BRATISLAVA. Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) aj španielsky predseda vlády José Rodríguez Zapatero podporujú úvahy o tom, že veľké bankové domy by mali v budúcnosti platiť špeciálnu daň za ich podiel na globálnej finančnej kríze. Novinárom to povedali po dnešnom spoločnom rokovaní. Návrh zaťažiť daňou veľké finančné firmy tento týždeň predniesol americký prezident Barack Obama z Demokratickej strany. Niektorí ekonómovia však tvrdia, že ku kríze prispela aj Demokratická strana presadzovaním politiky zvýšenej dostupnosti bývania.
"Podporujem iniciatívu prezidenta Obamu a dúfam, že tak, ako sa finančná kríza rozšírila po celom svete, že aj tento dobrý nápad sa rýchlo zakotví vo všetkých európskych štátoch," vyhlásil Fico. Dodal, že v tomto prípade by privítal spoločnú iniciatívu únie, ktorej od začiatku roka predsedá práve Španielsko.
Socialista Zapatero tvrdil, že o téme nových daní pre veľké finančné firmy sa bude diskutovať aj na pôde EÚ. "Je to veľký krok vpred práve pre finančný systém na to, aby fungoval spravodlivejšie, lepšie," myslí si.
Plán zavedenia novej dane nazvanej "poplatok za zodpovednosť za finančnú krízu" predstavil Obama. Výnos z nej by mal kryť americkému rozpočtu výdavky na záchranu bánk v čase krízy. Podľa časti analytikov však nesie za krízu zodpovednosť čiastočne aj strana prezidenta Obamu. Pod tlakom jej členov a s prispením štátom podporovaných agentúr Fannie Mae a Freddie Mac sa k úverom na bývanie dostali aj ľudia, ktorí reálne nemali zdroje na to, aby ich mohli splácať.
Slovenský bankový sektor kríza výraznejšie nepoznačila, banky v krajine väčšie problémy nezaznamenali. Kríza sa však prejavila napríklad obmedzením poskytovania úverov a prísnejším posudzovaním žiadostí o pôžičky.
Fico už v minulosti pohrozil bankám dodatočným zdanením, jeho vláda napokon k nemu nepristúpila. Ministerstvo financií sa najnovšie s peňažnými ústavmi sporí o zavedenie základného balíčka služieb k bežnému účtu, ktorý by mala v budúcnosti povinne ponúkať klientom každá banka.
Ako SMER-SD plní sľub zaviesť vyššie dane pre monopoly a banky
Čo sľúbili: SMER navrhuje zaviesť samostatnú vyššiu sadzbu dane z príjmu vo výške približne 25% na prirodzené monopoly, dominantné podniky, finančné a bankové inštitúcie.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zdanenie vybraných spoločností by si pravdepodobne odniesli ľudia, keďže dané firmy by pravdepodobne zdvihli ceny. Selektívne zdanenie by tiež pravdepodobne nebolo v súlade s legislatívou EÚ.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Žiadne špeciálne zdanenie na banky a monopoly vláda nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.