Pôvodný agentúrny text bol bahradený autorským textom SME.
BRATISLAVA. Podnikateľov, ktorí si medzi sebou posúvali zodpovednosť za spornú pezinskú skládku, má vyšetrovať polícia. Pezinskí aktivisti na nich podali koncom minulého roka trestné oznámenie pre poškodzovanie práv štátu a občanov.
Skládku podnikateľ Ján Man mladší zaváža, hoci to na jar Najvyšší súd zakázal. V októbri však Ústavný súd rozhodnutie pozastavil a vyhovel tak Manovi, ktorý sa domáhal ochrany svojich „dobromyseľne nadobudnutých práv k skládke“.
Práve táto Manova sťažnosť Pezinčanov podnietila podať trestné oznámenie. On a jeho otec Ján Man starší totiž podľa nich pri povoľovaní skládky podvádzali. Vo februári 2008, po tom, ako sa proti spájaniu kauzy so Smerom ohradil premiér Fico, vydal Man starší stanovisko, že „od výstavby skládky upúšťame a celý projekt sme odovzdali tretej osobe“.
V Pezinku ide o učebnicový príklad poškodzovania cudzích práv, myslí si Marián Leško.
Inšpektorátu životného prostredia, ktorý vtedy o povolení skládky rozhodoval, zároveň oznámila spoločnosť Westminster Brothers, že sa „na základe zmluvy stala právnym nástupcom prevádzkovateľa skládky“.
Nasledujúcich sedem mesiacov komunikovali úrady vrátane ministerstva životného prostredia s predstaviteľmi Westminster Brothers. Firmu založili v USA Manovi spoločníci.
Keď ministerstvo americkej firme nariadilo zastaviť výstavbu skládky, Manovci i Westminster Brothers už tvrdili, že k prevodu práv nikdy nedošlo.
„Predstavitelia spoločností podviedli štát i Pezinčanov a na podvode bezočivo založili ústavnú sťažnosť. Slušní ľudia ani orgány činné v trestnom konaní, takéto konanie nemôžu tolerovať,“ vraví Zuzana Aimaq-Fialová zo združenia Via Iuris, ktoré Pezinčanom pomáha. Ján Man starší pre TASR vyhlásil, že Pezinčania klamú a podá na nich žalobu pre krivé obvinenia.

Beata
Balogová
