BRATISLAVA.
Povedal to dnes pre TASR Rainer K. Wachter, riaditeľ viedenskej pobočky a partner americkej právnickej spoločnosti Skadden Arps Slate Meagher & Flom LLP.
"Vo všeobecnosti je ťažké predpokladať, že FBI zastaví celé vyšetrovanie len preto, že spoločnosť zanikla. Konatelia predsa existujú aj naďalej," zdôraznil.
"Napríklad pri porušení FPCA sa hovorí o pokute pre zúčastnené osoby vo výške 100.000 amerických dolárov, pričom táto suma sa môže navýšiť až na dvojnásobok zisku z daného obchodu, prípadne o treste odňatia slobody až do päť rokov. Ako americká spoločnosť máme s touto oblasťou bohaté skúsenosti a teda môžeme potvrdiť, že americké úrady berú postihovanie takýchto trestných činov veľmi vážne," objasnil Wachter.
Podľa jeho názoru s ohľadom na rozsah emisnej zmluvy a v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním zo strany FBI je v záujme Slovenska angažovať medzinárodne uznávaného právneho poradcu, ktorý disponuje bohatými skúsenosťami z oblasti obchodu s emisiami, ako aj v komunikácii s americkými úradmi a predmetnými právnymi predpismi.
"Obzvlášť v prípade, ak FBI vyšetrovaním zistí skutočnosti, ktoré môžu mať dopad na emisnú zmluvu. Napríklad práve v prípade zistenia, že v hre bolo skutočne podplácanie," vyhlásil partner právnickej spoločnosti.
V roku 2008 Slovensko predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura za tonu. Predaj dlhodobo kritizuje opozícia pre jeho nevýhodnosť. Podľa uzatvorenej zmluvy má tiež firma nárok na ďalších 35 miliónov ton.
Emisná kauza bola jednou z príčin, prečo premiér porušil koaličnú zmluvu a odobral rezort SNS. Jeho dočasným vedením poveril vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorého nahradil súčasný minister Medveď. Ten deklaroval, že ďalšie emisné kvóty chce rezort predávať transparentne.
Ako v utorok 12. januára informoval minister životného prostredia Jozef Medveď, Interblue Group postúpila v decembri 2009 svoje práva na spoločnosť Interblue Europe so sídlom vo Švajčiarsku. Podľa obchodného registra štátu Washington v USA bola spoločnosť zrušená 29. decembra 2009.
Obe firmy majú rovnakú konateľku, a to Janu Lütken. Šéf rezortu zároveň deklaroval, že Slovensko si bude od nástupcu Interblue Group nárokovať doplatenie 15 miliónov eur z uskutočneného predaja na tzv. zelené projekty. "Urobíme všetky kroky tak, aby celá kauza bola doriešená čo najlepšie v prospech občanov," zdôraznil.
Na základe pokynu Špeciálnej prokuratúry vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ začal v kauze predaja emisií trestné stíhanie pre trestný čin porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
"Nebola obvinená žiadna konkrétna osoba. Vzhľadom na to, že je vec v štádiu vyšetrovania, nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie," povedala rovnako v utorok pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Polačiková.