BANSKÁ BYSTRICA. Ak si dokážu jednotlivé útvary v regiónoch objednať lacnejšie služby u iných firiem, tak nie sú povinné postupovať podľa rámcovej dohody. Aj týmito slovami argumentovalo ministerstvo vnútra, keď vyšlo najavo, že spoločnosť ISS Facility Services môže za správu a údržbu budov v rezorte zinkasovať až 26 miliónov eur. Domurovanie otvorov (m2)Orezanie stromu
Firma má najbližšie tri roky zabezpečiť upratovanie, odpratávanie snehu, údržbu zelene, stavebno–montážne a elektroinštalačné práce či strážnu službu.
Denník SME oslovil viacero firiem zo stredného Slovenska, aby porovnal ich ceny s cenami, ktoré ministerstvu vnútra účtuje víťaz upratovacieho tendra. Prieskum ukázal, že za niektoré práce by ministerstvo zaplatilo oveľa menej, ako si dohodlo s ISS Facility Services. Zmluvu s firmou podpísal šéf rezortu Robert Kaliňák zo Smeru, ktorý tvrdí, že išlo o najlacnejšiu ponuku.
Ťažko nájsť vyššie ceny
O koľko je víťaz drahší
ISS Facility Services 51,38 eura
Complexbuild 16 eur
ISS Facility Services⋌117,6 eura
ZaARES⋌16,6 eura
Napríklad za domurovanie otvorov z tehál aj s materiálom má ministerstvo za štvorcový meter zaplatiť 51,34 eura s DPH. Stavebnej firme Complexbuild z Rimavskej Soboty by za tú istú prácu vyplatilo len 16 eur, teda o 70 percent menej.
V cene za betónovú mazaninu je rozdiel až 85 eur na kubickom metri. Približne rovnaký uvádza aj firma Sasmos z Trnavej Hory.
Za montáž obkladačiek a dlažby by firme Complexbuild ministerstvo zaplatilo o polovicu menej ako víťazovi upratovacieho tendra. Ani jedna z cien stavebných prác, ktoré nám firma poskytla, nie je vyššia, ako si Kaliňákov rezort dohodol s ISS Facility Services. Väčšina je podstatne nižšia.
Záhradník pýta najviac
Ešte horšie dopadlo porovnanie cien za údržbu zelene a vonkajších plôch. Banskobystrická firma ZaARES, ktorá tieto služby robí pre mestský úrad, by bola vo väčšine položiek lacnejšia ako víťaz tendra na ministerstve vnútra.
Riaditeľ firmy Vincent Chlepko tvrdí, že ceny sú priemerné, a poprel, že by boli výsledkom dotácií od mesta.
Napríklad za výrub jedného stromu s priemerom kmeňa do 300 centimetrov platí mesto ZaARES-u 8,54 eura bez DPH. Firme ISS Facility Services má ministerstvo za tú istú službu zaplatiť až 67,20 eura.
Ešte horšie dopadlo porovnanie cien za orezanie jedného stromu s priemerom kmeňa nad 300 milimetrov, za ktoré zaplatí Kaliňákov rezort 117,60 eura – v prípade ZaARES-u je to len 16,60 eura, teda desaťkrát menej.
Podobne je to aj s výrubom veľkých stromov, kde je rozdiel v cenách bez DPH na jednom strome viac ako 180 eur.
Preverujú list
Miliónovým tendrom na ministerstve vnútra sa zaoberá Úrad pre verejné obstarávanie. „Dostali sme list od súkromnej upratovacej spoločnosti, v ktorom poukázala na nejaké pochybenia pri zadávaní zákazky,“ hovorí Helena Fialová z úradu.
Úrad preto požiadal Kaliňákov rezort, aby sa k listu vyjadril. Vyžiadal si aj podklady k tendru, aby mohol rozhodnúť, ako bude ďalej postupovať.
„Nemáme problém s vysvetlením, odpovieme v termíne,“ reagoval hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Polovica krajských policajných riaditeľstiev podľa denníka Pravda zatiaľ s ISS Facility Services nespolupracuje, a ani to v najbližšom čase neplánuje.
Služby, ktoré im ponúka víťaz tendra, si zabezpečujú sami alebo cez iné firmy.
Minister viní KDH
Kaliňák tvrdí, že súťaž bola korektná a priehľadná a pol roka po jej skončení ju napadla „garážová firma“ Vyko z Bratislavy, ktorá má dvoch zamestancov a ministerstvu za bývalého vedenia dodávala upratovacie služby drahšie o takmer 20 percent ako nový víťaz tendra. Diskreditačnú akciu podľa neho „riadil a mediálne zneužil“ poslanec KDH Daniel Lipšic.
Lipšic odmieta, že by s firmou Vyko či s kauzou mal niečo spoločné. Pochybuje, že by bola súčasná ponuka výhodnejšia.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností, informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
