BRATISLAVA. Priblížil, že exspirácia vakcín je rok od ich dodávky a môžu sa tak využiť aj pred prípadnou ďalšou vlnou epidémie.
Zároveň poznamenal, že zatiaľ sa začalo iba s očkovaním zdravotníkov, nasledovať budú ďalšie rizikové skupiny a ľudia zabezpečujúci chod štátu. "A potom sa to ponúkne ľudom, ktorí o to majú záujem... Myslím si, že pokiaľ sa chrípka bude vracať, tak sa to využije."
Na Slovensko doteraz dorazilo 145.000 vakcín proti pandemickej chrípke. "Ďalších 200.000 dovezie farmaceutická firma z Francúzska v priebehu najbližších dní, pravdepodobne na budúci týždeň a 655.000 počas ďalších dvoch týždňov," priblížil pre TASR riaditeľ kancelárie Správy štátnych hmotných rezerv SR Ľubomír Urban.
Objasnil, že celá dodávka vakcín bude na Slovensku do konca prvého februárového týždňa tak, ako je zakotvené v zmluve s farmaceutickou spoločnosťou.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojom poslednom hodnotení nákazy naznačila, že chrípková sezóna na severnej pologuli sa pre väčšinu krajín pravdepodobne už skončila, pričom úroveň chorobnosti na väčšine územia Európy a Severnej Ameriky, kde sa pandémia prejavila najprv, poklesla. Viaceré krajiny tak začínajú riešiť problém s nadbytočnými vakcínami.
Británia zvažuje viacero možností riešenia problému nadbytku vakcín vrátane zmien podmienok dohôd s ich výrobcami a predaja ďalším krajinám alebo ich zničenia.
Francúzsko a Nemecko oznámili, že plánujú zrušiť nadbytočné objednávky miliónov dávok vakcín proti vírusu chrípky typu A (H1N1). Slovensko zatiaľ o predaji či likvidácii vakcín neuvažuje. "Veríme, že všetky vakcíny sa využijú na očkovanie proti prasacej chrípke aj napriek tomu, aká kampaň sa v médiách vedie," konštatoval Urban.
Vláda odsúhlasila nákup vakcín na jeseň minulého roku. Slovensko v tomto smere vychádzalo z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečilo vakcíny pre 20 percent populácie, teda vyše milión ľudí. Vakcíny sú prednostne určené na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu.