je pre Slovensko výhodný," uviedol hlavný vyjednávač s EÚ pre TASR. Rokovania o tejto otázke sa pritom uskutočnia počas pondelkového zasadania prístupovej konferencie v Bruseli.
Pozícia EÚ podľa Figeľa zohľadňuje požiadavku SR na postupný nábeh platieb do európskeho rozpočtu. Keďže ide o riešenie zabezpečené len do roku 2006, je zároveň výzvou na posilňovanie absorpčných kapacít a využívanie fondov EÚ v oblasti infraštruktúry, dopravy, životného prostredia a regionálneho rozvoja.
Veľvyslanci členských krajín pätnástky dnes v spoločnom stanovisku odmietli požiadavku SR na prechodné obdobie, počas ktorého by nemuselo platiť do spoločného rozpočtu plné príspevky. Pre rokovaciu pozíciu v kapitole finančné a rozpočtové ustanovenia však schválili vytvorenie osobitnej rezervy, z ktorej by sa dočasne vyplácali Slovensku kompenzácie.
Mechanizmus kompenzácií si vyžiadala hrozba, že SR sa stane po vstupe do EÚ tzv. čistým platiteľom. Príčinou je zložitý systém záväzkov a platieb, kvôli ktorému rôzne dotácie a subvencie nabiehajú s niekoľkoročným oneskorením, zatiaľ čo príspevky do rozpočtu musí členský štát platiť hneď.
Výška navrhovanej rezervy pre kompenzácie by sa mala stanoviť na záver prístupových rokovaní a bude zapísaná do prístupovej zmluvy. EÚ to isté navrhla napríklad aj pre ostatné kandidátske krajiny, ktoré žiadali po vstupe nižšie príspevky do rozpočtu. Systém pevnej rezervy sa podľa EÚ osvedčil v minulosti viac ako Slovákmi či Čechmi požadovaný odklad príspevkov do rozpočtu. Pri rozšíreniach v rokoch 1973 (Veľká Británia, Írsko, Dánsko), 1981 (Grécko) a 1986 (Portugalsko, Španielsko) použila EÚ odklad príspevkov, kým v roku 1995 pri prijatí Rakúska, Švédska a Fínska sa využila rezerva.