TRENČÍN. Okresný súd v Trenčíne dnes vyhovel žiadosti šéfa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho o podmienečné prepustenie na slobodu, pričom mu určil päťročnú skúšobnú dobu.
Fruni však zostáva naďalej vo výkone trestu, pretože okresný prokurátor zahlásil okamžite voči uzneseniu okresného súdu sťažnosť.
O podmienečné prepustenie požiadal po tom, ako si v novembri 2009 odpykal dve tretiny trestu. Najvyšší súd (NS) SR mu potvrdil 30. mája 2007 za podvod 11,5-ročný trest odňatia slobody. Ten si odpykával v tretej nápravnovýchovnej skupine a navyše mu uložili trest prepadnutia majetku. Po tom, ako mal Fruni infarkt myokardu, odpykáva si trest v Nemocnici pre obvinených odsúdených a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne.
Podľa okresného prokurátora Adolfa Pompu obvinený vzorné správanie len predstieral, aby sa dostal na slobodu. Uviedol, že nespĺňa podmienky na podmienečné prepustenie a navrhol senátu Fruniho žiadosti nevyhovieť.
Fruniho obhajca Milan Kuzma poukázal nielen na kladné hodnotenie svojho mandanta, ale aj na jeho zlý zdravotný stav a fakt, že má nezaopatrenú manželku.
"Odsúdený podľa názoru okresného súdu plnením svojich povinností vo výkone trestu a svojím správaním preukázal polepšenie a možno od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Okresný súd prihliadal na kladné hodnotenie odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody a tiež na skutočnosť, že pred spáchaním trestného činu viedol riadny život," povedal pre TASR hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.
NS SR v máji 2007 potvrdil trest aj spoločníkovi Fruniho Františkovi Matíkovi a zamietol tak odvolanie, ktoré podali voči rozsudku Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku. Zároveň NS SR potvrdil ich vinu z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií, ako aj prepadnutie ich majetku. Matík na výkon trestu dodnes nenastúpil, už niekoľko rokov sa skrýva.
Spolu s nimi odsúdil ŠS na sedem rokov väzenia Mariána Šebeščáka (48) a zaradil ho do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Ten sa vtedy neodvolal, v súčasnosti je už na slobode. Štvrtú obžalovanú, Annu M., senát ŠS oslobodil. Obžalovaní mali od roku 1997 do 4. februára 2002, keď spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvoriť viac ako 850.000 zmlúv. Výška vkladov predstavovala okolo 63 miliárd korún (dve miliardy eur). Obžaloba vyčíslila škodu na takmer 14,5 miliardy korún (481,3 milióna eur), čo predstavujú nevyplatené vklady poškodených občanov.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.