BRATISLAVA. Vláda by dnes mala prerokovať návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Umožniť by mal zhabanie vlastníctva nadobudnutého z nelegálnych príjmov.
Návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku predložil premiér Robert Fico (Smer-SD). Ľudia, ktorých hodnota majetku o určenú sumu výrazne presiahne ich reálne príjmy, by museli uspokojivo vysvetliť, ako ho nadobudli. V opačnom prípade bude môcť súd rozhodnúť o prepadnutí majetku v prospech štátu. Prijatie zákona si vyžiada zmenu ústavy, ktorú Fico tiež navrhol.
V novele cestného zákona ministerstvo vnútra navrhuje napríklad vydávanie technických preukazov na automobily aj vo forme plastových kariet. V súčasnosti sú preukazy vytlačené len na papieri.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravuje nový zákon.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.