BRATISLAVA. Počas dnešného rokovania vlády so slovenským partnerom Robertom Ficom to vyhlásil čiernohorský premiér Milo Djukanovič.
Slovenská republika k 30. novembru 2009 eviduje voči ČH pohľadávku vo výške 1.130.136 eur. "Na rokovaní som zdôraznil predsedovi vlády, že nechceme zaťažovať naše vynikajúce bilaterálne vzťahy touto otázkou. A že by sme sa sústredili iba na vyrovnanie tohto dlhu, ktoré z hľadiska štátnych rozpočtov týchto krajín neznamená veľkú sumu," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Fico.
Obe krajiny chcú tiež otvoriť svoje zastupiteľské úrady. Slovensko sa tak chystá urobiť ešte tento rok v Podgorici. Recipročne je na to pripravená aj ČH. "Verím, že to nie je taký finančný náklad, že by nám to súčasná svetová kríza znemožnila," poznamenal slovenský šéf exekutívy s tým, že mať veľvyslancov na oboch stranách bude obrovským impulzom pre hospodársku spoluprácu.
Chcú bližšiu spoluprácu
Partneri sa dohodli na tom, že ministri hospodárstva zorganizujú obchodné fóra, na ktorých budú podnikatelia hovoriť o potenciálnych projektoch. Taktiež zvážia vytvorenie medzirezortnej komisie pre hospodársku spoluprácu. Slovenskí investori by sa mohli zapojiť do budovania cestnej infraštruktúry, keďže ČH plánuje výstavbu dvoch diaľnic.
"Radi by sme pristúpili k rozvoju našich letísk a železničnej siete. Pripravili sme si veľa dobrých projektov v oblasti energetiky," avizoval čiernohorský premiér. Existuje už projektová dokumentácia na výstavbu nových piatich vodných elektrární, dvoch tepelných a veterných elektrární. Nezaostáva ani komunálna infraštruktúra a oblasť turistického ruchu. Zamerať sa chcú i na vybudovanie skládok na tuhý odpad a čistiarní odpadových vôd. Podľa Djukanoviča ide o projekty za vyše 1 miliardy eur, "preto sa domnievam, že by mohli byť zaujímavé aj pre slovenských investorov", dodal.
Chystajú sa do únie
Djukanovič poďakoval SR za obrovský prínos k znovuvytvoreniu čiernohorskej nezávislosti. Poukázal na to, že jeho krajina dostala pozvánku do Akčného plánu členstva, ktorá je predstupňom pre vstup do NATO, rovnako je užívateľom liberalizácie vízového režimu s EÚ. Očakáva, že by ČH mohla koncom tohto roka získať štatút kandidáta pre vstup do únie.
"Slovenskú pomoc sme pociťovali vo všetkých rezortoch, no najviac sme jej doteraz zaznamenávali hlavne čo sa týka skúseností so vstupom do NATO a tie sme využili pri našom napredovaní v tomto smere," vyhlásil. Slovenský partner sa počas rokovaní dotkol i skúseností SR z predprístupových rokovaní s EÚ. "Vítam upozornenia na chyby, ktoré SR a ostatné krajiny v rámci svojich rokovaní s úniou urobili. Považujeme tieto informácie za medzník, ktorý urýchli náš vstup do týchto štruktúr bez toho, aby sme sa dopustili tých istých chýb," konštatoval.
Fico pripomenul, že vláda SR plne podporuje integračné snahy ČH do Európskej únie a NATO. "Sme toho názoru, že je to najsprávnejší krok ako garantovať stabilitu v danom regióne. SR vníma ČH ako faktor stability v danom regióne a vysoko oceňujeme regionálnu úlohu, ktorú zohráva," poznamenal. Potešil ho tiež fakt, že táto krajina používa v boji s hospodárskou krízou podobné metódy ako SR, najmä čo sa týka veľkých verejných investícií.