Pôvodný text agentúry TASR sme o 21:07 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Pri žiadostiach o informácie týkajúce sa prípadu výbušniny v lietadle v utorok opoziční poslanci Martin Pado a Martin Fedor z SDKÚ dvakrát narazili.
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Rudolf Pučík z SNS odmietol zvolať mimoriadne rokovanie výboru na základe ich e–mailovej žiadosti. V nej poslanec Pado napísal, že o zvolanie výboru žiadajú okrem neho ešte ďalší štyria poslanci vrátane Jána Kovarčíka z HZDS. Splnili limit, keďže o zvolanie výboru môže požiadať aspoň tretina jeho členov.
Zabudnutá výbušnina našťastie nevybuchla, o imidži Slovenska vo svete sa to povedať nedá.
Zlyhali skoro všetci Policajt zabudol v popruhoch batožiny vzorku výbušniny po cvičení so psom, neinformoval o tom svojho nadriadeného. Krátko pred odletom lietadla informoval riadiacu vežu, ktorá pilotom povedala, že ide o atrapu. Letisko poslalo fax do Dublinu, ale iba handlingovej spoločnosti Servisair, nie na letisko. Slováka, ktorý mal vzorku v batožine, zatkla írska polícia. Pustila ho až po vysvetlení.
Pučík povedal, že žiadosť nespĺňa formálne náležitosti, pretože jej chýbajú podpisy poslancov. Fedor pritom povedal, že takáto prax zvolávania výborov bola v minulosti bežná.
Národná rada tvrdí, že žiadosť môže byť poslaná e–mailom, ale musí obsahovať podpisy poslancov, hoci aj naskenované.
„Sám z vlastnej iniciatívy mal posúdiť vážnosť medzinárodného škandálu. Už to, že to nespravil, považujem za chybu,“ povedal o Pučíkovi Fedor.
Pučík povedal, že sa mu nepáči len to, že žiadajú zvolať mimoriadne rokovanie výboru, pričom riadny termín rokovania je v utorok. Pučík je teraz v zahraničí a povedal, že ich mimoriadny výbor zvolá tiež na utorok.
Minister vnútra Robert Kaliňák to nechcel komentovať. Jeho hovorca tvrdí, že zvolanie výboru je vecou jeho predsedu, Kaliňák podľa neho nemá problém na výbor prísť.
Letisko ich odbilo Fedor a Pado neuspeli ani na popradskom letisku. Včera tam prišli so žiadosťou získať základné informácie o prípade.
Riaditeľka letiska Ivana Herkeľová poslancov síce prijala, ale odmietla im odpovedať na ich otázky. Dostala taký pokyn z ministerstva dopravy. Podľa neho by to mohlo ohroziť vyšetrovanie prípadu. „Zaráža ma to,“ povedal na to Fedor.
„Ja som dal pokyn, že pokiaľ nebude vyšetrovanie ukončené, nechcem, aby sa ktokoľvek vyjadroval k prípadu,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič. Letecký úrad podľa neho skončí vyšetrovanie v stredu.
Úrad preveruje zlyhanie pracovníkov riadiacej veže, ktorí povedali pilotovi, že na palube je atrapa, hoci predtým dostali od policajta informáciu, že ide o skutočnú výbušninu.
Na inšpekcii ministerstva vnútra včera tiež vypovedal pilot, ktorý podľa informácií SME potvrdil, že vedel len o atrape. Podľa jeho slov o tom ešte počas letu informoval handlingovú spoločnosť Servisair a aj pracovníka po pristáti, ktorým bola zhodou okolností Slovenka.
Pomáhajú si Borgulom K incidentu sa včera znovu vyjadril bývalý riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Michal Borgula. Ministerstvo sa v utorok snažilo jeho slová interpretovať tak, že potvrdil, že výcviky sa s reálnou batožinou robili aj počas bývalých vlád.
Borgula pritom len potvrdil, že v minulosti sa síce robili výcviky psa aj tak, že sa dala vzorka výbušniny medzi reálnu batožinu, ale vždy v taške, ktorá patrila policajtovi. V tomto prípade policajt výbušninu zastrčil do popruhov ruksaku, v ktorých ju jej majiteľ našiel až po telefonáte z polície.

Beata
Balogová
