BANSKÁ BYSTRICA. Kamióny zmizli, ale problémy dopravcov s mýtom trvajú. Časť z nich vníma ústupky premiéra Roberta Fica ako ústretový krok, nie však ako svoje víťazstvo.
„To, čo sa udialo v týchto dňoch, je skôr víťazstvo ľudí, ale nie dopravcov. Premierove opatrenia, žiaľ, nebudú stačiť na záchranu dopravcov. Pre mnohých je existujúci mýtny systém aj tak likvidačný," povedala Jana Sarvašová z Lučenca. Tá stála pri začiatkoch protestov.
Dopravcovia argumentujú tým, že po znížení spotrebnej dane na naftu im síce klesnú náklady na jeden kilometer približne o korunu, ale zavedením mýta im stúpli v prepočte o päť korún.
Rudolf Paleš, jeden z hovorcov protestujúcich dopravcov tvrdí, že mýtny systém nie je v poriadku. „Myslím si, že mýto nebude fungovať ani po prvom februári. To, že nie je v poriadku, čiastočne priznal aj premiér Fico. Chyby sú aj v softvéri a tie neodstráni ani rozdelenie spoplatnených ciest na menšie úseky." Upozorňuje, že systém môže zachytiť kamión, aj keď nevojde na spoplatnený úsek, ale pôjde napríklad len po moste ponad diaľnicu.
Dopravcovia momentálne nie sú v pohotovosti, ale stále sú v kontakte. „Znovu budeme protestovať na cestách, keď mýto nebude fungovať a bude nespravodlivé," povedal Paleš. V tomto období budujú svoje štruktúry a čakajú na registráciu Únie autodopravcov na ministerstve vnútra. Paleš v tejto súvislosti očakáva obštrukcie.
Únia sa teraz sústredí na ďalšie rokovania o svojich požiadavkách. Nespravodlivosť mýtneho systému chcú vysvetľovať a obhajovať už o niekoľko dní v Národnej rade na Výbore pre hospodársku politiku za prítomnosti ministra dopravy.

Beata
Balogová
