BRATISLAVA.
Prezident vyjadril potešenie z možnosti naplniť každoročnú tradíciu stretnúť sa s diplomatickým zborom. Starý rok priniesol podľa jeho slov mnoho udalostí, ktoré boli pozitívne, ale ktoré sa zapísali i negatívne a mali vplyv aj na Slovensko.
Pri bilancovaní plusov a mínusov uplynulého roka Gašparovič neobišiel ani národnostnú tému. Na Slovensku žije viacero národností so slovenským štátnym občianstvom v pohode a v porozumení.
"Ako človek nemám problémy stretnúť a porozumieť si s človekom ktoréhokoľvek národa či štátu. Ako politik, a zvlášť v pozícii prezidenta republiky, však vnímam aj iné súvislosti než rýdzo ľudské. Teda aj takzvané politicky citlivé otázky. Vzťahom medzi štátotvorným národom a národnosťami Slovenskej republiky venujem trvalú a osobitnú pozornosť. Je zreteľné, že nás toho veľa spája, ale čosi nás aj rozdeľuje, čosi, čo je historicky dané, nemenné. Pre to druhé však musíme hľadať zhovievavosť a ústretovosť. Pravda, len do tej miery, ktorá nenarušuje status quo určený ústavou nášho štátu," konštatoval prezident.
Vo vzťahu k hosťom prezident vysoko ocenil ich profesionalitu a ústretovosť, ktorú voči Slovensku vlani prejavovali, a výrazne prispeli k návšteve hláv štátov na Slovensku. Vyslovil poďakovanie veľvyslancom Českej republiky, Rumunska i Srbskej republiky a požiadal ich, aby tlmočili jeho pozdravy a poďakovanie ich prezidentom za pohostinnosť, ktorej sa dostalo jemu a jeho delegácii počas návštev v ich krajinách.
Gašparovič uviedol, že má eminentný záujem o efektívny a priateľský a otvorený dialóg. Aj minulý rok ukázal, že "diskusia a spolupráca nás všetkých je až životne nevyhnutná, pretože problémy jednej krajiny sa môžu dotknúť nás všetkých bez rozdielu. Som rád, že krajiny EÚ zodpovedne pristúpili k hodnoteniu následkov finančnej a hospodárskej krízy, ako aj tlmeniu dopadov krízy na rast a zamestnanosť."
Podľa slov hlavy štátu Lisabonskou zmluvou načrtnutý model chodu únie nie je jednoduchý, ale je výsledkom konsenzu 27 krajín, ktoré majú záujem na dlhodobom pozitívnom dopade zmien, ale najmä na fungovaní únie. Prezident je rád, že španielske predsedníctvo bude pokračovať ďalej v možnosti presadzovania rozširovania EÚ po splnení podmienok, ktoré jednotlivé krajiny budú mať.
Za prítomných diplomatov sa prihovoril doyen diplomatického zboru Mons. Mario Giordana, apoštolský nuncius Svätej stolice v SR. Ocenil pokrok v budovaní demokracie od revolúcie 1989 na Slovensku, ako aj rozšírenie medzinárodného renomé Slovenska. Zvlášť vyzdvihol úsilie SR o budovanie sociálneho štátu s tým, že Slovensko hľadá "spoločné dobro pre všetkých občanov. Sme si istí, že pozornosť, ktorú vláda venovala menšinám na Slovensku, bude pokračovať a že bude ešte silnejšia prostredníctvom transparentného a úprimného dialógu s cieľom vytvoriť väčšiu solidaritu a vzájomné porozumenie."