Niektorí zostávajúci kolegovia hovoria, že s ním odchádza posledné svedomie podniku.
BANSKÁ BYSTRICA . Ján Mičovský, lesník ktorý v júni uplynulého roku odštartoval otrasy a proces zmien v štátnom podniku Lesy SR, odchádza po ôsmich rokoch z podniku sám na protest proti politike vedenia. Časť zamestnancov tvrdí, že s ním odchádza posledné svedomie podniku.
„Môj odchod na vlastnú žiadosť nie je rezignácia. Je to protest proti vývoju v štátnom podniku po tom, keď sme poukázali na klientelizmus a zlé hospodárenie. Vedenie namiesto očistného procesu prepustilo všetkých takzvaných vzbúrencov okrem mňa. Ak by som zostal, legitimizoval by som ich počínanie, a to neurobím," vyhlásil odchádzajúci lesník.
Cíti podporu
Mičovský tvrdí, že veľa ľudí v podniku mu vyjadrilo podporu. Mnohí vedia, že nie je všetko v poriadku. Mlčia, lebo sa boja po ostatnej „normalizácii" o zamestnanie.
„Ľudia cítia, že nie je všetko v poriadku, ale sa boja a mlčia. Rozmýšľam nad tým, že ak sa ľudia nedokážu ozvať v takej veci, kde hrozí len strata zamestnania, ako by sa zachovali v oveľa kritickejšej situácii, napríklad, keby išlo o život," uvažuje.
Mičovský napísal vedeniu Lesov SR otvorenú výpoveď. V zdôvodnení píše, že ak by zostal po prepustení zamestnancov, ktorí v júni prejavili svoj postoj k dianiu v podniku, bolo by to zneváženie všetkých, ktorí dali prednosť svedomiu pred osobnými obavami.
„Hoci neviem, kam pôjdem, jedno viem isto. Podnik, ktorý necíti potrebu prejaviť voči zamestnancom primeranú úctu a odpovedať im na závažne otázky, podnik, ktorý sa správa k vlastným ľuďom ako ku štatistom, ktorí majú nevidieť, aj keď vidia, podnik, ktorého niektorí členovia Dozornej rady mi v kritickej chvíli pošlú email plné vďačnej úľavy, aby už o chvíľu opäť výhodne mlčali, podnik, ktorého odborový predák mi poďakuje za to, že som ho postavil tam, kde mal vždy stáť, aby sa zanedlho vrátil na pôvodné miesto, podnik, ktorý mi postupne ponúkne dve vysoké funkcie len preto, aby ma umlčal; podnik, ktorého jeden z riaditeľov podpíše otvorený list predsedovi vlády, aby mi o pár dní zbabelo tvrdil, že sa pomýlil (nie pán Chrust), podnik, ktorý sa ma bojí aj prepustiť, lebo si nie je istý ničím, ani sám sebou, tak takýto podnik naozaj nie je tým miestom, kde by som dokázal bez straty sebaúcty ďalej pracovať," napísal vedeniu.
Vedenie nejedná
Mičovský tvrdí, že vedenie Lesov SR sa skrýva za frázy. Problémy v podniku podľa neho nerieši, ale spolieha sa na to, že „vyhnijú, vymrznú" a očistný proces vymenilo za normalizáciu. Bývalým kolegom odkázal, aby si zapamätali, ako málo stačilo k pootvoreniu dvierok poriadku a slušnosti.
Pred pol rokom skupina zamestnancov komunikačného odboru Lesov SR vyzvala ministra pôdohospodárstva a premiéra, aby očistili štátny podnik od klientelizmu, zabránili plytvaniu štátnymi peniazmi a preverili podozrivé zmluvy. Súčasťou výzvy bola aj požiadavka na odvolanie generálneho riaditeľa Jozefa Minďáša. Prokuratúre poskytli 27 podozrivých transakcií, ktoré momentálne preveruje polícia.
Výsledkom snahy o očistenie štátnych lesov bolo prepustenie rebelov. Od začiatku roku vedenie vyhodilo troch pracovníkov komunikačného oddelenia okrem Jána Mičovského a spolu s nimi odíde z generálneho riaditeľstva aj ďalších 50 zamestnancov.
Júnové otrasy v štátnych lesoch, ktoré spustil otvoreným listom Mičovský, stáli kreslo generálneho riaditeľa Minďáša a neskôr aj ministra Stanislava Becíka. Poverený riaditeľ Ján Beňa najprv presunul komunikačný odbor do zvolenského podnikového múzea a zakázal pracovníkom komunikovať s médiami. Generálny riaditeľ Alojz Riško zamestnancov prepustil z organizačných dôvodov.
Prvým z rebelov, ktorý odišiel z generálneho riaditeľstva bol riaditeľ Peter Chrust. V lete pre SME potvrdil stranícke rozdelenie postov riaditeľov lesných závodov a politické tlaky. Najprv ho preradili do lesného závodu v Považskej Bystrici, odkiaľ ho bez udania dôvodu odvolali.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
