BRATISLAVA. Strana maďarskej koalície (SMK) je pripravená individuálne prehodnotiť každú žiadosť o návrat do strany od ľudí, ktorí ju prednedávnom opustili. Na tlačovej konferencii po skončení dnešnej Republikovej rady to uviedol predseda SMK Pál Csáky.
Ako ďalej dodal, rovnako sa bude postupovať aj v prípade Bélu Bugára. Podľa jeho slov má strana rôzne informácie o tom, že niektorí bývalí členovia, ktorí odišli, prípadne to deklarovali iba ústne, tak robili aj pod psychickým tlakom a tento krok už oľutovali. "Závisí to teraz od nich," poznamenal s tým, že je krajne nepravdepodobné, že od nich odídu ešte ďalší členovia k politickej strane Most-Híd.
Csáky uviedol, že politickým odkazom dnešného rokovania je to, že SMK chce urobiť všetko pre to, aby sa po júnových parlamentných voľbách zmenila vláda a koalícia nemohla pokračovať v terajšej zostave. "V súčasnej dobe vedú SR neschopní ľudia, ktorí nemajú na riadenie tohto štátu," upozornil a dodal, že iba generujú ďalšie problémy. Najbližšími politickými partnermi pre nich ostávajú SDKÚ-DS a KDH.
Líder SMK poznamenal, že strana sa bude snažiť robiť takú politiku, aby získala maximálne veľký potenciál pre rokovania o zostavení novej vlády. Za jej základ okrem nich považujú súčasných opozičných partnerov.
Odkaz voličom: Smelo používajte maďarčinu
Republiková rada SMK dnes vyzvala, aby rodičia maďarskej národnosti zapisovali svoje deti do maďarských škôl. „Vyzývame tiež občanov maďarskej národnosti, aby smelo používali svoj materinský jazyk,“ uviedol dnes na tlačovej besede po rokovaní Republikovej rady jej predseda Iván Farkas. Rada zároveň vyzvala vládu, aby pomohla samosprávam poznačených krízou a predišla tak ich kolapsu.
Koho sa týka Csákyho návnada? Objasní Peter Schutz.
Republiková rada zároveň schválila kritériá pre zostavenie kandidačnej listiny pre parlamentné voľby, ktoré majú byť 12. júna. Kandidátku strana schváli 6. marca. Podľa predsedu SMK-MKP Pála Csákyho na kandidátke budú odborníci a tiež ľudia, ktorí dosiahli uznanie vo svojich regiónov. Každý kandidát bude musieť podpísať čestné prehlásenie, že v minulosti nespolupracoval a ani v súčasnosti nespolupracuje so žiadnou tajnou službou. Takéto pravidlo mala SMK-MKP aj pred štyrmi rokmi. Na kandidátku sa nedostane ani ten, kto bol odsúdený za úmyselný trestný čin.
Delegácia SMK sa podľa Csákyho na budúci týždeň stretne s delegáciou Benátskej komisie, ktorá príde na Slovensko posudzovať jazykový zákon. Csáky v tejto súvislosti upozornil, že súčasná vláda sa správa ako súdruhovia v 80-tych rokoch, klame verejnosť a utajuje veci.
Do vlády s SDKÚ a KDH
Opozičná Strana maďarskej koalície (SMK) by chcela po júnových parlamentných voľbách vytvoriť vládu s SDKÚ-DS a KDH, s ktorými bola v koalícii v predchádzajúcom volebnom období. Uviedol to dnes po rokovaní Republikovej rady SMK jej predseda Pál Csáky. Spoluprácu s vládnym Smerom-SD premiéra Roberta Fica jednoznačne neodmietol, zatiaľ však o nej SMK vraj neuvažuje.
"SMK chce urobiť všetko pre to, aby po júnových voľbách sa zmenila vláda a vládna koalícia. Aby táto koalícia nemohla v tejto zostave pokračovať," uviedol Csáky.
Preferencie troch opozičných strán však výrazne zaostávajú za obľúbenosťou Smeru-SD, ktorý podľa prieskumov verejnej mienky podporujú zhruba dve pätiny ľudí.
Napriek kritike rozhodnutí súčasnej vlády Csáky povolebnú spoluprácu so Smerom-SD jednoznačne nevylúčil. Prioritou SMK je však údajne koalícia s SDKÚ-DS a KDH. "Ak sa to nepodarí, tak budeme možno nútení zvažovať aj iné možnosti, v tejto chvíli o takýchto úvahách (spolupráca so Smerom-SD) sme ani nerokovali, ani neuvažovali," povedal.
Bugár: Csákyho výzva je krik do prázdna
Výzvu lídra SMK Pála Csákyho na návrat bývalých členov strany, ktorú dnes vyslovil po rokovaní republikovej rady strany, je podľa predsedu strany Most-Híd a bývalého predsedu SMK Bélu Bugára krikom do prázdna. "Pán Csáky už toto robí celý január," povedal pre agentúru SITA Bugár. Podľa neho ten, kto sa chcel do SMK vrátiť, tak sa už vrátil.
Rozkol v jednote SMK nastal minulý rok po Veľkej noci, keď zo strany začali odchádzať členovia na znak nesúhlasu s Csákyho vedením. V polovici roka odídenci okolo Bélu Bugára založili nový politický subjekt Most-Híd. "Je pozitívne, že aj tento týždeň nám avizovali ďalší ľudia, že vystúpia z SMK a vstúpia do Mostu," povedal Bugár.
Šéf Mostu odmieta Csákyho tvrdenia, že SMK opustili členovia pod psychickým tlakom. "Pán Csáky znovu zavádza," povedal Bugár. Podľa neho nemožno tlačiť na niekoho, aby vystúpil z existujúcich štruktúr a vstúpil "na zelenú lúku", a tam bol nápomocný budovať čosi od základov. "Ako by sme mohli my psychicky nejako tlačiť na niekoho, keď sme nemali ani kanceláriu, sídlo ani peniaze... Skoro 40 miliónov korún ostalo v SMK... Ja si to neviem predstaviť," uviedol.
Podľa Bugára nemá význam žiadať od Csákyho, aby zverejnil prípady odchodu členov z SMK pod psychickým nátlakom. "To absolútne nemá význam. Čo sa týka pána Csákyho, už sme si zvykli na to, že on hovoril, že to bude tvrdý boj. My sme si mysleli, že to bude boj programov, že budeme hovoriť o tom, kto má aký program, čo ponúka pre lepšiu budúcnosť Maďarov na Slovensku a pre riešenie problémov Slovenska. Namiesto toho len osočuje, zavádza a nestará sa o to, o čo by sa mala starať politická strana na Slovensku," skonštatoval.
Politológ: Csáky chce získať tých, ktorých zneistili župné voľby
Šéf SMK Pál Csáky dnes vyzval bývalých členov strany, ktorí odišli vlani do strany Bélu Bugára Most-Híd, na návrat. Politológ z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre László Öllös si myslí, že Csáky sa teraz pravdepodobne snaží získať naspäť tých, ktorých zneistili výsledky župných volieb.
"Môžu to byť rôzni starostovia, primátori, ktorí sa buď nedostali do župných zastupiteľstiev alebo videli, ako sa tam dostali ostatní," hodnotí Csákyho krok politológ. Netrúfa si však odhadnúť, koľkých ľudí by mohol Csáky získať späť. "To ukáže až budúcnosť," skonštatoval Öllös.
Odliv členov zo strany SMK Pála Csákyho do Mostu-Híd sa už zastavil koncom leta minulého roka. "Kto dovtedy chcel odísť, ten odišiel," tvrdí Öllös. Počet odídencov bol podľa politológa menší, ako sa očakávalo. "SMK pôvodne malo okolo 12-tisíc členov, odišlo pár stoviek," povedal.