BRATISLAVA. TASR o tom dnes informovala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Oľga Algayerová. Z Paríža sa špeciálom francúzskej armády prepravia na Haiti.
"Požiadali sme Európsku úniu o pomoc pri preprave týchto zdravotníkov, záchranárov a materiálu, okamžite nám vyšli v ústrety Francúzi. Našou úlohou bolo dopraviť týchto ľudí a materiál zo Slovenska do Paríža na letisko, odkiaľ vo štvrtok odletia priamo do Port au Prince," spresnila Algayerová.
Poľa Lucie Garajovej z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra bude tím pozostávať zo 16 skúsených záchranárov, prioritne zameraných na dezinfekciu a prípadné vyslobodzovanie tiel spod ruín.
"Všetci konali veľmi rýchlo, aj ministerstvo vnútra, rýchlo vyšli v ústrety," zhodnotila štátna tajomníčka a zároveň vyzdvihla koordináciu v rámci EÚ.
Únie posiela milióny
Situáciou na Haiti po ničivom zemetrasení sa v pondelok (18.1.) zaoberalo aj mimoriadne zasadnutie Rady pre zahraničné veci v Bruseli. Rada uvítala predbežný záväzok Európskej komisie vyčleniť 30 miliónov eur na humanitárnu pomoc, ako aj záväzok členských štátov EÚ, ktoré celkovo vyčlenia 92 miliónov eur. Ide o dodatočnú pomoc k materiálnej a technickej pomoci, ktorú EÚ poskytla a naďalej poskytuje Haiti.
Algayerová na zasadnutí informovala, že Slovensko už zaslalo časť humanitárnej pomoci prostredníctvom Rakúska a vyčlenilo z rozpočtu SlovakAid 50.000 eur pre medzinárodné humanitárne organizácie pôsobiace na Haiti.
Na zemetrasením postihnuté Haiti dnes odcestovali slovenskí lekári. "Dnes ráno odišiel chirurg, dvaja anestéziológovia a dve sestry. Zajtra by mali rozvinúť svoju činnosť," informoval TASR vedúci tropického tímu Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry. Prvý tím technikov odišiel v pondelok (18.1.).
Krčméry zároveň informoval, že lieky a potraviny majú záchranári na 14 dní. Sú veľmi dobre vystrojení. My máme lieky asi na desať dní a asi pre 2000 pacientov," spresnil. Lekársky tím sa bude striedať každých desať dní. "Máme nachystané štyri tímy, z ktorých každý pôjde na desať dní. Viac ako desať dní sa v takých extrémnych podmienkach nedá pracovať," uzavrel Krčméry.