Zásadné zmeny v štátnej správe ešte môže zmeniť parlament. SNS ani HZDS to nevylučujú.
Pôvodný text tlačových agentúr sme o 20:40 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico a Smer rozbiehajú päť mesiacov pred voľbami najväčšie rošády na ministerstvách za posledné desaťročie. Ohlásil ich potom, ako vládu protesty dopravcov donútili znížiť spotrebnú daň z nafty.
Premiér Fico chystá perestrojku, píše Ivan Štulajter
Vláda jednohlasne schválila zlučovanie ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva a ministerstva výstavby s ministerstvom hospodárstva. Zmení sa aj kontrola rozdeľovania najväčšieho balíka eurofondov. Pripadne Úradu vlády – teda strane, ktorá bude mať po júnových voľbách predsedu vlády.
„Verím, že toto rozhodnutie bude na prospech všetkých. Pýtam sa opozície, prečo to nemenila, keď bola osem rokov vo vláde,“ hovoril premiér pri predstavovaní návrhu zlučovania. Vysvetľoval ho len veľmi stručne, ministri, ktorých rezorty sa majú spojiť, až na Ľubomíra Jahnátka na tlačovke ani neboli.
Hypotetická úspora
Fico tvrdí, že ušetria 11,6 až 13,3 milióna eur. „Je to veľmi úvodný odhad,“ reagoval minister financií Ján Počiatek na otázku, či úspora počíta aj s odchodným pre prepustených úradníkov.
Otázku, či vie zaručiť, že sa niečo ušetrí, označil za „veľmi hypotetickú“. Nižšia daň z nafty by mala z rozpočtu vziať 60 až 102 miliónov eur. Spájenie ministerstiev ani zďaleka túto dieru nezacelí. „Je zrejmé, že budeme musieť šetriť ešte niekde inde,“ povedal Počiatek.
Fico na otázku, či budú po zlučovaní nasledovať aj ďalšie úspory, ktoré by vykryli stratu spôsobenú znížením dane, odpovedal vetou: „Ďalšia otázka.“ Ministerstvo kultúry, ktorého zlúčenie so školstvom tiež pripadalo do úvahy, môže myslieť aj na ďalšie funkčné obdobie.
Zmeny sa súčasnej koalície nedotknú. K zlučovaniu má dôjsť 1. júla – dva týždne po voľbách.
Problémy zdedí nástupca
Nová koalícia tak môže všetko opäť meniť. Problémy ako zosúladiť pôdohospodárov a životné prostredie, ktorí budú pod jednou strechou, padnú prípadne až na nových ministrov.
SDKÚ Ficov návrh označila za populistický. „Preteky, kto navrhne väčšie zníženie počtu rezortov, nevyriešia problém elektronického mýta a neprinesú v tomto roku ani úsporu, ani kvalitnejšie služby ministerstiev občanom,“ povedala poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská.
SDKÚ tvrdí, že sa dá okamžite zrušiť post podpredsedu vlády bez portfólia (vicepremiér pre európske záležitosti, vedomostnú spoločnosť a ľudské práva a menšiny) aj ministerstvo hospodárstva a výstavby. Do budúcnosti sa podľa najsilnejšej opozičnej strany dá uvažovať o zlúčení ministerstva zdravotníctva a sociálnych vecí.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar v utorok kritizoval, že Fico s partnermi nekomunikuje. Aj rušenie ministerstiev ohlásil Fico v podstate bez konzultácie s SNS a HZDS. „Komunikoval som aj s koaličnými partnermi. Včera (vo štvrtok - poznámka red.). Je všeobecná dohoda na potrebe zúžiť počet ministerstiev,“ povedal Fico. Návrh včera podporili aj ministri za SNS a HZDS.
SNS: Môže to byť aj inak
Ficove zámery môžu v parlamente naraziť na návrhy SNS i HZDS. „Určite to považujeme za otvorenú diskusiu,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. „Mohli by sa zlúčiť ešte ďalšie ministerstvá.“ Možnosť pozmeňovacích nárvrhov pripúšťa i podpredseda parlamentu Tibor Cabaj z HZDS.
Spojenie by spustilo veľké sťahovanie
BRATISLAVA. Materiál o zlučovaní ministerstiev už schválila vláda a možno už na budúci týždeň ho odklepne aj parlament. Ministerstvá včera tvrdili, že až doteraz o zlučovaní nevedeli a nie sú na takúto náročnú operáciu pripravené.
Vláda zatiaľ ani nemá odhad počtu ľudí, ktorí ministerstvá opustia, a nevie ani, koľko ju prepúšťanie bude stáť. Ušetriť chce aspoň 13 milónov eur.
Treba rátať aj s odstupným
Odborník na štátnu službu Ľubomír Plai si myslí, že na peniazoch, ktoré chce vláda zoštíhlením ušetriť, môžu ešte vážne škrty urobiť sumy za odstupné pre prepustených úradníkov. Podľa neho by to vyriešila legislatívna úprava, ktorá by odstupné zatrhla.
„Všetci si uťahujeme opasky. Prečo by kríza nemohla postihnúť aj túto časť obyvateľstva?“ hovorí Plai. Zlúčenie sa podľa neho dá stihnúť do leta, krok vlády však vníma ako predvolebný a oneskorený.
„Keďže sa zlučovanie robí direktívne, neexistuje garancia, že po voľbách ministerstvá opäť 'nenapuchnú' o nadbytočných zamestnancov,“ myslí si Plai, ktorý sám zažil zrušenie. V roku 2002 ho vymenovali za predsedu novozriadeného Úradu pre štátnu službu a jeho predsedom bol až do zrušenia v roku 2006.
Zatiaľ nie je jasné, ktoré ministerstvo sa po zlúčení bude v Bratislave sťahovať a kam – napríklad 400 zamestnancov rezortu výstavby, ktorý sídli v jednom z bratislavských bizniscentier, by sa len ťažko zmestilo do súčasnej budovy ministerstva hospodárstva.
„Aj minister hospodárstva má svoje personálne úseky, ekonomické úseky, má svoj autopark. Ministerstvo výstavby má to isté. Menej áut, menej obslužných prác, na tomto sa ušetria tie peniaze,“ konštatoval premiér Robert Fico.
Ministerstvá bez plánu
Hovorkyňa rezortu výstavby Linda Vaškovičová tvrdí, že nijaký plán zlučovania ministerstvá nemajú pripravený.
Na otázku či sa bude sťahovať rezort výstavby, alebo hospodárstva a koľko ľudí preto
príde o prácu, nevedela odpovedať.
„Zatiaľ sa k tomu nevieme vyjadriť. Dá sa predpokladať, že situácia sa bude vyvíjať a kryštalizovať v najbližšej budúcnosti,“ povedala Vaškovičová. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva Adriana Jobbiková, ktorá otázky o sťahovaní a prepúšťaní označila za predčasné.
Aspoň určitú predstavu má ministerstvo hospodárstva. „Kroky súvisiace s reorganizáciu by sa diali po dôkladných analýzach a etapách. Pozornosť by sa sústredila najmä na duplicitné zložky ako oblasť dopravy, servisných či personálnych oddelení,“ povedal o zlučovaní s rezortom výstavby hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.
Martina Kováčová
Pôdohospodári sú hrozba, varujú ochranári
Zlúčenie ministerstva životného prostredia s pôdohospodárstvom vidia zelení čierne.
BRATISLAVA. Vládou schválený zánik samostatného ministerstva životného prostredia vyvolal medzi ochranármi zdesenie. Obávajú sa, že ochranu životného prostredia zhltnú záujmy lesníkov a pôdohospodárov.
Zrušenie envirorezortu vo vyhlásení odmietlo 33 mimovládok a viac ako 70 odborníkov z oblasti ochrany životného prostredia.
Šéf hnutia Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman sa obáva, že spory medzi pôdohospodármi a environmentalistami sa po zlúčení rezortov znásobia. „Bude zaujímavé sledovať rozhodovanie napríklad o lesoch, kde sa bije hospodárska funkcia lesa s jeho ochranou, či skĺbenie poľovníctva s ochranou ohrozených druhov. Tam vznikali spory aj doteraz,“ hovorí Rizman. Rozhodnutie vlády vníma ako predvolebný ťah.
Rušenie svojho rezortu komentoval aj minister Jozef Medveď. Jeho jedinou požiadavkou bolo len zachovanie autority životného prostredia.Martina Kováčová

Beata
Balogová
