Badín 18. mája (TASR) - Presvedčenie, že cirkev môže zohrať veľmi dôležitú úlohu pri zvyšovaní ekologického vedomia obyvateľstva, vyslovil minister životného prostredia László Miklós, ktorý dnes v Badíne pri Banskej Bystrici vystúpil ako hosť na 3. environmentálnej konferencii Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Vyjadril zároveň potešenie, že cirkev sa začína orientovať na každodenné starosti ľudstva, ku ktorým patrí aj ochrana životného prostredia. Ako v tejto súvislosti konštatoval "duševné vplývanie na človeka je veľmi potrebné, pretože každý jedinec si musí uvedomiť svoju zodpovednosť voči prírode".
Hlavný koordinátor podujatia Ľubomír Fabčin počas tlačovej besedy pripomenul, že pri Konferencii biskupov Slovenska (KBS) už dva roky pôsobí Environmentálna subkomisia. Medzi jej aktivity patrí i pastiersky list k otázkam viery a ekológie. Slovenskí biskupi prostredníctvom neho vyzvali veriacich, aby zodpovedne pristupovali k životnému prostrediu a stvorenstvu vôbec. Environmentálna subkomisia sa zaoberá aj otázkou Dňa stvorenstva, pričom tento deň by sa mal na Slovensku sláviť podľa jej návrhu 1. septembra.
Na zlepšovaní životného prostredia sa môže podľa vedúceho inštitútu Cirkev a životné prostredie pri Konferencii biskupov Nemecka Markusa Vogta podieľať cirkev aj prakticky. Ako príklad uviedol zavedenie smerníc v nemeckých diecézach, ktoré povoľujú len ekologické obrábanie pôdy. Tamojšia cirkev tiež začala pracovať na rozsiahlom programe riadenia energie vo vlastných budovách.
Tretej konferencie delegátov CCEE pre environmentálne otázky, ktorej hlavnou témou je Kresťanský životný štýl a udržateľný rozvoj sa zúčastňuje takmer sedemdesiat delegátov z viac ako dvadsiatich krajín. Podujatie nadväzuje na predchádzajúce dve, v slovinskom Celje a nemeckom Bad Honnefene a vyvrcholí v nedeľu 20. mája.