BRATISLAVA. Spisový materiál v kauze Tipos sa už vrátil z Ústavného súdu (ÚS) SR a nachádza sa opätovne na Najvyššom súde (NS) SR, ktorý však zatiaľ nemôže v tejto veci rozhodovať a teda nie je možné určiť ani termín skončenia veci.
"Najvyššiemu súdu SR bol spis doručený v utorok 12. januára. Vo veci je podaná ústavná sťažnosť a Najvyšší súd SR nemôže konať, kým Ústavný súd SR o sťažnosti nerozhodne," povedal dnes pre TASR Peter Préti z NS SR. "Uvedený materiál si sudca spravodajca vyžiadal od Najvyššieho súdu SR v súvislosti so sťažnosťou, podanou na Ústavný súd SR fyzickou osobou. Materiál bol doručený na Ústavný súd SR 30. decembra 2009 a v piatok 8. januára bol odoslaný späť na Najvyšší súd SR," uviedla v utorok 12. januára pre TASR riaditeľka Kancelárie predsedníčky a podpredsedu ÚS SR Ľubica Mackovičová.
NS SR v prípade kauzy Tipos rozhodol v decembri 2009 o zámene účastníkov konania. "V predmetnej veci boli od pridelenia zákonnému senátu vydané dve rozhodnutia. Krátko po pridelení veci sa rozhodlo o odklade vykonateľnosti napadnutých rozhodnutí a v decembri 2009 bolo rozhodnuté o zámene účastníkov konania," povedal Préti.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pre Hospodárske noviny naznačil, že k zmenám došlo na strane cyperskej firmy Lemikon Limited, s ktorou sa štátny Tipos súdi.
O odklade vykonateľnosti rozhodnutí, ktoré Trnka napadol, NS SR rozhodol vlani 26. októbra. Podľa právoplatného rozsudku NS SR z augusta 2008 a následne uzavretej dohody o urovnaní mala štátna spoločnosť Tipos zaplatiť do konca novembra 2008 cyperskej spoločnosti Lemikon Limited českého podnikateľa Radovana Vítka takmer 66,39 milióna eur za prehratý spor Tiposu so spoločnosťou Športka o know-how na prevádzkovanie a organizovanie lotériových hier na Slovensku.
Pozastaviť vyplatenie miliardového odškodného umožnila novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú parlament schválil v rekordne krátkom čase. Na jej základe môže generálny prokurátor požiadať o odklad vykonateľnosti právoplatného rozhodnutia súdov. Doteraz generálny prokurátor mohol proti právoplatným a vykonateľným rozhodnutiam súdov podať na NS SR mimoriadne dovolanie, to však neovplyvňovalo vykonateľnosť súdneho rozhodnutia.