BRATISLAVA. Každý prváčik by mal pri zápise na základnú školu dostať poukážku v hodnote sto eur na kúpu základných školských pomôcok. ĽS-HZDS to chce presadiť v prípade úspechu po tohtoročných voľbách.
Aktovky, zošity, perá, ceruzky či športové úbory pre prváčikov by mali stáť približne 5,5 milióna eur ročne. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda strany a štátny tajomník ministerstva školstva Jozef Habánik. „Kontrola poukážok, či ich rodičia použijú na určený účel, bude na samotnej škole,“ uviedol Habánik.
HZDS chce po voľbách podporovať finančnú gramotnosť žiakov, čo by sa malo stať súčasťou učebných osnov. Už teraz pripravuje nový zákon o vysokých školách, ktorý plánuje dokončiť koncom tohto roka.
"Nedá sa povedať, že so súčasným nie sme spokojní, lebo sme výraznou mierou prispeli k jeho novele v roku 2007, ale tento zákon bol už viackrát novelizovaný a my sa už dívame do budúcnosti," konštatuje Habánik. Ďalšia novelizácia súčasného vysokoškolského zákona by podľa neho legislatívu len zneprehľadnila. Nový zákon by mal posilniť konkurencieschopnosť slovenských škôl.
Ak sa mečiarovcom podarí po voľbách presadiť pripravované zmeny, kompetencie rektorov a kvestorov vysokých škôl budú silnejšie ako v súčasnosti. HZDS si predsavzalo i zmeny v akreditácii. Chce, aby si vysoké školy sami vyberali, ktorá akreditačná komisia ich bude hodnotiť. V ponuke by mali mať certifikované akreditačné komisie z Európskej únie. Habánik sa zneužívania zo strany vysokých škôl neobáva.
"Nebudú si môcť vyberať sebe blízkych ľudí. Toto je myšlienka, s ktorou prišla Európska rada ministrov, škola si bude môcť vybrať len z tých komisií, ktoré sú medzinárodne certifikované," hovorí Habánik.
Mečiarovci veria, že budú súčasťou vládnej koalície, ktorá vzíde z tohtoročných parlamentných volieb. Do programového vyhlásenia vlády by chceli zakomponovať i novú metodiku financovania študentov. "Nebude založená na počte študentov, ale na výsledkoch v oblasti výskumu a vedy v prospech rozvojových programov," vysvetlil Habánik. Opatrenie by malo zabrániť hromadnému náboru na vysoké školy a motivovať školy ku konkurencieschopnosti.
Ako vláda plní sľub zvýšiť objem financií pre školstvo na 5% HDP
Čo sľúbili: Vláda SR uplatní v školstve viaczdrojové financovanie s cieľom postupného dosiahnutia úrovne 5 % HDP.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Peniaze investované do školstva budú mať pozitívny dopad na celú spoločnosť. Samotné „nalievanie peňazí" do školstva však nestačí. Potrebná je reforma, ktorá by zahrnula zatváranie menej prínosných škôl a spoplatnenie vysokoškolského štúdia.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Napriek zvyšovaniu verejných výdavkov na vzdelávanie, ich podiel na HDP nepresiahol 5%. Verejné výdavky na školstvo dosiahli v roku 2008 3,71% HDP, v roku 2009 4,56% HDP a v roku 2010 4,6% HDP.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.