Bratislava 18. mája (TASR) - Dôsledkom vstupu Rakúska do Európskej únie (EÚ) sa venoval vo vystúpení na konferencii Územná samospráva na Slovensku v procese európskej integrácie predseda Združenia obcí Horného Rakúska Günther Pumberger. V tejto súvislosti vyzdvihol najmä význam autonómie miestnej samosprávy a jej veľký podiel na príprave zákonov, súvisiacich s jej pôsobením. Práve samospráva posudzuje, či je tá-ktorá právna norma uplatniteľná v praxi.
Pumberger, ktorý je tiež starostom obce Eberschwang, apeloval preto na vládu SR, aby pri príprave legislatívnych právnych noriem spolupracovali so samosprávou. Zdôraznil ďalej, že v referende za vstup do EÚ sa vyslovilo 66 percent občanov Rakúskej republiky, pričom výhody členstva krajiny v tomto spoločenstve prevažujú nad nevýhodami. Jednou z nich je, že centrálna vláda nemá rozhodujúci vplyv napr. na rozdeľovanie dotácií samospráve.
Krajiny, medzi nimi aj Slovenská republika, ktoré sa na vstup do EÚ pripravujú, by podľa predsedu Združenia obcí Horného Rakúska sa v budúcnosti nemali spoliehať na permanentnú pomoc únie. Podľa neho totiž toto spoločenstvo je len nástrojom na podporu konkurencieschopnosti príslušného štátu. V tejto súvislosti Pumberger upozornil, že nijaká z krajín by sa nemala nasilu tlačiť do európskeho preplneného vlaku, ktorého lokomotíva nestačí ťahať. Každý vagón musí mať vlastnú energiu a byť schopný prispieť k pohybu celého vlaku, podotkol. Upozornil ďalej, že každá kandidátska krajina by sa mala pred vstupom do EÚ opýtať, čo ona môže urobiť pre toto spoločenstvo, a nie naopak. Od politikov by podľa neho nebolo férové, aby sa pri prijímaní nepopulárnych opatrení vyhovárali na EÚ. Na záver Pumberger podčiarkol nenahraditeľnosť úlohy samosprávy pri výstavbe stabilného európskeho domu.