Pôvodný text tlačových agentúr sme o 22:25 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Trojica najvyšších ústavných činiteľov sa v utorok mimoriadne nestretla, aby sa ľuďom ospravedlnila za to, že im polícia dáva výbušniny do batožiny a do lietadla, ale preto, aby povedala, že kamionisti nezákonne bojovali za svoje požiadavky.
Premiér Robert Fico (Smer), v čase keď nestáli kamióny na ceste, tvrdil, že mýto je spravodlivé. Potom, ako ich tam postavili, priznal, že to tak nie je. Kamionistom nakoniec vyšiel v ústrety a najdrahší mýtny systém, ktorý štát vybral za 25 miliárd korún, prikázal upraviť.
Opäť sa preukázalo, že nevládne vláda, ale premiér, píše Marián Leško
Premiér opäť kritizoval médiá a opozíciu. Podporovali vraj aktivity nespokojných autodopravcov, ktorí brzdili premávku.
Prezident Ivan Gašparovič aj predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) tiež odsúdili štrajk. Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera naopak kritizoval premiéra Fica za to, že sa nechcel stretnúť so štrajkujúcimi autodopravcami. Tí žiadajú, aby sa mýto zrušilo na cestách prvej triedy.
Mečiar sa pustil do partnerov Čo kritizuje Mečiar
spustenie elektronického mýta a ministra dopravy Ľubomíra Vážneho, Policajného prezidenta Jána Packu za kauzu výbušniny na popradskom letisku, komunikáciu v koalícii, zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý predstavil minulý týždeň premiér.
Predvolebná kampaň sa začala a politici vládnej koalície hrajú predovšetkým na seba. Predseda Smeru Robert Fico v pondelok ešte pred tým, že by o tom rozhodla vláda, oznamuje, že sa zníži spotrebná daň na naftu a že plánuje zrušiť dve ministerstvá. Šéf HZDS Vladimír Mečiar v utorok reaguje sťažnosťami, že koaličných partnerov postavili pred hotovú vec.
Kritizuje ministra dopravy a oznamuje, že Ľubomír Vážny aj tak už z politiky odíde. Žiada tiež odvolanie policajného riaditeľa spôsobom, aký si Ficovi koaliční partneri zatiaľ nedovolili.
Mečiarove názory včera v mnohých veciach nepripomínali koaličné, ale skôr opozičné. Štrajk dopravcov sa podľa neho skončil „úspechom“ a je rád, že dosiahli, čo chceli.
Kritizoval Fica za to, že s nimi nerokoval a premiérovu agendu spájania ministerstiev s otázkou mýta na rozdiel od premiéra spájať nechce. A napokon prirovnal návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý chystá premiér, k znárodňovaniu. Ako tím Roberta Fica robí podľa neho chybu, keď chce zákonom vysvetľovať Ústavu.
Nech ide Packa preč „Som za to, aby ho (minister vnútra) bezpodmienečne odvolal z funkcie,“ hovoril Mečiar o šéfovi polície Jánovi Packovi. Zdôvodňoval to jeho vyhlásením k autodopravcom, že ich budú trestať, aj škandálom s výbušninou v lietadle. „Nech ide preč. Nemá tam čo robiť a nie sa ešte vyhrážať druhým.“ Mečiarov kritický vzťah k Packovi je známy dlhšie, jeho odvolanie vraj požadoval na viacerých koaličných radách.
Minister vnútra Robert Kaliňák pár hodín po tejto výzve len odkázal, že sa odvolávať na Mečiarov pokyn nebude.
Smer na otázky SME nereagoval. Podpredsedníčka parlamentného klubu Smeru Jana Laššáková si myslí, že sa Mečiar takto pokúša zaujať voličov. „Pán Mečiar začal svoju predvolebnú kampaň, pretože nevidím dôvod na takéto obviňovania a odmietam direktívne nariadenia z našej strany. Nerozumiem tomu.“
SNS: Sme v režime kampane „To, že je volebná kampaň, považujem za normálne. Za päť mesiacov máme voľby, takže politické strany, bez ohľadu na to, či sú koaličné, alebo opozičné, sa správajú v režime volebnej kampane,“ hovorí podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že predseda HZDS využil situáciu keď má Smer vážne problémy s vysvetľovaním problémov s mýtom či s výbušninou v lietadle, čo sú kauzy ich ministrov.
„Je prirodzené, že chce z tejto situácie vyťažiť. Doteraz bol predmetom útokov on alebo Slota. A naraz sa hlavným predmetom stáva Fico. Pokúša sa to využiť bez toho, aby privolal na seba pohromu.“
Analytik predpokladá, že sa s kritikou rozbehne aj šéf SNS Ján Slota, ktorý má v posledných mesiacoch s Ficom viac problémov ako Mečiarova stana.
Podľa informácií z HZDS sa viacerí funkcionári vo vedení zaujímali, prečo sa ich strana nedištancovala od mýta.
„Aj u nás sú niektorí členovia dopravcovia. A naši priaznivci určite fandia skôr kamionistom, ako Ficovi,“ povedal SME jeden z poslancov Mečiarovej strany.
Smer nerokuje, HZDS len oznamuje
Vladimír Mečiar má opäť pocit, že ho vytesňujú z rozhodovania v koalícii.
BRATISLAVA. „Vyzerá to, že demokracia je nahrádzaná autokraciou.“ Tak včera zhrnul vzťahy v koalícii predseda HZDS Vladimír Mečiar. Od Smeru vraj dostávajú iba oznamy, čo majú urobiť, a komunikácia viazne.
Mečiar hovorí o problémoch v komunikácii s Robertom Ficom už od začiatku fungovania koalície. Vlani v máji prirovnal koaličnú zmluvu ku zdrapu papiera. „Je pomaly šiesty mesiac. Za týchto päť mesiacov sme sa videli dvakrát,“ sťažoval sa.
Keď v roku 2007 vrcholil škandál okolo pozemkov v Tatrách, predseda HZDS dostal prísľub, že sa koaličná rada bude stretávať najmenej dvakrát do mesiaca. Napriek tomu sa trojica stretáva len sporadicky.
SNS podobný problém nemá. „Viem, že náš predseda nemá problém komunikovať s premiérom, ak to uzná za vhodné,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Nemá preto pocit, že by premiér konal autoritatívne.
Ján Slota však v posledných týždňoch tiež obvinil Smer z nečestných praktík. Domnieva sa napríklad, že sú ich rezorty sledované „silovými“ rezortmi – teda ministerstvom vnútra a SIS.
Smer na otázky SME neodpovedal. Agentúre SITA poskytol stanovisko, podľa ktorého koaličná rada zasadá pravidelne a premiér má záujem „pokračovať v korektnej spolupráci“ s Mečiarom aj so Slotom. Miroslav Kern
HZDS oznámilo Vážneho koniec, ten ho nepoprel
Výhrady k ministrovi dopravy prejavil Vladimír Mečiar tak, že oznámil, že Ľubomír Vážny chce aj tak
v politike čoskoro skončiť.
BRATISLAVA. Ľubomír Vážny v politike končí - to je informácia, s ktorou neprišiel samotný minister dopravy či premiér a jeho stranícky šéf Robert Fico. Oznámil to Vladimír Mečiar, ktorý ho včera za zavádzanie mýta kritizoval. Minister informáciu nevyvrátil.
„Je tam politická zodpovednosť, ale som za to, aby bola uplatnená tým, že dokončí toto volebné obdobie a viac kandidovať nebude, čo mi sám osobne opakovane prisľúbil,“ hovoril predseda HZDS.
Nepodporí preto opozičný pokus o odvolanie ministra, zdôvodňoval to i krátkosťou času do volieb. Tvrdil, že ak by išlo o ich ministra, už by v kresle nesedel. Informáciu o konci Vážneho kariéry sa vraj dozvedel od ministra vlani v parlamente, keď schvaľovali vyvlastňovací zákon.
„Minister má v pláne plnohodnotne dokončiť funkciu ministra v tomto volebnom období. Jeho ďalšie pôsobenie nebudeme konkretizovať,“ odpísal Vážneho hovorca Stanislav Jurikovič na otázku, či bude kandidovať v júnových voľbách
Vážny v roku 2006 kandidoval za Smer na šiestom mieste. Už pred voľbami s ním počítali ako s ministrom dopravy.
Okrem problémov s mýtom ho kritizovali za vyvlastňovanie pod diaľnicami, ktoré je podľa nových zákonov možné stavať ešte pred rozhodnutím súdu. Médiá ho považujú za človeka blízkeho podnikateľovi Vladimírovi Poórovi.
Bol totiž členom predstavenstva spoločnosti Nafta, a. s., v čase, keď bola Poórova firma jej hlavným akcionárom. Poórova firma ŽOS Trnava dostala pred rokom zákazku na inováciu vozňov za dve miliardy korún od Železničnej spoločnosti, ktorú ovláda ministerstvo dopravy.
P&a informácií SME sa Vážny pred koaličnými aj opozičnými politikmi viackrát vyjadril, že už nemá príliš chuť v politike zostať. Miroslav Kern

Beata
Balogová
