SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Víťaz tendra zamestnal syna úradníka

Po tom, ako firma vyhrala súťaž na ministerstve, zamestnala syna tajomníka výberovej komisie. Minister Kaliňák hovorí o etickom zlyhaní, tajomník Vladimír Belohlávek sa vyhráža žalobou.

Minister vnútra Robert Kaliňák musí v posledných týždňoch vysvetľovať rôzne kauzy. Výbušninu v batožine cestujúceho v lietadle, únik zadržaného v putách, a teraz obhajuje tender na správu majetku ministerstva.Minister vnútra Robert Kaliňák musí v posledných týždňoch vysvetľovať rôzne kauzy. Výbušninu v batožine cestujúceho v lietadle, únik zadržaného v putách, a teraz obhajuje tender na správu majetku ministerstva. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Víťaz tendra za 26 miliónov eur na ministerstve vnútra, firma ISS Facility Services, zamestnala po tom, čo dostala zákazku, syna tajomníka výberovej komisie Vladimíra Belohlávka. Ten je úradníkom na ekonomickom odbore ministerstva vnútra.

Firma vyhrala verejnú súťaž v júni a Marek Belohlávek v nej podľa jej stanoviska začal pracovať v októbri minulého roku. Firma aj Belohlávek odmietajú spájanie tendra so zamestnaním syna.

Pripravoval podklady

Vladimír Belohlávek je uvedený v oznámení o vyhlásení súťaže ako kontaktná osoba. Pripravoval aj podklady k tendru a bol tajomníkom výberovej komisie.

Rozdiel v cenách
 • za opravu strechy vo Zvolene zaplatilo ministerstvo takmer 8 700 eur
 • firma z Banskej Bystrice, tvrdí, že by to urobila za 3000 eur
 • za dodávku a montáž lemovky zaplatilo ministerstvo viac ako 1400 eur
 • firma z Banskej Bystrice odhadla cenu pod 600 eur
 • za „vyspravenie povrchu a penetráciu“ zaplatilo ministerstvo 2375 eur
 • podľa prepočtov firmy z Banskej Bystrice by sa to dalo urobiť za menej ako desatinu

„Nie som verejný činiteľ a ak máte dôkazy o obvineniach, tak ich predložte, v opačnom prípade pri zverejnení takýchto obvinení na vás môžem podať žalobu na ochranu osobností,“ napísal včera vo svojom stanovisku.
Firma tvrdí, že syn sa prihlásil do konkurzu, ktorý vyhlásili cez známu stránku na vyhľadávanie zamestnania profesia.sk a vyhral ho. Pracuje ako aplikačný technik–administrátor.

„Rodinné vzťahy kandidátov na pracovné pozície, ako aj našich zamestnancov nie sme oprávnení skúmať,“ obhajuje sa firma s tým, že pracovná pozícia otca nesúvisí so zamestnaním syna.

Kto je profesionálny ignorant? Vysvetlí Marián Leško.

Kaliňák: Je to neetické

Ministerstvo vnútra vníma zamestnanie syna ako „etický problém“, ktorý preskúmajú. Tvrdia, že legislatíva im zrejme neumožní Belohlávka potrestať.

Tvrdia tiež, že Belohlávka na ministerstve zamestnali ich predchodcovia z KDH a nie terajšie vedenie. Stret záujmov by v tom videli vtedy, keby syn pracoval vo víťaznej firme ešte pred tendrom a nie až po ňom.

Zuzana Wienk z Aliancie fair–play si naopak myslí, že ide o vážne podozrenie z klientelizmu, ktoré by sa malo vyšetriť.

„Priamo zákon o štátnej službe zakazuje, aby úradníci zneužívali svoju pozíciu a informácie na vybavenie osobných výhod alebo výhod pre blízkych.“ Podľa nej existuje riziko, že syna zamestnali za to, že dostali napríklad dobré informácie o tendri.

Strechy opravujú draho. Strážia primerane

Za niektoré práce zaplatilo ministerstvo vnútra priveľa. Iné zodpovedajú trhovým cenám.

BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA. Ponuka spoločnosti ISS Facility Services, ktorá sa bude najbližšie tri roky starať o správu a údržbu budov na ministerstve vnútra, je vo viacerých položkách predražená. Vyplýva to z faktúr, ktoré jej už vyplatil Kaliňákov rezort.

Firma má za 26 miliónov eur zabezpečiť upratovanie, odpratávanie snehu, údržbu zelene, stavebné či elektroinštalačné práce.

Drahé strechy

Za opravu strechy v havarijnom stave na hasičskej zbrojnici vo Zvolene jej napríklad ministerstvo zaplatilo takmer 8 700 eur bez DPH – s daňou je to viac ako 10 500 eur. Banskobystrická stavebná firma Mijas by dokázala rovnakú zákazku urobiť asi za tritisíc eur bez DPH.

Pri porovnaní vychádzala z tabuľkových cien a zo štandardných materiálov, ktoré obvykle používajú na stavbách. Vzhľadom na použitý materiál a ďalšie okolnosti, ktoré nie sú z faktúry a rozpočtu zrejmé, pripúšťa rozdiely v jednotlivých cenách. Nepredpokladá však, že celkove by mohlo ísť až o šesťtisíc eur, ako to vyšlo v porovnaní s firmou ISS Facility Services.

Za dodávku a montáž lemovky na hasičskej zbrojnici zaplatilo ministerstvo víťazovi tendra viac ako 1400 eur, hoci firma Mijas odhadla celkovú cenu pod 600 eur. Najväčší rozdiel vznikol pri porovnaní ceny za „vyspravenie povrchu, penetrácia“. ISS Facility Services vyúčtovala ministerstvu 2375 eur, podľa prepočtov Mijasu by to dalo urobiť za menej ako desatinu.

O desať percent viac

Viac ako 7600 eur zaplatilo ministerstvo za „reguláciu živočíšnych škodcov“. Jeden ochranný hrot na okno s mrežou proti holubom vyšiel na takmer 75 eur, na okno bez mreže 37 eur a optická ochrana na 251 eur za kus. „Je to možno o desať percent drahšie,“ hovorí Zdenek Jaško, spolumajiteľ deratizačnej firmy Chemix – D. Spoločnosť ISS Facility Services robí pre ministerstvo aj strážnu službu.

Jej ľudia strážia napríklad areál v Devínskej Novej Vsi, či sklady v Borinke a Šaštíne. Za štyri mesiace prác vyplatil Kaliňákov rezort firme zhruba 60-tisíc eur. Hodinová sadzba bola 4,94 eura bez DPH. „Táto cena je primeraná. My si účtujeme od 4,40 do 5 eur. Mohlo by to byť aj viac, no keďže trh je presýtený, ceny sa stláčajú dolu, aby sa získali zákazky,“ hovorí Viliam Šereš, majiteľ bezpečnostnej služby GC Group.

Ministerstvo tvrdí, že ak vie niekto dodať niektorú službu lacnejšie, mal sa prihlásiť do súťaže. K cenám, ktoré už vyplatilo víťazovi tendra, by sa malo vyjadriť dnes.

wm,vag
Opozícia má pri odvolávaní taktiku

Opozičné strany stále nepodali návrh na odvolanie ministra Kaliňáka. Nechcú, aby sa odvolával naraz s ministrom Vážnym.

BRATISLAVA. Opozičné strany už minulý týždeň avizovali, že budú žiadať zvolanie mimoriadnej schôdze s návrhom na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer). Návrh stále nepodali.

Chcú to urobiť až potom, ako v stredu skončí mimoriadna schôdza o odvolávaní ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer) za nedostatky v mýtnom systéme. Podľa KDH ide v prípade oboch ministrov o dôležité zlyhania a nechcú to spájať. Aj preto návrh možno podajú až v piatok, aby boli obidve témy dostatočne oddelené.

Koalícia by naopak najradšej mala obidve schôdze čo najbližšie za sebou. Podľa podpredsedu parlamentu Miroslava Číža (Smer) by to bolo rozumné, keďže poslanci prídu v stredu do Bratislavy. Podľa neho je zbytočné, aby potom znovu chodili aj na budúci týždeň. „Nemá to žiadnu logiku, ani mediálnu,“ hovorí Číž. Ak by boli schôdze po sebe tento týždeň, poslanci by mali ten budúci celý voľno. Riadna schôdza im totiž začína až potom.

„Vianoce už boli,“ hovorí na to podpredseda KDH Daniel Lipšic. Podľa neho poslancom nemá robiť problém pracovať jeden deň aj budúci týždeň.

mož
Ministerstvo bráni cenu orezania stromu

Ministerstvo tvrdí, že ISS Facility orezaný strom aj uprace. V zmluve upratanie napísané nie je.

BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra odmieta, že stromy orezáva niekoľkonásobne drahšie, ako by to dokázala iná firma. Podľa zmluvy uzavretej s ISS Facility Servicies za to ministerstvo môže zaplatiť 67,20 eura. Firma Zares z Banskej Bystrice SME povedala, že by strom orezala za 8,54 eura.

Ministerstvo tvrdí, že ISS Facility Services by za danú sumu strom nielen orezala, ale aj upratala alebo zlikvidovala.

V samotnej zmluve s firmou sa píše, že ide len o odpratanie stromu a ďalšie činnosti tam nie sú podrobne rozpísané. Z tohto údaju vychádzal aj denník SME.

mož
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov

Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.

Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006


Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).

Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností, informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 2. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 040
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 613
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 582
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 570
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 8 945
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 751
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 6 094
 8. Po Slovensku na motorke 5 743
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 238
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 5 086
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


32m
Obec Topoľa v Poloninách.

Venované pamiatke Jána Myšľanova.


16. jún
Marek Hamšík počas zápasu Slovensko - Poľsko na EURO 2020 / 2021.

Slovákom dáva vstup do EURO 2020 veľkú šancu na osemfinále.


Marián Szűcs 1 h

Neprehliadnite tiež

Boris Kollár.

Cieľom Sme rodina je udržať koalíciu a plniť predvolebné sľuby.


TASR 5m
Richard Sulík.

Líder koaličnej SaS vylučuje úspešný pokus o odvolanie Hegera z funkcie.


TASR 23m
Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


26m
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas mimoriadnej schôdze parlamentu.

Novela obsahuje aj výnimky, pre ktoré by mohla kolúzna väzba trvať dlhšie.


TASR 1 h