BRATISLAVA. Sťažnosť štvorice sudcov Najvyššieho súdu, ktorí namietali zvolenie Štefana Harabina za ich šéfa, zamrzla od augusta na Ústavnom súde. Riaditeľka kancelárie predsedníčky Ľubica Mackovičová to zdôvodnila námietkami na ústavných sudcov.
Štvorica sudcov totiž namietla sudcu spravodajcu aj člena senátu. Ich právny zástupca Peter Vozár tvrdí, že začiatkom septembra namietali sudcov Jána Auxta a Ľubomíra Dobríka. Obaja sú vraj dobrými priateľmi Harabina a jeden z nich prijal aj pozvanie na oslavu 50. narodenín.
O týchto námietkach súd nemohol rozhodnúť, lebo dostal námietky voči sudcom, ktorí mali tie pôvodné posúdiť. Vozár o tom nevie, namietať mohla aj protistrana.
Kým súd právoplatne nerozhodne o všetkých námietkach, nemôže konať vo veci ani o navrhnutom predbežnom opatrení. Sudcovia žiadali, aby súd pozastavil Harabinovi výkon funkcie.
Na nečinnosť Ústavného súdu podala už štvorica sudcov Elena Berthotyová, Zuzana Ďurišová, Miroslav Gavalec a Peter Paluda aj sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Tvrdia, že pre pomalosť ústavných sudcov ich stihol Harabin svojimi rozhodnutiami poškodiť. Porušili sa tak ich práva.
Či v Štrasburgu uspejú, je otázne, keďže Ústavný súd tvrdí, že za prieťahy nemôže. Podľa Vozára ich nespôsobili ani sťažovatelia. Dodal, že „o takej jednoduchej námietke už dávno mohlo byť rozhodnuté“.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
