BRATISLAVA. Keď človek príde o zamestnanie, musí si nájsť iné, alebo ide na úrad práce. Starostovia a primátori, ktorí neobhája svoj mandát, by mohli mať výnimku. Vláda včera potvrdila svoj záujem vážne sa zaoberať ich „hmotným zabezpečením".
Koncom roka budú komunálne voľby, ale už do 30. apríla by sa mala sformovať skupina zložená zo zástupcov niektorých ministerstiev, ktorá navrhne riešenie.
Do úvahy prichádzajú najmenej dva návrhy. Hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska Helena Poláková pripustila, že môže ísť o rentu na spôsob výsluhového dôchodku, ako to chodí v niektorých krajinách.
Vládny splnomocnenec pre územnú samosprávu Ján Turčan zasa hovorí o takzvanom treťom pilieri. Povedal, že obec by mala aj voči exstarostovi „postavenie zamestnávateľa", a tak mu prispievala na doplnkové dôchodkové sporenie.
Združenie sa už niekoľko rokov snaží vydobyť istotu ľuďom, ktorí sa po uplynutí mandátu nedokážu uplatniť vo svojej pôvodnej profesii.
Poláková povedala, že ide napríklad o lekárov alebo prípady, keď sa „vyslúženec" nemá kam vrátiť.
„Ja som vo funkcii prvé volebné obdobie a myslím si, že sú oveľa dôležitejšie veci na riešenie," povedal starosta Čierneho Balogu František Budovec. „Privilegovať starostov podľa mňa nie je správne."
To si myslí aj primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút: „Musia si plne uvedomovať, že po nezvolení sa musia postarať sami o seba."
Primátor Želiezoviec Pavel Bakonyi nie je proti tomu, aby exstarosta, ktorý hájil iba verejný záujem, mal „prilepšenie" ako vojaci či policajti. Nevie však, ako naformulovať takýto zákon.
Kto odslúžil štyri roky a už nepokračuje, má už jedno privilégium - odstupné vo výške päťnásobku svojho mesačného platu.

Beata
Balogová
