Bratislava 19. apríla (TASR) - Zavedenie Detskej vkladnej knižky, Rodičovskej knižky a Penzijného kúpeľného šeku chce po budúcich voľbách presadiť Kresťanskodemokratické hnutie.
Predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský dnes ďalej novinárom oznámil, že navrhujú modernejšie upraviť rodinné právo. Dotýkalo by sa to uzatvárania manželstva, majetkových vzťahov manželov, vzťahov medzi rodičmi a deťmi, osvojenia, poručníctva a opatrovníctva i vyživovacej povinnosti.
Princíp Detskej vkladnej knižky spočíva podľa vysvetlenia poslankyne KDH Anny Záborskej v tom, že štát by pri novonarodenom dieťati prispel na ňu sumou päťtisíc korún. Tieto prostriedky by jeho rodičia vložili v ktorejkoľvek slovenskej komerčnej banke a prispievali by na ňu mesačne desiatimi percentami z príspevku, ktoré ako zamestnanec odvádza do Sociálnej poisťovne. Z čistého mesačného príjmu by to bolo 0,67 percenta. Pri priemernom plate 12 800 Sk by tak rodič našetril do dovŕšenia dospelosti dieťaťa viac ako 80 tisíc Sk pri mesačnej platbe 87 Sk. Príjmy Sociálnej poisťovne podľa výpočtov KDH poklesnú v prvom roku po zavedení do detskej vkladnej knižky o 50 miliónov Sk a po uskutočnení dôchodkovej reformy budú rodičia na detskú vkladnú knižku prispievať z jej takzvaného prvého piliera. V prípade úmrtia dieťaťa bude knižka súčasťou dedičského konania.
KDH prostredníctvom poslankyne Marcely Pčolinskej predstavilo aj zámer zavedenie Rodičovskej knižky, ktorú by dostal jeden z rodičov pri narodení dieťaťa. Bude ju môcť použiť na služby, ktoré poskytuje štát v celkovej výške 10 tisíc Sk. Ako príklad uviedla úhradu správnych poplatkov za vydanie pasu, pri kúpe bytu na vklad do katastra, či overenie vysvedčenia. Knižka by mala obsahovať Rodičovské kolkové známky, ktoré budú v hodnote normálnych kolkov, ale nebudú zameniteľné.
Princíp Penzijných kúpeľných šekov je založený na tom, že ich prostredníctvom bude možné hradiť kúpeľnú starostlivosť. Nárok naň budú mať všetci občania, ktorí splnia zákonné podmienky na starobný dôchodok a majú zároveň uzatvorené doplnkové dôchodkové poistenie (DDP) minimálne päť rokov. Ak by si občan neplatil DDP tento čas, financie by mohol uhradiť aj jednorazovým vkladom. Šek by po splnení podmienky vydávalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na dva roky.
*zg som