Na Šefčoviča hneď vytiahli Rómov

Slovenský eurokomisár tri hodiny odpovedal na otázky europoslancov. Prvá mu nebola príjemná.

Šefčovič na nepríjemné otázky musel odpovedať už od začiatku trojhodinového vypočúvania.(Zdroj: Reuters)

Spor o Šefčoviča berie Brusel ako meranie síl pravice a ľavice, nie ako slovensko–maďarský konflikt.

Malo to byť nudné vypočúvanie slovenského kandidáta na komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu. Hneď v prvej otázke sa musel Maroš Šefčovič brániť pred obvineniami z rasizmu. Šefčovič začal podľa poslancov presvedčivo.

Prvá otázka k Rómom

Slovenský kandidát na komisára, ktorého maďarský europoslanec József Szájer obvinil z protirómskych poznámok, v pondelok hneď ubezpečil, že ľudské práva sú v centre jeho pozornosti. „Chcem vás všetkých ubezpečiť, že si mimoriadne ctím dodržiavanie ľudských práv,“ začal Šefčovič po slovensky, pokračoval už po anglicky. Už prvá otázka smerovala na údajný výrok z roku 2005, že Rómovia „využívajú slovenský sociálny systém“.

„Prosím, zvážte moje výsledky, jasnú podporu od rómskych organizácií, s ktorými pracujem, v porovnaní s týmto citátom, “ odpovedal Šefčovič. Dodal tiež, že citát „nebol mienený ako urážka“, nespomína si naň, „ak som však niekoho nechcene urazil, ospravedlňujem sa“. Vyzdvihol, že by chcel rómsku problematiku rozoberať na európskej úrovni.

„Ďakujem, bol to dobrý začiatok,“ skonštatoval pravicový poslanec zo Španielska z najväčšej frakcie ľudovcov Inigo Mendez De Vigo, ktorý otázku položil. Ďalšie otázky už smerovali na Šefčovičovu víziu spolupráce medzi inštitúciami. Otázke na pravidelné nákladné presúvanie poslancov z Bruselu do Štrasburgu poslancov sa na sklamanie viacerých vyhol. „Musíme rešpektovať, čo je v zmluvách,“ povedal.

Ak by sa Šefčovič nemal stať eurokomisárom, tak pre niečo celkom iné, komentuje Peter Schutz.

Naši poslanci z ľavice aj pravice Šefčoviča podporovali. Priamo na vypočutie prišli Eduard Kukan z SDKÚ, Sergej Kozlík z HZDS, Anna Záborská z KDH aj Edit Bauer z SMK, hoci vo výboroch pre ústavné veci a kontrolu rozpočtu, ktoré ho vypočúvali, nesedia.

„Som stopercentne presvedčený, že pán Šefčovič prejde, je to kvalitný človek. Kritizuje ho len zopár jednotlivcov, nie celá frakcia. Je to len výkrik do tmy,“ hovorí europoslanec za Smer Vladimír Maňka.

Spor, ktorý vznikol okolo Maroša Šefčoviča, vnímajú v Bruseli hlavne ako spor ľavice a pravice. Analytik Centra európskej politiky (EPC) Janis Emanuelis si myslí, že Šefčovičov osud závisí od toho, či očistia bulharskú pravicovú kandidátku Rumianu Želevovú. On si myslí, že ju očistia.

Nie je to spor s Maďarmi

Šefčovič sa podľa Emanuelisa ocitol uprostred merania síl dvoch najsilnejších frakcií v europarlamente - pravicových ľudovcov a európskych socialistov ­ ktoré si navzájom ohrozujú kandidátov. Maďarsko-slovenské spory veľkú úlohu podľa neho nehrali.

Szájer obvinil Šefčoviča, že v roku 2005 napadol Rómov, ktorí „zneužívajú slovenský sociálny systém“, to je „neprijateľné“. Szájer má na starosti prípravu otázok a pozícií ľudovcov k vypočúvaniam kandidátov na eurokomisárov. Vylúčil národnostné alebo politické dôvody obvinení. „To by bol nesprávny dojem,“ povedal minulý týždeň.

Szájer je poslancom pravicového Fideszu. Podľa European Voice existuje záznam, kde povedal, že nominácia Šefčoviča do novej Barrosovej komisie je „veľkou porážkou Maďarska“.

Až päť z 26 komisárov má problémy, viacerí si musia nečakane zopakovať vypočúvania. Hlasovať o celej komisii má europarlament 26. januára.

Slovenskí europoslanci sú s vystúpením spokojní

Slovenskí europoslanci sú veľmi spokojní s vystúpením dezignovaného slovenského komisára Maroša Šefčoviča počas jeho pondelňajšieho híringu na pôde Európskeho parlamentu. Ich maďarská kolegyňa Lívia Járókaová z radov ľudovcov, ktorá spolu s Józsefom Szájerom prišla s tvrdeniami o Šefčovičovom údajnom pritirómskom vyjadrení, po skončení vypočutia vyhlásila, že chcela jasnejšie odpovede na svoje otázky.

"Presvedčil ma výkon slovenského kandidáta, myslím si, že obstál v tom veľmi ťažkom trojhodinovom híringu, bol spontánny, niekedy sa aj rozčúlil alebo prejavil emócie, čo je vždy veľmi pozitívne prijaté. Myslím si, že dostával ťažké otázky," uviedol Eduard Kukan (SDKÚ).

Podľa neho bol Šefčovič presvedčivejší ako podpredsedníčka komisie a vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová a jeho vystúpenie bolo približne na rovnakej úrovni ako híring dezignovaného českého komisára Štefana Füleho.

Boris Zala (Smer-SD) hodnotí vystúpenie Šefčoviča za doteraz najlepšie z tých, ktoré videl.

"Toto bolo asi najlepšie vystúpenia a myslím si, že dôkazom je aj potlesk, ktorý bol aj na záver jeho vystúpenia. Druhým najlepším bol Füle," zhodnotil výkon Šefčoviča Zala.

Podľa Jaroslava Pašku (SNS) sa ukázalo, že Šefčovič je profesionálny diplomat a tieto svoje skúsenosti využil pri diplomatických odpovediach na viaceré zákernejšieho otázky tak, že nikoho neurazil. Adekvátne podľa neho Šefčovič objasnil aj kontroverznú rómsku kauzu.

"Ukázalo sa, že doposiaľ nikto nedokázal preukázať, že takýto výrok zaznel. Pán Šefčovič sa vyjadril, že on sám si nepamätá, že by sám niečo takéto niekedy povedal, ale že nevylučuje, že sa o takejto téme rozprávali. Tí, ktorí ho z toho obvinili, tak sami nevedia, preukázať, že by niečo podobné povedal," pripomenul Paška.

Útok zo strany maďarského europoslanca Szájera, ktorý sa Šefčoviča opakovane pýtal, prečo čakal päť rokov s ospravedlnením za svoj výrok, bol počas híringu podľa Kukana očakávaný a Šefčovič bol naň pripravený. Kukan si ale nemyslí, že sa tým celá kauza uzavrela.

"Mám dojem, že oni (maďarskí europoslanci) neboli s tým spokojní a že budú do toho ďalej zasahovať, ale myslím si, že ostatní jeho vystúpenie prijali," domnieva sa Kukan.

Járókaová potvrdila Kukanove slová o svojej nespokojnosti. Šefčovičove prísľuby, že bude intenzívne pracovať pri pretláčaní rómskej problematiky do popredia, síce víta a teší sa na spoluprácu s ním, ale očakávala jasnejšie a jednoznačnejšie vysvetlenie.

"Zatlieskala som mu, lebo myslím, že nie je ľahké hovoriť tu tri hodiny o vážnych profesionálnych otázkach, takže mu samozrejme k tomu gratulujem. Ale na moje otázky som nedostala skutočne jasné odpovede, čo je smutné," konštatovala maďarská europoslankyňa.

Čo ju najviac zaujímalo a čo malo byť objasnené, je, či Šefčovič výrok o Rómoch zneužívajúcich slovenský sociálny systém povedal alebo nie.

"To, čo hovoril, že si nepamätá a ak to povedal, tak to veľmi ľutuje, nie je podľa mňa správny spôsob, ako sa k tomu stavať," tvrdí Járókaová očakávajúca, že si aj ostatní politici z tohto prípadu zoberú ponaučenie a budú vážiť slová. Maďarská členka EP zároveň opakovane poprela, že by išlo o slovensko-maďarský problém.

"Ja zastupujem európskych Rómov a v tomto prípade nemám žiadne iné záujmy," vyhlásila Járókaová.

Podľa predstaviteľa frakcie liberálov Andrewa Duffa bol Šefčovič veľmi kompetentný a dobre pripravený.

"Ja myslím, že sa vyjadril jasne, a že sa ukázalo, že obvinenia zo strany ľudovcov na jeho adresu sú nezmyslom. Ak sa dostane do komisie, bude podľa mňa veľmi dôveryhodnou a kompetentnou osobou," uzavrel Duff.

(tasr)

Bulharku mali očistiť. Či prejde, je nejasné

Majetkové priznania Rumiany Želevovej sú údajne v poriadku. Nepresvedčila o svojej odbornosti.

ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Osud slovenského kandidáta na eurokomisára Maroša Šefčoviča závisí aj od toho, ako dopadne jeho bulharská kolegyňa Rumiana Želevová. Útok na Šefčoviča, kandidáta socialistov, viacerí europoslanci aj analytici vysvetľovali ako pomstu za spochybňovanie pravicovej kandidátky Želevovej.

Jej osud bol však aj v pondelok nejasný. S odvolaním sa na zdroje z Európskeho parlamentu nemecký denník Die Welt napísal, že jeho právny odbor Želevovú z obvinení očistí. Ešte v piatok sa jej zastali aj šéfovia bulharskej vlády a Európskej komisie. Kľúčový posudok bulharskej nominantky na post pre rozvojovú pomoc mal padnúť až v pondelok večer. Vyrieknuť ho mal parlamentný výbor pre rozvoj, ktorý ju vypočúval.

Borisov: Je to sprisahanie

Právny odbor europarlamentu mal Želevovej (na snímke TASR/AP) odobriť majetkové priznanie. Bulharské médiá a niektorí poslanci ju totiž obvinili, že v rokoch 2007 – 2009 pracovala súčasne ako europoslankyňa aj ako manažérka vo svojej firme Global Consult.

To však nestačí. Die Welt tvrdí, že vypočutie dopadlo tak zle, že Sofia Želevovú vymení sama. Vysvetliť to možno snahou zachovať si tvár.

Ešte včera sa však premiér Borisov na stránkach bulharského denníka Standart svojej ministerky zahraničia zastal. Jej spochybňovanie nazval „súčasťou nespravodlivého sprisahania“. Dodal, že stres v europarlamente ruinuje jej zdravie. „Naozaj sa bojím o zdravotný stav Rumiany Želevovej,“ povedal Borisov.

Špekulácie o náhrade

V liste europoslancom bulharskú členku svojho tímu bránil aj šéf Európskej komisie José M. Barroso. Má vraj „nevyhnutnú úroveň všeobecných kompetencií“ pre svoj post. Želevová si v europarlamente vypočula aj výčitky na adresu svojho manžela, ktorý je údajne prepojený s mafiou. Tie označila za nedokázané.

Aj tak už médiá špekulujú o jej možnej náhrade. Server New Europe s odvolaním sa na zdroje blízke bulharskej vláde písal o troch možných kandidátoch. Medzi nich patrí minister obrany Nikolaj Mladenov, bývalá šéfka diplomacie Nadežda Mihajlová a viceprezidentka Svetovej banky Kristalina Georgievová.

Pavol Szalai

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 6. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 7. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 3. Cíťte sa v priestore príjemne
 4. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 7. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 8. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 9. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 10. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 858
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 787
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 554
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 3 395
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 223
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 031
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 822
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 000
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 027
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 881