Ak si premiér získa opozíciu, môže do volieb splniť sľub a presadiť v parlamente zákon proti nelegálnym majetkom. Jeho ústavnosť je však otázna.
Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Vďaka hlasom svojich ministrov zo Smeru včera premiér Robert Fico pomerne ľahko presadil na vláde zákon o preukazovaní pôvodu majetku aj vrátane novely ústavy. Na podporu zástupcov SNS a HZDS sa Fico nemohol spoľahnúť, tí sa pri hlasovaní zdržali.
Zákon, ktorý má znepríjemniť život ľuďom, ktorí si užívajú väčšie majetky, ako sú ich legálne priznané príjmy, by sa už vo februári mal dostať na rokovanie parlamentu. Ešte do konca volebného obdobia by tak Fico mohol splniť svoj sľub, ktorý si presadil aj do vládneho programu. Na podporu však bude potrebovať opozíciu.
HZDS ani SNS si nezískal
Jeho koaliční partneri naznačili svoj postoj už na vláde. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS po hlasovaní povedala, že zákon je nevykonateľný. „Je to prejav politiky," povedala o Ficovej iniciatíve. Zopakovala názor predsedu hnutia Vladimíra Mečiara, ktorý už deň pred vládou avizoval, že HZDS zákon v parlamente nepodporí. Je protiústavný.
Ministri SNS tiež namietajú protiústavnosť zákona. Minister výstavby Igor Štefanov preto zákon napadol aj cez pripomienkové konanie a vďaka nemu išla norma na rokovanie s rozporom.
Nepozdáva sa mu retroaktivita zákona ani to, že dôkazné bremeno ostáva na tom, proti komu konanie smeruje. Čistotu svojho majetku má teda dokazovať ten, o kom si finančná polícia a prokurátor budú myslieť, že ho nadobudol nelegálne.
Dobrý bude každý hlas
Premiér si je po včerajšku vedomý, že na schválenie zákona potrebuje aj opozíciu. Najmä na zmenu ústavy, na ktorú potrebuje 90 hlasov. Smer ich má len päťdesiat. „Mám eminentný záujem o to, aby bol tento zákon prijatý," vyhlásil Fico. „Keď tam príde aj pani upratovačka a dáme jej hlasovacie právo, budem rád, keď dostanem aj od nej hlas. Zákon musí prejsť, vtedy môžeme ukázať slovenskej verejnosti, že je reálny záujem o to, aby takýto zákon v praxi fungoval," povedal premiér.
Už na vláde pritom súhlasil so zmenou v zákone, ktorá je ústupkom smerom k opozícii. Daniel Lipšic z KDH totiž Ficovmu návrhu pôvodne vyčítal, že počíta len s postihovaním majetku získaného po roku 1990. Tento dátum ministri vypustili.
Lipšic teraz hovorí, že KDH zrejme zákon podporí v prvom čítaní. A to napriek tomu, že on sám navrhuje vlastný zákon. Čo bude so zákonom ďalej, sa uvidí.
Novela ústavy bude kľúčová
Problémom môže byť novela ústavy, ktorá je podľa neho nedostatočná a celá snaha proti nelegálne získanému majetku na nej môže stroskotať. „Je dôležité, aby bola urobená tak, aby bol zákon nepriestrelný," tvrdí Lipšic. Teda aby ho opäť niekto nemohol napadnúť na Ústavnom súde.
SDKÚ podľa podpredsedníčky Lucie Žitňanskej o podpore zákona ešte nerokovala. V minulosti podobný zákon SDKÚ podporila. Žitňanská však hovorí tiež o probléme s novelou ústavy. „Nie som presvedčená, či takto narýchlo urobená zmena, a to v jednom zo základných článkov, je dobré riešenie," hovorí Žitňanská, ktorá sa obáva prípadného zneužitia.
Ak by sa poslanci Smeru a opozície na zákone nakoniec zhodli, mal by platiť od roku 2011. Problémy by mali mať ľudia, ktorých rozdiel medzi legálnymi príjmami a hodnotou majetku je 1500-násobok minimálnej mzdy, teda zhruba 450-tisíc eur.
Trnka: Problémom môže byť retroaktivita
V prípade vládou schváleného zákona o preukazovaní pôvodu majetku môže byť podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku momentálne problémom retroaktivita.
V pôvodnom návrhu bol termín stanovený od 1. januára 1990, po dnešnom zasadnutí kabinetu odtiaľ vypadol. "Takže neviem, do akej doby spätne by sa mal zákon týkať," upozornil Trnka s tým, že dátum v dobrom paragrafovom znení môže vylúčiť priamu retroaktivitu.
Zopakoval, že pre efektívny zákon je potrebné splniť dve podmienky. Konkrétne doplnenie alebo novelizovanie Ústavy SR, ale aj určité úpravy v zákone, ktoré by vylučovali možnosť napadnutia na Ústavnom súde (ÚS) SR a zabezpečili by vykonateľnosť pre políciu, prokuratúru a súdy. "Nie som si istý, či to bolo všetko odstránené, ale to, čo sme my namietali, to odstránené bolo. Uvidíme, ako sa k tomu postaví parlament," dodal.
Petríková: Ficov návrh zákona o majetku je politickým krokom
Ministerka spravodlivosti Viera Petríková, ktorá sa snažila predstaviť rezortný návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, nepovažuje schválenie premiérovej verzie zákona vládou za vyslovenie nedôvery voči svojej osobe zo strany Roberta Fica.
Ministerka sa pri hlasovaní kabinetu o tomto zákone zdržala hlasovania. "Tento návrh ma skutočne prekvapil, ale nepovažujem to za vyslovenie nedôvery voči mojej osobe," povedala dnes po rokovaní vlády Petríková. Podľa nej bol Ficov návrh politickým krokom.
"Po odbornej stránke tam neboli odstránené určité riziká protiústavnosti. Retroaktivita zostala, zostala ťarcha preukazovania majetku na dotknutej osobe. Sú tam ešte aj ďalšie výhrady z mojej strany," povedala. Petríková dodala, že ako sudkyňa považuje tento návrh zákona za nevykonateľný vo veci rozhodnutia súdu o prepadnutí majetku v prípade zistenia rozdielu v príjmoch a nadobudnutom majetku.
"Ako sudkyňa si neviem predstaviť, ako bude vykonateľný petit tohto rozsudku, ktorý bude takto vyhlásený," povedala. Podľa nej je otázne, čo bude považované za zistený rozdiel medzi majetkom a príjmom, ktorý by mal prepadnúť rozsudkom štátu. Petríková navrhla v decembri v návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku prísnejšie pravidlá.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravuje nový zákon.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
