Poprad/Spišská Sobota 19. apríla (TASR) - Súvislosť medzi životným prostredím a kvalitou života si uvedomuje čoraz viac ľudí a predovšetkým mladá generácia sa v posledných rokoch správa k prírode šetrnejšie. Súvisí to okrem iného s environmentálnou výchovou, na ktorú kladie dôraz Slovenská agentúra pre životné prostredie so sídlom v Banskej Bystrici. Vedenie agentúry predstavilo dnes činnosť stredísk environmentálnej výchovy, ktoré buduje v rôznych oblastiach Slovenska.
Generálny riaditeľ Miroslav Tončík pre TASR na tlačovej besede v Poprade-Spišskej Sobote spresnil, že v súčasnosti majú takéto strediská v Košiciach, Žiline, pri Nitre a na Teplom vrchu v okrese Rimavská Sobota. V Poprade-Spišskej Sobote zriadili školiace stredisko.
Orientáciu na výchovu predovšetkým detí a mládeže vysvetlil riaditeľ skutočnosťou, že mladá generácia je otvorenejšia a ľahšie prijíma nové poznatky. Za desať rokov sa podľa neho obsah výchovy zásadne nezmenil, pribudli však nové, hravejšie formy, ktoré dokážu deti zaujať. "Usilujeme sa byť čo najviac v prírode," konkretizoval Tončík. Ako príklad uviedol výchovno-vzdelávací projekt Živá príroda, vyhlásený v spolupráci s anglickou vládou. Je zameraný na mapovanie a ochranu biodiverzity Slovenska a samotné deti navrhujú možné riešenia. Projekt pokračuje už druhý rok a zapojilo sa doň takmer 800 skupín. Z nich úspešne pracovalo v teréne 552. Výsledkom boli detské mapy živočíchov a rastlín a Slovenská agentúra životného prostredia zostavila databázu s 15 600 údajmi o výskyte živočíchov a 23 tisíc údajmi o výskyte rastlín v 787 lokalitách Slovenska.
Prvú etapu projektu zhodnotia v úvode budúceho týždňa.