BRATISLAVA. Model financovania verejnoprávnych médií Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu (STV a SRo), ktorý navrhuje v novelách zákonov poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý, by znamenal ich zoštátnenie. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
"Ministerstvo kultúry s týmto návrhom nemôže súhlasiť a vníma ho len ako pokus pána Galbavého zviditeľniť sa v rámci svojej strany pred zostavovaním straníckej kandidátky do blížiacich sa parlamentných volieb," uviedol Bednár.
Podľa Galbavého by už STV a SRo od januára 2011 nemali byť financované z poplatkov za služby verejnosti a na základe zmlúv so štátom, ale priamo zo štátneho rozpočtu. Tvrdí, že ním navrhovaný spôsob financovania týchto médií by im priniesol viac peňazí a väčšiu nezávislosť.
Z jeho iniciatívy, ktorou sa bude parlament zaoberať na februárovej schôdzi, vyplýva, že STV by mala dostávať na svoju činnosť ročne sumu, ktorá predstavuje 0,7 percenta z celkových výdavkov štátu. Rozhlasu má patriť 0,3 percenta a peniaze pre obe médiá sa majú uhrádzať z kapitoly ministerstva kultúry (MK).
"Navrhovaný spôsob znamená vyšší objem zdrojov, ktoré bude dostávať v súčasnosti podfinancovaná STV a SRo. Kým v tomto roku má rozhlas z poplatkov od občanov a na základe zmlúv so štátom spolu 27,756 milióna eur, na základe navrhovaného mechanizmu by to bolo 48,831 miliónov eur," konštatuje Galbavý v dôvodovej správe. Podobne by sa zvýšil aj objem zdrojov pre STV z dnešných 66,750 milióna eur na 113,939 milióna eur.
Ako vláda plní sľub pomáhať pri financovaní STV a Slovenského rozhlasu
Čo sľúbili: Ak chceme, aby si STV a Slovenský rozhlas plnili úlohy, na ktoré sú zriadené, bude sa musieť na ich financovaní významne podieľať aj štát.
Zdroj: Marek Maďarič, minister kultúry (SMER), SME, 7.7.2006, Maďarič: Musíme oživiť kinematografiu
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Charakter vysielania verejnoprávnych médií oprávňuje finančnú pomoc štátu, optimálne by však bolo, keby boli Slovenská televízia a Slovenský rozhlas manažované takým spôsobom, aby dodatočné financovanie štátom nebolo potrebné.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda upravila spôsob platenia koncesionárskych poplatkov, po novom platia nielen majitelia televízií či rádií, ale všetci odberatelia elektrického prúdu, respektíve firmy s viac ako 3 zamestnancami. Očakávané príjmy sa však nenaplnili, obe médiá vykazujú straty a STV hrozila aj platobná neschopnosť. Finančné problémy vláda opakovanie riešila ad hoc dotáciami, koncom roku 2009 tiež podpísala s oboma médiami 5-ročnú zmluvu o financovaní najmä programov vo verejnom záujme.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.