SME
Štvrtok, 22. august, 2019 | Meniny má Tichomír

Víťaz tendra zamestnal syna úradníka

Po tom, ako firma vyhrala súťaž na ministerstve, zamestnala syna tajomníka výberovej komisie. Minister Kaliňák hovorí o etickom zlyhaní, tajomník Vladimír Belohlávek sa vyhráža žalobou.

Minister vnútra Robert Kaliňák musí v posledných týždňoch vysvetľovať rôzne kauzy. Výbušninu v batožine cestujúceho v lietadle, únik zadržaného v putách, a teraz obhajuje tender na správu majetku ministerstva.Minister vnútra Robert Kaliňák musí v posledných týždňoch vysvetľovať rôzne kauzy. Výbušninu v batožine cestujúceho v lietadle, únik zadržaného v putách, a teraz obhajuje tender na správu majetku ministerstva.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Víťaz tendra za 26 miliónov eur na ministerstve vnútra, firma ISS Facility Services, zamestnala po tom, čo dostala zákazku, syna tajomníka výberovej komisie Vladimíra Belohlávka. Ten je úradníkom na ekonomickom odbore ministerstva vnútra.

Firma vyhrala verejnú súťaž v júni a Marek Belohlávek v nej podľa jej stanoviska začal pracovať v októbri minulého roku. Firma aj Belohlávek odmietajú spájanie tendra so zamestnaním syna.

Pripravoval podklady

Vladimír Belohlávek je uvedený v oznámení o vyhlásení súťaže ako kontaktná osoba. Pripravoval aj podklady k tendru a bol tajomníkom výberovej komisie.

Rozdiel v cenách
 • za opravu strechy vo Zvolene zaplatilo ministerstvo takmer 8 700 eur
 • firma z Banskej Bystrice, tvrdí, že by to urobila za 3000 eur
 • za dodávku a montáž lemovky zaplatilo ministerstvo viac ako 1400 eur
 • firma z Banskej Bystrice odhadla cenu pod 600 eur
 • za „vyspravenie povrchu a penetráciu“ zaplatilo ministerstvo 2375 eur
 • podľa prepočtov firmy z Banskej Bystrice by sa to dalo urobiť za menej ako desatinu

„Nie som verejný činiteľ a ak máte dôkazy o obvineniach, tak ich predložte, v opačnom prípade pri zverejnení takýchto obvinení na vás môžem podať žalobu na ochranu osobností,“ napísal včera vo svojom stanovisku.
Firma tvrdí, že syn sa prihlásil do konkurzu, ktorý vyhlásili cez známu stránku na vyhľadávanie zamestnania profesia.sk a vyhral ho. Pracuje ako aplikačný technik–administrátor.

„Rodinné vzťahy kandidátov na pracovné pozície, ako aj našich zamestnancov nie sme oprávnení skúmať,“ obhajuje sa firma s tým, že pracovná pozícia otca nesúvisí so zamestnaním syna.

Kto je profesionálny ignorant? Vysvetlí Marián Leško.

Kaliňák: Je to neetické

Ministerstvo vnútra vníma zamestnanie syna ako „etický problém“, ktorý preskúmajú. Tvrdia, že legislatíva im zrejme neumožní Belohlávka potrestať.

Tvrdia tiež, že Belohlávka na ministerstve zamestnali ich predchodcovia z KDH a nie terajšie vedenie. Stret záujmov by v tom videli vtedy, keby syn pracoval vo víťaznej firme ešte pred tendrom a nie až po ňom.

Zuzana Wienk z Aliancie fair–play si naopak myslí, že ide o vážne podozrenie z klientelizmu, ktoré by sa malo vyšetriť.

„Priamo zákon o štátnej službe zakazuje, aby úradníci zneužívali svoju pozíciu a informácie na vybavenie osobných výhod alebo výhod pre blízkych.“ Podľa nej existuje riziko, že syna zamestnali za to, že dostali napríklad dobré informácie o tendri.

Strechy opravujú draho. Strážia primerane

Za niektoré práce zaplatilo ministerstvo vnútra priveľa. Iné zodpovedajú trhovým cenám.

BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA. Ponuka spoločnosti ISS Facility Services, ktorá sa bude najbližšie tri roky starať o správu a údržbu budov na ministerstve vnútra, je vo viacerých položkách predražená. Vyplýva to z faktúr, ktoré jej už vyplatil Kaliňákov rezort.

Firma má za 26 miliónov eur zabezpečiť upratovanie, odpratávanie snehu, údržbu zelene, stavebné či elektroinštalačné práce.

Drahé strechy

Za opravu strechy v havarijnom stave na hasičskej zbrojnici vo Zvolene jej napríklad ministerstvo zaplatilo takmer 8 700 eur bez DPH – s daňou je to viac ako 10 500 eur. Banskobystrická stavebná firma Mijas by dokázala rovnakú zákazku urobiť asi za tritisíc eur bez DPH.

Pri porovnaní vychádzala z tabuľkových cien a zo štandardných materiálov, ktoré obvykle používajú na stavbách. Vzhľadom na použitý materiál a ďalšie okolnosti, ktoré nie sú z faktúry a rozpočtu zrejmé, pripúšťa rozdiely v jednotlivých cenách. Nepredpokladá však, že celkove by mohlo ísť až o šesťtisíc eur, ako to vyšlo v porovnaní s firmou ISS Facility Services.

Za dodávku a montáž lemovky na hasičskej zbrojnici zaplatilo ministerstvo víťazovi tendra viac ako 1400 eur, hoci firma Mijas odhadla celkovú cenu pod 600 eur. Najväčší rozdiel vznikol pri porovnaní ceny za „vyspravenie povrchu, penetrácia“. ISS Facility Services vyúčtovala ministerstvu 2375 eur, podľa prepočtov Mijasu by to dalo urobiť za menej ako desatinu.

O desať percent viac

Viac ako 7600 eur zaplatilo ministerstvo za „reguláciu živočíšnych škodcov“. Jeden ochranný hrot na okno s mrežou proti holubom vyšiel na takmer 75 eur, na okno bez mreže 37 eur a optická ochrana na 251 eur za kus. „Je to možno o desať percent drahšie,“ hovorí Zdenek Jaško, spolumajiteľ deratizačnej firmy Chemix – D. Spoločnosť ISS Facility Services robí pre ministerstvo aj strážnu službu.

Jej ľudia strážia napríklad areál v Devínskej Novej Vsi, či sklady v Borinke a Šaštíne. Za štyri mesiace prác vyplatil Kaliňákov rezort firme zhruba 60-tisíc eur. Hodinová sadzba bola 4,94 eura bez DPH. „Táto cena je primeraná. My si účtujeme od 4,40 do 5 eur. Mohlo by to byť aj viac, no keďže trh je presýtený, ceny sa stláčajú dolu, aby sa získali zákazky,“ hovorí Viliam Šereš, majiteľ bezpečnostnej služby GC Group.

Ministerstvo tvrdí, že ak vie niekto dodať niektorú službu lacnejšie, mal sa prihlásiť do súťaže. K cenám, ktoré už vyplatilo víťazovi tendra, by sa malo vyjadriť dnes.

wm,vag
Opozícia má pri odvolávaní taktiku

Opozičné strany stále nepodali návrh na odvolanie ministra Kaliňáka. Nechcú, aby sa odvolával naraz s ministrom Vážnym.

BRATISLAVA. Opozičné strany už minulý týždeň avizovali, že budú žiadať zvolanie mimoriadnej schôdze s návrhom na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer). Návrh stále nepodali.

Chcú to urobiť až potom, ako v stredu skončí mimoriadna schôdza o odvolávaní ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer) za nedostatky v mýtnom systéme. Podľa KDH ide v prípade oboch ministrov o dôležité zlyhania a nechcú to spájať. Aj preto návrh možno podajú až v piatok, aby boli obidve témy dostatočne oddelené.

Koalícia by naopak najradšej mala obidve schôdze čo najbližšie za sebou. Podľa podpredsedu parlamentu Miroslava Číža (Smer) by to bolo rozumné, keďže poslanci prídu v stredu do Bratislavy. Podľa neho je zbytočné, aby potom znovu chodili aj na budúci týždeň. „Nemá to žiadnu logiku, ani mediálnu,“ hovorí Číž. Ak by boli schôdze po sebe tento týždeň, poslanci by mali ten budúci celý voľno. Riadna schôdza im totiž začína až potom.

„Vianoce už boli,“ hovorí na to podpredseda KDH Daniel Lipšic. Podľa neho poslancom nemá robiť problém pracovať jeden deň aj budúci týždeň.

mož
Ministerstvo bráni cenu orezania stromu

Ministerstvo tvrdí, že ISS Facility orezaný strom aj uprace. V zmluve upratanie napísané nie je.

BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra odmieta, že stromy orezáva niekoľkonásobne drahšie, ako by to dokázala iná firma. Podľa zmluvy uzavretej s ISS Facility Servicies za to ministerstvo môže zaplatiť 67,20 eura. Firma Zares z Banskej Bystrice SME povedala, že by strom orezala za 8,54 eura.

Ministerstvo tvrdí, že ISS Facility Services by za danú sumu strom nielen orezala, ale aj upratala alebo zlikvidovala.

V samotnej zmluve s firmou sa píše, že ide len o odpratanie stromu a ďalšie činnosti tam nie sú podrobne rozpísané. Z tohto údaju vychádzal aj denník SME.

mož
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov

Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.

Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006


Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).

Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností, informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 4. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 4. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity
 5. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 6. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 7. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 8. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 9. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 10. Dobrá správa z Domaše: Hotel Zátoka na Eve opäť funguje
 1. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 24 003
 2. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 13 082
 3. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 047
 4. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 249
 5. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 9 191
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 497
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 5 695
 8. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 626
 9. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 334
 10. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 4 305

Hlavné správy zo Sme.sk

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.

Dobré ráno

Dobré ráno: Grónsko ustálo Trumpove chute. Nateraz

Dánska premiérka označila debatu o predaji Grónska za absurdnú

Podcast Dobré Ráno
Organický chemik Peter Szolcsányi (1971) pôsobí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Pochádza zo štúrova, študijné pobyty absolvoval na univerzitách v Oxforde, Cambridgei a Zürichu. Je autorom knihy Súkromný život molekúl, ako aj početných vedecko-popularizačných článkov a prednášok, v ktorých vtipne približuje pútavý svet prírodných vied.

Kalavská: Z ministerstva sa vrátim do nemocnice

Chcem sa vrátiť na internú kliniku, vraví ministerka zdravotníctva.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Neprehliadnite tiež

Spolužiaci sa nám smiali, že sme tu zostali. Fotoreportáž z Dobšinej

Pozrite si fotografie Jozefa Jakubča z reportáže o tom, prečo ľudia odchádzajú a zostávajú v meste na Gemeri.

Pamiatkovo chránená Ruffíniho vila v Dobšinej.

Opitý teológ vykradol faru, dostal sedem mesiacov

Po rozsudku súdu v Humennom už môže požiadať o podmienečné prepustenie.

Okresný súd v Humennom poslal teológa na sedem mesiacov za mreže.
Košickí poslanci takto na jar kontrolovali stav športovísk v meste, nakoniec však EYOF predčasne odpískali pre financie. Tie teraz vláda Bystrici bez problémov odklepla.
Na klientov robil Dávid Gedeon dojem aj fotkami na instagrame.