BRATISLAVA. Je ich stále viac a ich príspevky na ťažko chorých neustále rastú. Dobrých anjelov nepribrzdila ani kríza. Na účet systému Dobrý anjel prišlo o 800-tisíc eur viac ako rok predtým.
Na pomoc deťom pritom netreba veľa, ľudia väčšinou prispievajú tromi, piatimi či desiatimi eurami.
Jedna choroba stíha druhú
„Nedá sa slovami opísať, čo pre mňa znamená pomoc Dobrého anjela,“ hovorí tridsiatnička Michaela z Bratislavy s dojatím.
Michaela sama vychováva päťročného Ervina, ktorý postupne prekonáva dve ťažké choroby. Ešte pred narodením opustil rodinu chlapcov otec. Mladá mamička to však nevzdala. „Veľmi mi v tom pomáha Dobrý anjel,“ hovorí.
Rodine bez otca začal Dobrý anjel pomáhať v decembri 2006. Malému Ervinovi vtedy diagnostikovali leukémiu. Lieky boli veľmi drahé, objednávať ich museli aj z Rakúska. Chlapcovi lekári navyše radili dávať veľa čaju s medom, za týždeň v ňom zmizol aj pohár medu.
Aj vďaka peniazom z Dobrého anjela Ervin boj s leukémiou zvládol. Teraz je ešte na dva roky pod dohľadom onkológa, aby bolo možné povedať, že je vyliečený.
Nebol to však príbeh so šťastným koncom. Vlani chlapcovi lekári zistili inú ťažkú chorobu. Ervin je autista.
Napriek ťažkému údelu mladá Bratislavčanka najmä ďakuje – Dobrým anjelom za pomoc.
Vyše tri milióny eur
Pridáva sa k nej aj Lucia Jelčová z organizácie Dobrý anjel, ktorá hovorí, že darcovia minulý rok napriek kríze prispeli na ťažko chorých sumou presahujúcou tri milióny eur (vyše 90 miliónov korún).
„Obyvatelia Slovenska sú aj počas krízy empatickí k tým, ktorí sa ocitajú v zložitej životnej situácii, a ochotne im pomáhajú,“ hovorí Jelčová. Napriek ťažkému roku sa do projektu za posledných dvanásť mesiacov zapojilo vyše 20tisíc nových Dobrých anjelov.
Svoju empatiu podľa Jelčovej prejavujú najmä ženy, viaceré na materskej dovolenke alebo už na dôchodku. Darcovia majú často aj svoju vlastnú skúsenosť s rakovinou alebo s inou zákernou chorobou.
Minulý rok Dobrí anjeli prispievali najčastejšie sumou 3,32 eura. Takmer pätinu všetkých peňazí poslali ľudia cez esemesky. Kde presne všetky peniaze skončia, si darcovia môžu kontrolovať cez osobný účet na internete.
Projekt Dobrý anjel združuje darcov, ich pravidelné mesačné príspevky idú najmä na pomoc chorým deťom.
Stratil prácu, prispieva ďalej
Nezamestnaný z Turca posiela peniaze ťažko chorým deťom už tri roky.
BRATISLAVA. Hoci stratia prácu, neprestanú podporovať ťažko chorých. Taký je príbeh viacerých Dobrých anjelov, ktorí napriek vlastnej finančnej núdzi neprestanú prispievať na charitu, hoci aj niekoľkými eurami. Jedným z nich je aj Ján z obce Folkušová pri Martine.
„V júni 2008 ma prepustili z práce a odvtedy som nezamestnaný,“ vysvetľuje Ján, ktorý je spolu s manželkou Dobrým anjelom už tri roky. Hovorí, že pre stratu práce museli znížiť rodinný rozpočet a „obmedziť niektoré výdavky, na ktoré sme boli dovtedy zvyknutí“. „Príspevky pre systém Dobrý anjel sme vtedy zaradili do skupiny životne dôležitých,“ spomína.
Rodina z Turca sa cez projekt Dobrý anjel „učí pokore“, Ján hovorí, že im pomáha byť lepšími ľuďmi. „Je to systém, ktorý pomáha rodinám nielen finančne, ale aj sociálne. Vytvára pocit spolupatričnosti a spoluúčasti.“Ján Krempaský
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub zaviesť adresnosť v dávkach v hmotnej núdzi
Čo sľúbili: SMER zabezpečí odovzdanie kompetencií na úseku hmotnej núdze obciam (ako prenesený výkon štátnej správy), pričom obmedzí plošné vyplácanie dávky v hmotnej núdzi a zavedie adresnú a bezhotovostnú pomoc.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Adresné vyplácanie dávok v hmotnej núdzi zefektívni sociálny systém, zabezpečí, že pomoc sa dostane k tým, ktorí ju naozaj potrebujú.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vyššia adresnosť dávok v hmotnej núdzi nebola zavedená, nedošlo ani k sľubovanému prenosu kompetencií na obce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
