SME

Slováci si nemôžu adoptovať haitské deti

Slovenská legislatíva neumožňuje adopciu sirôt na Haiti. Nemáme podpísané s karibským ostrovným štátom potrebné medzinárodné dokumenty.

Rodina bývalého záchranára Rudolfa Števušku z Kriváňa si chcela adoptovať sirotu zo zemetrasením postihnutého Haiti. Nemôže, lebo slovenská legislatíva to neumožňuje. Slovensko nemá podpísané s karibským ostrovným štátom potrebné medzinárodné dokumenty.

BANSKÁ BYSTRICA . Slovenské rodiny sa informujú na možnosť adopcie detí zo zemetrasením postihnutého Haiti. UNICEF Slovensko má pre nich smutnú správu. Legislatíva neumožňuje Slovákom adopciu detí z Haiti, pretože nemáme s karibským ostrovným štátom podpísané potrebné medzinárodné dokumenty, povedala včera Anna Beňová z UNICEF.

SkryťVypnúť reklamu

Zlá správa je to aj pre rodinu bývalého záchranára, dnes ošetrovateľa Rudolfa Števušku z Kriváňa, neďaleko Detvy. S manželkou boli rozhodnutí, že si jedno dieťa z Haiti adoptujú.

„Tragédiu v Haiti prežívam veľmi zle. Bol som v Kazachstane aj v Dagestane, rok a pol počas vojnového konfliktu v Čečensku. Ako humanitárny pracovník a záchranár som bol v troch juhoslovanských vojnách, pracoval som na vykopávaní masových hrobov v Srebrenici. Absolvoval som záplavy od Poľska, Francúzska, Nemecka až po Česko, aj zemetrasenia v Turecku a v Iráne. Viem aká je situácia v Haiti od nemeckých záchranárov a veľmi sme chceli adopciou pomôcť," hovorí bývalý záchranár.

Rudolf Števuška má tri vlastné deti a pred mesiacom si adoptoval dvoch, štyri a päťročných súrodencov z detského domova. Pôvodne doma uvažovali, že si adoptujú aj tretie zo Slovenska, ale po zemetrasení v Haiti sa rozhodli, že ich pomoc potrebujú viac tam.

SkryťVypnúť reklamu

„Mrzí ma, že im nemôžem pomôcť adopciou. Skúsime to na Slovensku. Keby som sa mal ako dostať na Haiti, išiel by som okamžite. Na dva tri mesiace ako humanitárny pracovník," dodal bývalý záchranár s dvadsaťročnými skúsenosťami.

Beňová z UNICEF Slovensko potvrdila, že sa v týchto dňoch na adopciu pýtalo množstvo slovenských rodín. Prispeli k tomu aj medializované informácie o zrýchlených adopciách v Spojených štátoch amerických a v Holandsku. Správy však neboli úplne presné.

„Podľa informácií CNN urýchlilo Holandsko a USA proces adopcií. Ide o deti, ktoré boli osirelé už pred zemetrasením a čakali na adopciu. Tiež už mali „vybraných" adoptívnych rodičov, ale proces adopcie nebol finálne ukončený a schválený. Podľa CNN je rozpracovaných 300 adopcií do amerických rodín, šesť detí pricestovalo na Floridu v nedeľu v noci a stretlo sa s adoptívnymi rodičmi. V prípade Holandska, podľa vyjadrenia hovorcu holandskej vlády Aad Meijera pre CNN, zabezpečilo ministerstvo zahraničných vecí lietadlo, aby v pondelok vyzdvihlo 100 detí," spresnila Beňová.

SkryťVypnúť reklamu

V spomínaných prípadoch, kedy aktívne prebiehal proces adopcie ešte pred zemetrasením, mohli transfer detí zvážiť pri splnení všetkých podmienok Hágskeho dohovoru. Hoci Haiti nepodpísalo Hágsky protokol, je o tejto skutočnosti plne informované, a prijímajúce krajiny sú schopné potvrdiť identitu adoptívnych rodín ako aj podmienky, do ktorých budú deti osvojené, dodala Beňová.

UNICEF v Haiti vyhľadáva a postupne identifikuje osirelé detí. V mnohých prípadoch je to veľmi náročné. Dvoj trojročné deti nevedia rozprávať, alebo nevedia poskytnúť humanitárnym pracovníkom potrebné informácie o rodičoch a pôvodnom bydlisku.

„V núdzovej situácii po zemetrasení v Haiti, sa UNICEF sústredí najmä na pomoc deťom bez sprievodu, ktoré sa stratili svojim rodičom a príbuzným. Deti sú vystrašené, nevedia komu dôverovať, nedokážu sa orientovať v ruinách mesta, všade vidia len hrôzu a plač, mnohé sú ťažko zranené. Je našou prioritou ich nájsť, priviesť do bezpečia a ochrániť pred zneužívaním. Musíme ich identifikovať a zaregistrovať, dať im pitnú vodu, stravu, lekársku starostlivosť, prístrešie a psychologickú pomoc. Budeme pátrať po ich rodičoch či akýchkoľvek príbuzných. Je to dlhodobý proces. V tejto chvíli nemožno jednoznačne povedať, ktoré dieťa je skutočne sirotou," hovorí pracovníčka UNICEF.

SkryťVypnúť reklamu

UNICEF spolupracuje s viacerými organizáciami, napríklad so Save the Children, či s OSN, aby deti mohli postupne umiestňovať do chránených kempov.

Humanitárni pracovníci sa obávajú, že situáciu by mohli zneužiť napríklad priekupníci s deťmi na nelegálne vývozy detí. Letisko v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince už monitorujú špeciálni pracovníci UNICEF a kontrolujú dokumenty všetkých odlietajúcich detí, dodala Beňová.

V haitských sirotincoch bolo podľa informácií UNICEF pred zemetrasením 380 detí. Predpokladajú, že po zemetrasení ich počet dramaticky stúpne.

Zbierky na pomoc Haiti

UNICEF Slovensko

Grösslingova 6
800 00 Bratislava

číslo účtu 26 29 72 62 97, kód banky 1100, variabilný symbol 0110

Slovenský Červený kríž

Slovenský Červený kríž
Grösslingova 24
814 46 Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

číslo účtu 66 55 55, kód banky 0200, variabilný symbol 2010

Slovenská katolícka charita

Kapitulská 18
814 15 Bratislava

číslo účtu: 40 08 05 84 24, kód banky 7500, variabilný symbol 168

Človek v ohrození

Svätoplukova 1

821 09 Bratislava

číslo účtu 26 60 52 05 02, kód banky 1100, variabilný symbol 1119 („SOS Haiti")

ADRA Slovensko

Cablkova 3
821 04 Bratislava

číslo účtu 49 75 24 13 12, kód banky 0200, variabilný symbol 110 („Haiti")

Magna Deti v núdzi

Nám.1. Mája 15
811 06 Bratislava

číslo účtu 13 31 79 30 03, kód ban­ky 1111, variabilný symbol 12012010
SMS
Správu DMS SOSHAITI treba poslať na číslo 877. Cena jednej správy je jedno euro.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu