Agentúrny text sme o 22:11 nahradili autorským článkom SME
Daniel Hudák predstavil na tlačovej besede SNS novelu zákona, ktorá má ochraňovať republiku.
BRATISLAVA. Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Hudák, ktorého nominovala SNS, sa stále cíti sudcom. Pred rokom 2006 pôsobil na Krajskom súde v Žiline.
Hoci zákon sudcom nedovoľuje politickú činnosť, včera vystúpil po boku Jána Slotu a Anny Belousovovej na tlačovej besede SNS, kde odprezentoval novelu trestného zákona. Tá má postihovať úklady proti republike. Vzťahovať sa má aj na spochybňovanie Benešových dekrétov.
Len odborník?
Hudák pre denník SME priznal, že sa na príprave novely podieľal. Na otázku, či sa stále cíti sudcom, najskôr povedal, že má prerušený výkon funkcie. Neskôr dodal, že sa stále cíti sudcom. Či sa chce do talára vrátiť, nepovedal. „Uvidíme, je predčasné o tom hovoriť.“
Zákon hovorí, že „sudca nesmie byť členom žiadnej politickej strany ani politického hnutia, ani vykonávať aktívnu politickú činnosť v politických stranách alebo v politických hnutiach“.
Hudák sa bráni, že na tlačovej besede sa vyhol politike. „Prečo by príprava zákona mala byť politická vec? Ja som sa len zaoberal odbornou stránkou.“ Neprekáža mu, že ide o súčasť predvolebnej agendy SNS.
„To, či príprava legislatívneho návrhu a jeho prezentácia verejnosti sú aktívnou činnosťou v politickej strane, môže byť vecou výkladu a podľa mňa takou činnosťou sú,“ myslí si právnik Radoslav Procházka.
Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru pripomína, že už sa „zvolebnieva“ a včerajšia tlačovka SNS teda môže byť vnímaná ako jednoznačná politická prezentácia. „Mal by byť preto opatrnejší,“ povedal o Hudákovi Mamojka.
Na všetkých rovnaký meter
„Keďže má prerušený výkon funkcie, teoreticky sa môže správať ako politik,“ tvrdí právnik Tomáš Kamenec, podľa ktorého sa však potom musí rovnaké porovnanie použiť vo všetkých prípadoch. „Teda aj pri voľbe predsedu Najvyššieho súdu.“
Niektorí právnici pred minuloročnou voľbou Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu spochybňovali legitímnosť jeho kandidatúry. Ako minister spravodlivosti mal totiž prerušený výkon funkcie sudcu.
Harabin bol síce nominantom HZDS, verejnému vystupovaniu s lídrom HZDS Vladimírom Mečiarom sa vyhýbal. Jeho zástancovia tvrdili, že aj pri prerušení výkonu má všetky práva sudcu a mohol teda kandidovať za šéfa Najvyššieho súdu.
Ako v Rusku
Ministerka spravodlivosti Viera Petríková, ktorú tiež nominovalo do funkcie HZDS a ktorá má prerušenú funkciu sudkyne, na otázku, či Hudák porušil zákon, nedala jednoznačnú odpoveď. „Štátny tajomník konal v súlade s rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade sudkyne Kudeshkinovej proti Rusku,“ odkázala cez hovorcu Michala Jurčiho.
Ruská sudkyňa sa sťažovala na porušenie práva na slobodu prejavu. Počas kandidatúry do Štátnej dumy, keď mala prerušený výkon sudcovskej funkcie, sa kriticky vyjadrovala o fungovaní ruskej justície. Keď vo voľbách neuspela a vrátila sa na súd, tak pre tieto výroky prišla o funkciu. Podľa Štrasburgu tým boli porušené jej práva.
Rovnakým prípadom obhajovala vlani opozícia sudkyňu Janu Dubovcovú, disciplinárne stíhanú za kritiku Harabina. Petríková jej pozastavila výkon, lebo Dubovcová podľa nej „vymenila sudcovský talár za politiku“.
Dubovcová nikdy na tlačovej besede politickej strany nevystúpila.

Beata
Balogová
