BRATISLAVA. Na záver dvojdňovej návštevy Slovenska to uviedol šéf delegácie tohto poradného orgánu Rady Európy Sergio Bartole.
Prvými závermi k posudku by sa malo zaoberať marcové plenárne zasadanie Benátskej komisie, podľa Bartoleho však otázku slovenského jazykového zákona neuzavrie.
"Nezávisí to len od nás, ale aj od slovenskej vlády, ktorá musí dodať ďalšie podkladové materiály, ktoré ešte budú musieť byť preložené," uviedol právny expert pre novinárov.
K budúcemu obsahu správy sa Bartole nechcel vyjadriť, rovnako odmietol prezentovať svoj osobný názor.
Požadované informácie od slovenskej vlády sa týkajú vzťahu zákona o štátnom jazyku k legislatíve o ochrane etnických menšín, fungovaniu vzdelávacieho systému či zdravotníckej starostlivosti. "Potrebujeme mať úplný prehľad o situácii, a tak nemôžeme povedať nič o možnom obsahu nášho posudku," skonštatoval Bartole.
Na dvojdňovú návštevu Slovenska pricestovali traja zástupcovia Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva, známej ako Benátska komisia, aby zbierali informácie a následne zaujali stanovisko k diskutovanému zákonu o štátnom jazyku.
Delegácia sa v Bratislave a Dunajskej Strede stretla s predstaviteľmi slovenských orgánov, so zástupcami viacerých národnostných menšín a s občianskou spoločnosťou. O právny názor komisiu ešte v septembri požiadala Slovenská republika.
Jej členovia rokovali s vicepremiérom Dušanom Čaplovičom, na Ministerstve kultúry SR, Ministerstve školstva SR a Ministerstve zahraničných vecí SR. Bartole ocenil ústretový prístup tak predstaviteľov slovenskej vlády, ako aj menšín, s ktorými sa delegácia stretla.
Zo strany SMK a Mostu-Híd si vypočula výhrady voči zákonu a jeho vykonávacím predpisom, od zástupcov Rusínov zase opačné stanovisko.
"My sme ich informovali o tom, ako vnímame medzinárodné záväzky SR a jazykový zákon vrátane vládnej vyhlášky ohľadom implementácie," priblížil pre TASR zástupca predsedu SMK József Berényi. Dodal, že na margo jazykového zákona SMK pred komisiou uviedla, že je to "reštriktívny zákon, ktorý nepomáha používaniu jazyka národnostných menšín, ale práve naopak".
Podľa člena Rady vlády SR pre národnostné menšiny a etnické skupiny Ivana Banduriča zákon o štátnom jazyku a jeho metodické pokyny národnostným menšinám neškodia. "Ani nám, Rusínom. Nám umožňuje nápravu tých chýb, ktoré sa stali v minulosti," povedal pre TASR s tým, že každý občan SR musí ovládať štátny jazyk. "Ak ho neovláda, sám sebe škodí. A to som povedal aj komisii," dodal. Poukázal tiež na fakt, že pri schvaľovaní zákona mali pripomienky iba predstavitelia maďarskej menšiny, iní nie.
Benátsku komisiu tvoria medzinárodne uznávaní odborníci v oblasti medzinárodného a ústavného práva, zvyčajne akademici, sudcovia ústavných či najvyšších súdov, ktorí svoju funkciu vykonávajú ako nezávislí experti.