SME

Fico štrajk podporuje. V opozícii

Šéf Smeru sa hneval, keď sa Dzurinda nestretol so železničiarmi. Teraz kamionistov odmietol.

Robert Fico ako opozičný politik stál pri protestujúcich.Na mítingu v roku 2003 podporil odborárov.Robert Fico ako opozičný politik stál pri protestujúcich.Na mítingu v roku 2003 podporil odborárov. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Keď bol Smer v opozícii, blokáda hraníc odborármi poslancovi Ficovi neprekážala. S kamionistami premiér Fico problém má.

BRATISLAVA. Raz tak a potom inak. Taký je postoj predsedu vlády a šéfa Smeru Roberta Fica k protestom, ktoré spôsobujú problémy v doprave.

V čase, keď odborári v júni 2003 zablokovali hranice a pomalou jazdou po diaľniciach komplikovali ľuďom život, opozičný poslanec Robert Fico a Smer boli s odbormi v úzkom vzťahu. Proti protestu sa ani náznakom neohradili. Odbory vtedy požadovali, aby vláda zvýšila minimálnu mzdu.

SkryťVypnúť reklamu

Železničiarov podporil

Keď na prelome januára a februára 2003 železničiari štrajkovali proti rušeniu regionálnych tratí, nefungovali vtedy dráhy na celom Slovensku.

Desaťtisíce ľudí, čo denne dochádzali za prácou, museli hľadať náhradnú dopravu. Veľké firmy, ako sú Slovnaft či Volkswagen, mali vážny problém s rozvozom výrobkov a s dodávkami materiálov.

Teplárne hlásili, že ak štrajk bude pokračovať, prestanú s vykurovaním. Vtedy sa opozičný Smer postavil na stranu železničiarov a Fico protest označil za „verejný záujem".

Premiér Mikuláš Dzurinda sa pred šiestimi rokmi s odborármi odmietol stretnúť s odôvodnením, že ide o nepoctivú hru. Šéf Smeru sa nad tým pohoršoval.

Nie je protest ako protest

Keď pred pár dňami kamionisti protestovali blokádami ciest proti spôsobu zavedenia elektronického mýta - označili ho za likvidačné - premiér Fico sa už proti tejto ráznej akcii, ktorá ochromila dopravu na Slovensku, postavil. Niektorí z kamionistov svoju akciu pred kamerami bránili ako štrajk, premiér to tak nebral.

SkryťVypnúť reklamu

V čom je rozdielny rok 2003 a 2010? Najmä v tom, že Fico a predseda SDKÚ si prehodili pozície, rovnaká je však situácia v tom, že tak ako Dzurinda ani súčasný premiér sa s protestujúcimi nestretol.

Železničiari aj vtedajší šéf odborov Ivan Saktor v roku 2003 zastavenie prác a blokádu hraníc zdôvodňovali slovom štrajk. Premiér protest kamionistov, z ktorého sa stala blokáda, za legitímny štrajk nepovažuje.

Ústava právo na štrajk zaručuje s poznámkou, že jeho podmienky „ustanoví zákon". Slovenský právny poriadok však rieši štrajk iba v zákone o kolektívnom vyjednávaní. Píše sa v ňom iba o takom štrajku, ktorý sa uskutoční „v spore o uzavretie kolektívnej zmluvy". V prípade Saktorových pomalých jázd a blokády hraníc ani v prípade kamionistov o kolektívne zmluvy nešlo. Či o ne išlo v prípade prepúšťania na železniciach, je otázne.

SkryťVypnúť reklamu

Štrajky, ktoré neupravuje zákon o kolektívnom vyjednávaní, žiaden zákon nezakazuje. Ústava ich však umožňuje. Legislatíva v tejto oblasti je u nás taká nedotiahnutá, že pojem štrajk nepozná dokonca ani Právnický slovník.

Zablokované cesty sú na Západe bežné

Premiérove výroky o blokáde ciest by v zahraničí vnímali ako veľmi prehnané.

BRATISLAVA. „Nikdy takto nebol ohrozený demokratický systém Slovenskej republiky ako teraz. Nikdy," hovoril o blokáde kamionistov, ktorým napokon ustúpil, premiér Robert Fico.

Blokády ciest, hraníc, letísk, železníc či trajektov sú pritom častou výbavou odborárov v celej Európe.

„Občianska neposlušnosť má v demokracii miesto v okamihu, keď zlyhajú mechanizmy dohovoru či kompromisu.

Nie je to síce niečo štandardné, nedá sa to však odsudzovať ako nedemokratické. To by sme museli tvrdiť, že Francúzsko by dávno muselo byť štátom bez demokracie, pretože tam je to úplne bežné," hovorí český politológ Jiří Pehe.

SkryťVypnúť reklamu

S podobnými protestmi majú svoje čerstvé skúsenosti vlády v Rakúsku, Maďarsku, Španielsku, Česku. Práve vo Francúzsku sú ostré protesty a blokády už pomaly životným štýlom a protest slovenských autodopravcov je oproti nim len krátkou kapitolou.

V júni 2008 napríklad protestovali proti vysokým cenám nafty naraz vodiči v Španielsku, Portugalsku aj vo Francúzsku. Stovky kamiónov blokovali veľké mestá, v Katalánsku pre blokádu nebol na čerpacích staniciach benzín.

V apríli minulý rok českí farmári spomaľovali traktormi dopravu v šiestich krajoch. Len pred troma dňami štrajk vo francúzskych prístavoch väčšinu z nich ochromil. V Budapešti protest v mestskej doprave ešte trvá.
Ficove výroky na adresu dopravcov považuje Pehe za zbytočné. Naša vláda by sa skôr podľa neho mala zamyslieť nad spôsobom zavádzania mýta.

SkryťVypnúť reklamu

(knm)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 854
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 185
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 282
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 149
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 956
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 026
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 213
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu