BRATISLAVA. Generálna prokuratúra (GP) SR je v prípade obvinenia Hedvigy Malinovej z krivej výpovede pod politickým tlakom a pomalým konaním poškodzuje práva obvinenej.
"Námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál povedal v máji 2009, že predpokladá, že GP celý prípad uzavrie do konca augusta 2009. Neuzavrela, naopak, celý prípad sa otvoril spôsobom, ktorý narúša ľudské a občianske práva Hedvigy Malinovej. To všetko svedčí o tom, že GP celú tú vec preťahuje, že ju zdržuje," povedal na dnešnom brífingu občiansky aktivista a podpredseda OKS Peter Zajac.
"Takýto postup GP SR vzbudzuje dôvodné podozrenie, že koná pod politickým tlakom, keďže za výklad, že Hedviga Malinová klamala, sa plnou váhou postavili najvyšší ústavní činitelia," dodal Zajac.
Odovzdali list Trnkovi
Aktivisti Zajac, Egon Gál, Martin Mojžiš a Ondrej Dostál dnes v budove GP odovzdali list generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi, v ktorom protestovali proti rozhodnutiu GP nevybaviť ich petíciu k posudku profesora Petra Labaša v kauze Hedviga Malinová.
"Ako členovia petičného výboru sme 27. novembra podali petičné hárky, v zmysle petičného zákona sme mali byť informovaní o spôsobe vybavenia petície do 30 dní, teda do 27. decembra. Odpoveď prišla až 4. januára, čiže GP porušila zákon o petičnom práve," vyhlásil Dostál. V odpovedi navyše GP konštatuje, že sa petíciou nebude zaoberať, keďže orgány činné v trestnom konaní na základe ustanovenia Trestného poriadku neprihliadajú na obsah petícií zasahujúcich do ich konania.
"To však podľa nášho názoru neznamená, že sa petíciou nemala vôbec zaoberať. Zákon o petičnom práve nevylučuje, aby adresátom petície boli orgány činné v trestnom konaní a takisto ústava umožňuje obmedziť ľudské a občianske práva iba za podmienok ustanovených ústavou a obmedzenie, že by petícia nesmela smerovať na orgány činné v trestnom konaní ústava nepozná," upozornil Dostál. Podľa neho sa GP síce nemusela nechať vo svojom konaní ovplyvniť obsahom petície, mala ju však preskúmať a vybaviť. Zajac ho doplnil, že zvážia podanie sťažnosti proti rozhodnutiu GP.
Prokuratúra sa odvolala na Trestný poriadok
Aktivisti sa petíciou, ktorú vlastnoručne podpísalo 1858 občanov a na internete ďalších 505, snažili upozorniť GP, že posudok profesora Labaša podľa nich nie je dôveryhodný. Ako dôvod uvádzajú, že viacerí údajní spolupracovníci uvedení v posudku sa od spoluautorstva dištancovali, ako aj aktuálne stanovisko rádiológa k CT vyšetreniu Malinovej z 25.8.2006, ktoré podľa nich "jednoznačne konštatuje opuch podkožných štruktúr mäkkých častí jej tváre."
Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry SR Jany Tökölyovej obsahujú vyjadrenia občianskych aktivistov množstvo nepresností. "Prokuratúra konala plne v súlade so zákonom. Napriek tomu, že prokurátor nie je povinný reagovať na petíciu, ako uvádza Trestný poriadok, boli podávatelia petície vyrozumení o tejto skutočnosti a vyrozumenie im bolo zaslané 28. decembra 2009," upozornila. "Neviem, z čoho vychádzali pri určovaní 'zákonnej lehoty', pretože petíciu, ktorú podali 27. novembra 2009, dopĺňali 4. decembra 2009 a 23. decembra 2009 a prokurátor v trestnom konaní nemá žiadnu 'zákonnú lehotu', v ktorej by ich bol povinný informovať," dodala Tökölyová.
Zároveň citovala ustanovenie Trestného poriadku, podľa ktorého orgány činné v trestnom konaní a súdy konajú z úradnej povinnosti. "Na obsah petícií zasahujúcich do plnenia týchto povinností orgány činné v trestnom konaní ani súd neprihliadajú," uvádza sa v Trestnom poriadku.
"Generálna prokuratúra nekoná, nekonala a ani nebude konať pod politickým tlakom a ani na želanie médií tak, ako to už generálny prokurátor Dobroslav Trnka mnohokrát povedal a preukázal," uzavrela hovorkyňa GP s dôvetkom, že detailnejšie informácie o veci prokuratúra v súčasnosti poskytovať nebude.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.