BRATISLAVA. Mimoriadne okolnosti si vyžadujú mimoriadne opatrenia – tak po teroristických útokoch na Spojené štáty vysvetľovala vláda Georgea Busha zriadenie väznice na kubánskom Guantáname, kde sústredili bez akéhokoľvek obvinenia podozrivých z terorizmu.
Väčšina zo stoviek väzňov podozrivých z teroristických akcií či z príslušnosti k hnutiu Taliban alebo k al-Káide nebola nikdy obvinená a roky nemali ani prístup k právnikom.
Od zriadenia v januári 2002 sa vyskytli podozrenia, že tajná služba CIA používa mučenie a ponižovanie väzňov ako spôsob získavania informácií.
Množstvo podozrení Guantánamo Základňu Guantánamo začali ako väzenie pre teroristov využívať Američania od januára 2002. Väznicou prešlo 773 zajatcov, z toho 420 prepustili bez akéhokoľvek obvinenia. Išlo o osoby, ktoré mali mať kontakt s al-Káidou a hnutím Taliban. Asi 100 zajatcov budú súdiť v USA. Slovensko je desiata krajina EÚ, ktorá väzňov prijíma.
Médiá aj prepustení zajatci tvrdili, že ich pri vypočúvaní bili a sexuálne zneužívali, a že zajatcov, ktorí držali hladovku, proti ich vôli kŕmili tak, že im násilím strkali trubice cez nos do žalúdka
Guantánamo sa stalo symbolom neúcty k základným ľudským právam a mocnou zbraňou kritikov Spojených štátov. „Sme vo vojne s nepriateľom a musíme sa chrániť,“ tak znela odpoveď Georgea Busha v roku 2006, keď aj on pripúšťal, že by toto väzenie najradšej zatvoril.
Najprv Bushova vláda vyhlasovala, že zajatci nepatria do jurisdikcie americkej justície, a že sa na nich nevzťahujú Ženevské konvencie. Postoj ich prinútilo zmeniť rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu v roku 2006, odkedy je kruté zaobchádzanie so zajatcami zakázané.
Suchá reč štatistík hovorí, že tam za osem rokov spáchali samovraždu štyria zajatci a 41 sa o to pokúsilo a zaznamenali niekoľko stoviek pokusov o sebapoškodenie.
Tri samovraždy, ktoré sa stali naraz v roku 2006, vyvolali vážne podozrenie, že obete zomreli následkom mučenia. Mali zaviazané ruky aj nohy, čo vyvoláva otázky, ako sa mohli vyšplhať po mrežiach, aby sa mohli obesiť. Na tele mali veľké modriny, jeden mal aj vybité zuby.
Zatvorenie mešká Stále chýba vysvetlenie, ako sa zajatci dostali k perinám, ktoré mali poslúžiť ako handry, na ktorých sa obesili, ani to, ako mohli visieť skoro dve hodiny bez povšimnutia, keď vnútorné pravidlá kážu, aby ich strážcovia kontrolovali v cele každých desať minút. V decembri 2009 štyria vojenskí spravodajcovia povedali, že tesne predtým, než zomreli, obete vypočúvali.
Hneď po prebratí moci prezident Barack Obama sľúbil, že Guantánamo zatvorí, malo sa tak stať do roka. Termín nedodržal, bezpečnostné a právnické otázky boli zložité. Podarilo sa mu však umiestniť zhruba 45 zajatcov v tretích krajinách, väčšinou v takých, z ktorých odmietli rovnakú prosbu od Georgea Busha.

Beata
Balogová
